Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı

Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı

YARGITAY KARARI: MANEVİ TAZMİNAT CEZA ZAMANAŞIMI

T.C YARGITAY 4.HUKUK DAİRESİ  ESAS NO:2013/15251  KARAR NO:2014/9993 KARAR TARİHİ.16/06/2014

Mahkemece, ispat külfetinin davacıda olduğu, tek delilin atıf yapılan ceza dosyası olduğu, dava konusu olaylarla ilgili ceza davasının da zamanaşımı sebebi ile düşmesine karar verildiği, ceza mahkemelerinde verilen kararların hukuk mahkemelerini bağlayıcı nitelikte olmadığı, sanığın beraati veya mahkumiyetinin tazminat ile yükümlendirilmesi için kesin kanaat oluşturamayacağı, davacı vekilinin ise ispat külfetini yerine getirmek amacı ile tanık dinletmek dahil başkaca bir delile dayanmadığı, davanın ispatlanamadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

Dosya içeriğinde bulunan E… Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2005/….. Esas, 2007/….. Karar içeriğinden; davalının davacıyı 3 gün iş ve güçten kalacak şekilde yaralaması, ölümle tehdit ve hakaret etmesi nedeniyle mahkumiyetine karar verildiği ve iş bu kararın temyizi üzerine Yargıtay 4 Ceza Dairesi’nin 2010/8027 Esas 2012/9279 Karar sayılı ilamı ile; yaralama suçundan verilen karar “temyiz edilemez” nitelikte olduğundan bu suça yönelik kararın temyizi isteminin reddine karar verilerek, tehdit suçu yönünden hükmün açıklanmasının geri bırakılması hususunun değerlendirilmesi gerektiğinden, hakaret suçu yönünden ise eski ve yeni Türk Ceza Kanunlarının lehe-aleyhe durumlarının değerlendirilmesi için kararın bozulduğu anlaşılmaktadır.

SONUÇ: Şu halde, etkili eylem yönünden ceza mahkemesince verilen mahkumiyet kararı kesinleşmiştir. Mahkemece bu eylem yönünden bir miktar manevi tazminat verilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirme ile davanın reddine karar verilmesi doğru değildir. Kararın bu nedenle bozulması gerekmiştir.

10 SORULAR

 1. SEVGİ SOLAKOĞLU dedi ki:

  Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 2. ÖZGÜNCAN DİLİPAK dedi ki:

  Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 3. ŞÜKRÜ AFŞAR dedi ki:

  Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 4. SEHER ÖZÇAM dedi ki:

  Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 5. ESRA TUTAR dedi ki:

  Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 6. TARKAN ÇÖRTEN dedi ki:

  Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 7. HÜSEYİN USUL dedi ki:

  Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı Davayı açma şartları nelerdir..

 8. RESUL BÜYÜKKANAT dedi ki:

  Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 9. SELAHADDİN KÜÇÜKFIRAT dedi ki:

  Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 10. YÜCEL GÜÇLÜ dedi ki:

  Manevi Tazminat Ceza Zamanaşımı Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri