Yargıtay’ın Verilen Cezayı Bozarak 26 Yıl Düşürdü

ceza hukuku emsal karar

Yargıtay’ın Verilen Cezayı Bozarak 26 Yıl Düşürdü

Bursa da uyuşturucu ve alkol alarak yola çıkan ve aracıyla 4 kişinin yaralanmasına, 2 kişinin ölümüne sebebiyet veren S.K.’a verilen 44 yıllık ağır hapis cezası Yargıtay tarafından bozulup 26 yıl düşürülerek 18 yıla indirildi.

2 Kişi Öldü 4 Kişi Yaralandı

Bursa’da 2 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen olayda alkol ve uyuşturucu alan 4 kişi S.K. idaresindeki 77 AJ 352 plakalı otomobile binerek Bursa istikametine doğru ilerlemeye başladılar. İddialara göre makas atarak ilerleyen S.K. idaresindeki araç kontrolden çıkarak aynı yönde ilerleyen Volkan Hasanusta (33) tarafında kullanılan 16 JJM 46 plakalı araca çarparak iki araç zeytin bahçesine uçtu. Yaşanan kazadaS.K.’un yanında oturan 20 yaşındaki Aykut Tekin olay yerinde hayatını kaybederken diğer otomobilin sürücü Volkan Hasanusta kaldırıldığı hastanede bütün müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Kazada S.K. yönetimindeki araçta yer alan M.K (18) ve N.C.D (19) ile sürücü koltuğundaki S.K. yaralandı. Kaza sonrası yapılan testler sonucunda S.K.’un kanında 0.53 promil alkol olduğu ortaya çıkmıştır. Kaldırıldığı hastaneden tedavi süreci tamamlanan S.K. göz altına alındı. Sorgusu tamamlanan S.K. çıkarıldığı nöbetçi mahkemenin kararı ile tutuklandı.

44 Yıl Hapis Aldı

Yalova’da yemek ve alkol alan gençlerden sürücü koltuğunda bulunan S.K. neden olduğu bu kaza sonrası iki kişinin ölümüne neden olduğu için üzgün olduğunu belirtmiştir. Bursa 7. Ağır Ceza Mahkemesi karşısına çıkarılan sanık için savcı kasten 2 kişi öldürmek suçundan ceza verilmesini talep etti. Kaldırıldığı hastanede yapılan testler sonucunda kanında bulunan 0.53 promil alkolün yanında idrar tahlilinde esrar maddesi tespit edildiğini belirten savcı diğer araç sürücüsünün kusurlu olmadığını çeşitli delillerle tespit edildiğini bildirdi. Savcı S.K. için Türk Ceza Kanun’unun 81/1, 21/2, 53 ve 63 maddelerini işaret ederek ayrı ayrı iki kez cezalandırılmasını talep etti.

Cumhuriyet savcısının sunduğu deliller sonucu mahkeme heyeti ilk aşamada sanık S.K.’a 2 kez ömür boyu hapis cezasına çarpıttı. Sanığa atılan suçun olası bir kasıtla işlendiğine hüküm veren mahkeme ise sanığa iki kere 22 yıl toplamda 44 yıl hapis cezası verdi. Cezada herhangi bir indirim uygulamayan mahkeme sanık S.K.’un tutukluluk halinin devam edilmesine karar verdi.

Yargıtay’ın Verilen Cezayı Bozarak 26 Yıl Düşürdü

Mahkeme tarafından verilen 44 yıl hapis cezasını bozan Yargıtay 1. Ceza Dairesi sanık hakkında “bilinci taksirle iki kişinin ölmesine sebebiyet verme” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Yargıtay tarafından verilen bozma kararının ardından sanık S.K. duruşmaya cezaevinden SEGBİS sistemi aracılığı ile katılırken sanık avukatı ve müştekiler ile avukatı duruşma yerindeydi.

Cumhuriyet savcısı sanığın üzerine atılı olan biliçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma suçu nedeniyle Türk Ceza Kanun’unun 85/2 maddesi gereğince 2 ile 15 yıl arası hapis cezası verilmesini talep etti. Bu duruma Müşteki taraf karşı çıkarak Yargıtay’ın bozma kararını kabul etmediğini ve sanığın muhtemel kasıt ile en ağır cezayı alması gerektiğini istedi.

Daha önce yaptığı savunmalarında olduğu gibi ölenlerden birinin en yakın arkadaşı olduğunu belirten S.K. yaşadığı bu olay ve yaşattıkları için pişman olduğunu söyleyerek herhangi bir kasıt durumu olmadığını söyleyerek tahliyesini istedi.

Ceza 18 Yıla Düştü

Sanığın avukatı işlenen suçun taksirli bir suç olduğunu ve sanığın uzun süredir tutukluluk durumunun da göze alınarak tahliye edilmesi gerektiğini belirtti. Gerekli görüşmeleri yapan mahkeme heyeti önce taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma suçundan 12 yıl hapis cezası verirken sonra kararı değiştirerek bilinçli taksirle suçu işlediği için cezayı 18 yıla çıkardı.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri