Vergi Hukuku Avukatları Avukatı Ankara

Vergi-Hukuku-Avukatları-Avukatı-Ankara

Vergi  Hukuku – Vergi Avukatları

Devletlerin elde ettikleri gelir anlamına gelen kamu geliri söz konusu olduğunda bu gelirlerde en büyük pasta dilimini vergiler almaktadır. Türk Anayasası tarafından 73. maddede belirtilen verginin niteliği doğrultusunda tüm vatandaşlardan ortak kullanımdaki kamu giderleri için maddi güçleri ölçüsünde vergi alınması gerekliliği ortaya konmuştur. Bu sebeple hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak vergi çok önemli bir kavram olmaktadır. Kamuyu ilgilendiren bir mesele olduğu için vergiler ancak bir kanunla düzenlenerek alınmaktadır. Böylece devletlerin keyfi olarak bazı vergi uygulamaları yapmalarının önüne geçilmiş de olunuyor.

Vergilerin alınmasında eşitlik ve genellik ilkesi gibi ilkelere de dikkat edilmektedir. Sosyal ve ekonomik adaleti korumak adına belirlenmiş olan bu ilkeler doğrultusunda herkesin kendi maddi gücüne oranla bir vergi vermesi eşitliğin korunması için önemli olurken hiç kimsenin ayrıcalıklı tutulmaması sağlanarak da genellik ilkesinin takip edilmesi sağlanıyor.

Vergi Avukatı Ne Yapar?

Vergi hukuku konusunda uzman olan ve bu dalda faaliyet gösteren kişiler vergi avukatı olarak adlandırılmaktadır. Vergi avukatı sıfatına sahip olan bir kişi, vergi iadesi ile aralarında uyuşmazlık bulunan kişilerin yardımcısı olmakta ve gerekli davalar aracılığıyla bunu gerçekleştirmektedir. Çoğu zaman vergi idaresinin teknik açıdan hata yapması bu tür uyuşmazlıkların temel sebebi olabiliyor. Bunun yanı sıra mevzuatta bulunan hükümlerin yanlış uygulamalara tabi tutulması da uyuşmazlıkların kaynağı olabilmektedir. Vergi avukatı olan kişi tüm bu hataların tarhiyat aşamasından itibaren gözlenerek ve takip edilerek uzlaşmanın bulunmasına çalışır. Avukatlar eğer uzlaşmanın müvekkillerinin aleyhine sonuçlanacağını düşünürlerse bu durumda avukatların vergi mahkemelerine başvurması gerekiyor. Böylece hukuki sistem içerisinde çözümler üretilmeye çalışılıyor.

Vergi avukatları tüm bu süreçleri takip edebildiği gibi aynı zamanda vergi hukuku içerisindeki eylemler konusunda danışmanlık da sunabilmektedir. Tüm vergilerin kendisine ait bir kanununun bulunması ve sürekli olarak değişim içinde olması kişi ya da kurumları tüm bu değişimler hakkında bilgi sahibi olmaya itiyor. Kişiler bu konular hakkında bilgi sahibi olsalar dahi bilgilerin yorumlanması konusunda problem yaşayabilmektedirler. İşte tam bu noktada devreye vergi avukatları girerek en doğru bilgilerin alınabileceği bir danışman olarak hizmet verebilir. Başta büyük çaplı iş yapan şirketler olmak üzere pek çok kişi vergi üzerinden kaybedecekleri rakamların önüne geçmek istediklerinde mutlaka hukuki zorunlulukların karşılanması için bir avukatın desteğine başvurmaları gerekmektedir. Bir avukat yardımıyla süreçler takip edildiği takdirde hem zamanaşımları hem de vergilerin beyanları konusunda kusursuz bir yol izlenerek istenilen sonuçlara ulaşmak mümkün olabiliyor. Özellikle hukuki denetimler konusunda kişilerin ya da kurumların kendini güvende hissedebilmesi için bu tür bir çözüme ihtiyaç duyulmaktadır.

Vergi Suçları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kişilerin ya da kurumların ödemeleri gereken vergileri vergi beyanları ile bildirmeleri zorunludur. Bu beyanlarda yapılan usulsüzlükler nedeniyle pek çok kişi vergi suçlarından yargılanabilmektedir. Defter kaydı tutmamak gibi oldukça kolay işlemlerden bile vergi suçlarına tabi tutulmak mümkün olabilmektedir. Bu tür suçlar kişilere isnat edildiği zaman kişilerin mutlaka bir avukata başvurması gerekir. Böylece maddi açıdan mümkün olduğu kadar az hasarla kurtulmak söz konusu olabilecektir. Vergi suçlarının ağır yaptırımlara tabi tutulması ve davaların ceza hukuku da bilen hakimler tarafından yürütülmesi dikkate alındığında vergi konusunda yaşanan hukuki sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir.

7 SORULAR

 1. GAMZEGÜL HARMANBAŞI dedi ki:

  Vergi Hukuku Avukatları Avukatı Ankara Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 2. ABİDİN TUFAN dedi ki:

  Vergi Hukuku Avukatları Avukatı Ankara Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 3. YAĞMUR SİPAHİ dedi ki:

  Vergi Hukuku Avukatları Avukatı Ankara Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 4. NİHAL KALE dedi ki:

  Vergi Hukuku Avukatları Avukatı Ankara Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 5. BERKE ERSOY dedi ki:

  Vergi Hukuku Avukatları Avukatı Ankara Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 6. ONUR KESKİN dedi ki:

  Vergi Hukuku Avukatları Avukatı Ankara Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 7. SELAY TAŞGIN dedi ki:

  Vergi Hukuku Avukatları Avukatı Ankara Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri