Aile Konutu Ecrimisil

Aile Konutu Ecrimisil

Aile Konutu Ecrimisil Kira Alacağı ile ilgili açıklamalara ve yargıtay kararlarına yer verilmiştir.

Aile Konutu Ecrimisil davasında boşanma kararının kesinleştiği tarihten itibaren ecrimisil talep edebilir.

Yargıtay Kararı – Aile Konutu Ecrimisil

T.C. YARGITAY 1.Hukuk Dairesi Esas: 2014/18485 Karar: 2015/1523  Karar Tarihi: 29.01.2015

ECRİMİSİL DAVASI – DAVACI TARAFIN FAZLAYA İLİŞKİN HAKLARINI SAKLI TUTTUĞU DA GÖZETİLEREK BOŞANMA KARARININ KESİNLEŞTİĞİ TARİHTEN İTİBAREN ECRİMİSİL HESAPLANMASI VE HASIL OLACAK SONUCA GÖRE BİR KARAR VERİLMESİ GEREKTİĞİ – YANILGILI DEĞERLENDİRME

ÖZET: Davacı tarafın fazlaya ilişkin haklarını saklı tuttuğu da gözetilerek boşanma kararının kesinleştiği tarihten itibaren ecrimisil hesaplanması ve hasıl olacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirmeyle karar verilmesi doğru değildir.

Dosya içeriği ve toplanan delillerden, dava konusu 34 parselde yer alan 5 nolu dubleks meskenin davacıya ait olduğu, tarafların Karşıyaka…..Aile Mahkemesinin ilamıyla boşandıkları ve taşınmaz üzerinde kayda dayalı bir hakkı bulunmayan davalının boşanma kararı kesinleştikten sonra da taşınmazı kullanmaya devam ettiği saptanmak suretiyle ecrimisile karar verilmiş olmasında kural olarak bir isabetsizlik bulunmamaktadır. Davalı tarafın bu yöne değinen temyiz itirazları yerinde değildir, reddine.

Ne var ki davacının, boşanma davasının kesinleştiği tarihten itibaren fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla 40.000.00-TL ecrimisilin yasal faiziyle tahsilini dava ettiği ve dosyada mübrez Karşıyaka 2. Aile Mahkemesinin 2008/1211 E. 2009/1187 K. sayılı ilamında boşanma yönünden kararın 09.02.2010 tarihinde kesinleştiği belirtildiği halde mahkemece, 21.01.2010 tarihinden itibaren ecrimisil belirlenmiştir.

Hal böyle olunca, davacı tarafın fazlaya ilişkin haklarını saklı tuttuğu da gözetilerek boşanma kararının kesinleştiği tarihten itibaren ecrimisil hesaplanması ve hasıl olacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirmeyle yazılı şekilde karar verilmesi doğru değildir.

Davalı tarafın bu yöne değinen temyiz itirazları yerindedir. Kabulü ile, hükmün (6100 sayılı Yasanın geçici 3 üncü maddesi yollaması ile) 1086 sayılı HUMK’un 428 inci maddesi gereğince bozulmasına, alınan peşin harcın temyiz edene geri verilmesine, 29.01.2015 tarihinde oybirliği ile, karar verildi.

7 SORULAR

 1. ŞÜKRÜ YOZGAT dedi ki:

  Aile Konutu Ecrimisil Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 2. ERDAL TOKATLIOĞLU dedi ki:

  Aile Konutu Ecrimisil Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 3. KAAN TUNAY dedi ki:

  Aile Konutu Ecrimisil Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 4. RÜYA DİKER dedi ki:

  Aile Konutu Ecrimisil hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 5. OĞULCAN ERCAN dedi ki:

  Aile Konutu Ecrimisil dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 6. ELİF TEMELOĞLU dedi ki:

  Aile Konutu Ecrimisil Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 7. GÜLCAN ÖZÇITAK dedi ki:

  Aile Konutu Ecrimisil Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri