Vasiyetname Nasıl Yapılır

Vasiyetname Nasıl Yapılır

Türk Hukuk Sistemi içerisinde belirtilmiş kurallar çerçevesince bir kişi sahip olduğu tüm mal varlığı ve hakları öldükten sonra hangi kişilere ve kurumlara bırakmak istediğini vasiyetname aracılığı ile belgeleyebilir. Karma mirasçılık sistemi olarak bilinen bu düzen içerisinde kişilerin hukuk kuralları gereği mirasçısı olan kişilerin dışında başka kişilere de miraslarını bırakması söz konusu olabiliyor. Miras bırakacak olan kişinin kendi isteğine bağlı olarak vasiyetname yolu ile belirlediği mirasçılar iradi mirasçılık kapsamında değerlendirilmeye tabi tutularak haklarını elde etmektedir. Ölüme bağlı tasarruf olarak adlandırılan vasiyetname gibi hukuki işlemlerle kişilerin ölmeden önce öldükten sonra ortaya çıkacak olan hak sonuçlarının paylaştırılması konusunda karar vermesi mümkün olmaktadır.

Vasiyetname için Gereken Şartlar

Bir kişinin öldükten sonra üzerinde bulunacak olan tüm maddi ve manevi haklar konusunda karar verebilmesi için öncelikle ayırt etme gücü adı verilen yetiye sahip olması gerekir. Bu durum kişinin karar vermede bağımsız olarak kendi iradesi ile davranabildiğini ortaya koyar. Ehliyeti olmayan kişilerin gerçekleştirdiği varsayılan vasiyetname belgeleri de böylece geçersiz olmaktadır. Bunun kesin olarak tespit edilmesi ve belgelenmesi adına vasiyetname hazırlayacak olan kişi için bir sağlık raporunun alınması yeterli olacaktır. Eğer kişiler vasiyetnamenin ehliyete sahip olmayan bir kişi tarafından oluşturulduğunu düşünüyorlarsa bu konuda Adli Tıptan raporlar da talep edilebilmektedir. Vasiyetname hazırlayacak olan kişinin sahip olması gereken özelliklerden biri de 15 yaşının üzerinde olmasıdır. Kişilerin sıkı sıkıya bağlı oldukları hakları üzerinde karar verdikleri belgeler olması sebebiyle bu belgelerin düzenlenmesi temsilci ya da vekil kişiler tarafından gerçekleştirilemez. Ancak kör, dilsiz ya da sağır olan kişiler için bu kişilerin isteklerini anlatabilmesi mümkünse vasiyetname düzenlemesi geçerli olmakta gibi bir sınırlama getirilmiştir.

Vasiyetname yazımı için gerekli olan bu şartların yanı sıra aynı zamanda vasiyetnamenin geçerli olmasını etkileyecek olan bazı koşullar da bulunmaktadır. Kişiler eğer zorlama, baskı, korkutma veya aldatma gibi hileli yollar ile vasiyetnamelerini oluşturmuşsa vasiyetname geçersiz sayılmaktadır. Ancak bunun için mirasçıların vasiyetname oluşturulduktan 1 yıllık süre içinde haklarını talep etmesi gerekir.

Vasiyetname Çeşitleri Nelerdir?

Türk Medeni Kanunu ile belirtilmiş olan kurallar gereği üç farklı vasiyetname şekil geçerli kılınmıştır. Bunlar arasında en çok karşılaşılan imza yoluyla belgelenen ve resmi bir memur tarafından onaylanan resmi yazılı vasiyetname olmaktadır. Bunun yanı sıra kişiler kendi el yazılarıyla ya da sözlü olarak da vasiyetlerini bildirebilirler.

8 SORULAR

 1. BUKET İSKENDER dedi ki:

  Vasiyetname Nasıl Yapılır Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 2. NAZİRE ATAÇ dedi ki:

  Vasiyetname Nasıl Yapılır Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 3. BİCEM KURŞUN dedi ki:

  Vasiyetname Nasıl Yapılır hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 4. GÜNEŞ KAŞIKCI dedi ki:

  Vasiyetname Nasıl Yapılır Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 5. EMİRHAN KIZILCA dedi ki:

  Vasiyetname Nasıl Yapılır Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 6. HAZAL ÖZKAN dedi ki:

  Vasiyetname Nasıl Yapılır hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 7. NUH BALİ dedi ki:

  Vasiyetname Nasıl Yapılır Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 8. NECMİ DERİNÖZ dedi ki:

  Vasiyetname Nasıl Yapılır bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri