Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı

Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı

Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı Nedir Nasıl Alınır? Trafik kazasında yaralanan kişinin hakları arasında tazminat ilk sırada gelmektedir. Trafik kazasından kaynaklı olarak kişinin kusuru olmadan zarar görmesi halinde, maddi ve manevi tazminat davaları açabilmektedir. İş göremezlik maluliyet tazminatı, kişinin iş kazası niteliği taşıyan bir trafik kazası sonucunda gördüğü zararın karşılanmasını ifade etmektedir. Kazanın ortaya çıkardığı hasar ve kusur oranlarına göre kararlarda farklılık görülebilir.

Trafik kazasından dolayı kişinin tazminat alabilmesi için kusursuz olması gerekmektedir. Kaza nedeniyle kişinin iş göremezlik raporu alması halinde veya iş gücünün belirli bir oranda kaybolmasıyla tazminat talep edilebilmektedir. Gerekli şartların oluşması halinde kişinin malulen emekli olması mümkündür.

Trafik Kazası Maluliyet Tazminatı Nedir?

Maluliyet tazminatı, 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında hukuk sistemimiz içinde yer almaktadır. Bu kanun kapsamında kişinin iş yerinden malulen ayrılmak zorunda olduğu durumun ortadan kalkması halinde tekrardan aynı yerde çalışmayı isteyebilirler. İşveren kanuna göre bu kişileri işe yeniden almak durumundadır.

Trafik kazasından kaynaklı olarak kişinin tazminat alması mümkündür. Trafik kazası geçici iş göremezlik tazminatı almak için gerekli şartların oluşması ve kişide kusurun olmaması gibi şartlar aranmaktadır. Bu şartların sağlanması halinde trafik kazalarından dolayı maluliyete ilişkin tazminat alınabilir. Bu tip durumlarda kişinin kusur oranı oldukça önemlidir. Kusur oranlarına ve diğer unsurlara göre tazminat ve maluliyete ilişkin konular belirlenmektedir.

Trafik Kazasında İş Görmezlik Tazminat Hesabı Nasıl Yapılır?

Trafik kazasına bağlı olarak iş göremezlik tazminatı hesaplaması farklı kriterlere göre yapılmaktadır. Sürekli iş göremezlik durumuna düşen bir kişi için yıllık kazancına göre malulen emeklilik aylığı ödenmektedir. Trafik kazasından dolayı maluliyet tazminatı hesaplanırken bazı kriterler dikkate alınmaktadır. Buna göre, iş görmezlik tazminatları için;

 • Nedensellik
 • Zarara razı olma
 • Ortak kusur vb.

Olmak üzere farklı unsurlar dikkate alınacaktır. Tazminat hesaplaması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar arasında kazayı yapan kişilerin kusurudur. Trafik kazası tazminatı alabilmek için zarar uğrayan kişinin kusurunun olmaması gerekir.

İş göremezlik durumu iki farklı şekilde incelenebilmektedir. Buna göre; tam iş göremezlik ve kısmı iş göremezlik olarak farklı şekilde hesaplamalar ve kararlar uygulanabilmektedir. Kişinin iş gücünü tamamen kaybetmesi halinde tam iş göremezlik durumu ortaya çıkmaktadır.

Trafik Kazası Maluliyet Tazminatı Hangi Mahkemeden Açılır?

Trafik kazasından dolayı tazminat davası açılabilmesi için kişilerin Asliye Hukuk Mahkemesine başvuru yapması gerekmektedir. İlgili kanunlara göre bu tip durumlar için görevli mahkeme olarak Asliye Hukuk Mahkemeleri görevlendirilmiştir. Trafik kazasına bağlı olarak şayet sigorta şirketine dava açılacaksa, Asliye Ticaret Mahkemelerine başvurmak gerekir.

Ölümlü trafik kazaları için kişinin yakınları tarafından destekten yoksun kalma tazminat davası açılabilir. Bunun için yetkili mahkeme kişilerin ikamet adreslerine göre belirlenmektedir. Benzer şekilde eğer sigorta şirketine bir tazminat davası açılacaksa şirketin bulunduğu yerdeki mahkemelerden söz konusu davalar açılabilir.

Trafik Kazasında İş Görmezlik Tazminat Hesabı Nasıl Yapılır

Trafik Kazasında İş Görmezlik Tazminat Hesabı Nasıl Yapılır

Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı

Yukarıda çalışma gücünün azalması veya yitirilmesi nedeni ile ortaya çıkan kayıpların incelenmesi sırasında çalışma gücünün azalması ve kaybedilmesi nedeni ile oluşan zararların nasıl belirleneceği açık bir şekilde anlatılmıştı. Burada bu konuların tekrar anlatılmasından ziyade maluliyet raporu olarak da bilinen sağlık raporunun mahkeme tarafından alınması aşamasında önemli olan konular ele alınacaktır.

İş Görmezlik ve Maluliyet Raporu

Davacının tedavi gördüğü hastaneden getirilen hasta takip dosyası, hasta tabela kağıtları, röntgen, film ve grafikler ile onaylı epikriz raporları ile birlikte ceza dosyasından alınan sağlık kurulu raporları eklenerek davacının talepleri de dikkate alınarak zarar gören tarafın,

 • Kaç gün iş ve güçten kaldığı
 • Kaç güne iyileşeceği
 • Sürekli iş görmezlik durumu ve oranı
 • Yaralanmasının bu kaza ile illiyet bağı olup olmadığı
 • Ayrıca talep edilmişse faturalandırmayan giderlerin ne kadar olacağı
 • İleride süre gelen tedavileri ve olması gereken ameliyatların olup olmadığı ve bunlara yapılması gereken harcamalar
 • Bakıcıya ihtiyacı olup olmadığı ve kaç gün ihtiyaç duyulacağı

Gibi konularda adli tıp uzmanı veya uzmanlarından kazanın olduğu tarihte geçerli Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği, SGK Sağlık İşlemleri Tüzüğü ve Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği hükümlerine uygun bir şekilde raporlar alınmalıdır.

Alınan bu raporlara somut itirazlar varsa mutlaka bu itirazlar dikkate alınarak ek rapor veya ayrı bir rapor aldırılabilmektedir. Alınan iki rapor arasında çelişki olması durumunda mutlaka Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulundan çelişkiyi giderek bir rapor alınmalıdır.

Tazminat Davası Nasıl İlerler

Yapılan ön inceleme duruşmasında görev, yetki ve ilk itirazlar varsa bunlara bakılarak bir karar verildikten sonra tahkikata geçilmektedir. Tahkikat aşamasında her iki tarafın iddia ve savunmaları incelenmektedir.

Trafik kazaları nedeni ile meydana gelen bedensel zararların tazmini davalarında mahkeme davacının zararını belirlemek için üç konuda inceleme yapar ve ayrıca gerekli olan raporları alınması ve dosya içine konulması gerekmektedir.

 • İş görmezlik maluliyet raporu
 • Kusur raporu
 • Tazminat hesabı raporu

4 SORULAR

 1. YÜCEL TEKELİOĞLU dedi ki:

  Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 2. MESUT ÖZEL dedi ki:

  Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 3. KURTULUŞ ODABAŞI dedi ki:

  Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı Davayı açma şartları nelerdir..

 4. BENAY SAVAŞ dedi ki:

  Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri