Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı

Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı

Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı

Yukarıda çalışma gücünün azalması veya yitirilmesi nedeni ile ortaya çıkan kayıpların incelenmesi sırasında çalışma gücünün azalması ve kaybedilmesi nedeni ile oluşan zararların nasıl belirleneceği açık bir şekilde anlatılmıştı. Burada bu konuların tekrar anlatılmasından ziyade maluliyet raporu olarak da bilinen sağlık raporunun mahkeme tarafından alınması aşamasında önemli olan konular ele alınacaktır.

İş Görmezlik ve Maluliyet Raporu

Davacının tedavi gördüğü hastaneden getirilen hasta takip dosyası, hasta tabela kağıtları, röntgen, film ve grafikler ile onaylı epikriz raporları ile birlikte ceza dosyasından alınan sağlık kurulu raporları eklenerek davacının talepleri de dikkate alınarak zarar gören tarafın,

 • Kaç gün iş ve güçten kaldığı
 • Kaç güne iyileşeceği
 • Sürekli iş görmezlik durumu ve oranı
 • Yaralanmasının bu kaza ile illiyet bağı olup olmadığı
 • Ayrıca talep edilmişse faturalandırmayan giderlerin ne kadar olacağı
 • İleride süre gelen tedavileri ve olması gereken ameliyatların olup olmadığı ve bunlara yapılması gereken harcamalar
 • Bakıcıya ihtiyacı olup olmadığı ve kaç gün ihtiyaç duyulacağı

Gibi konularda adli tıp uzmanı veya uzmanlarından kazanın olduğu tarihte geçerli Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği, SGK Sağlık İşlemleri Tüzüğü ve Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği hükümlerine uygun bir şekilde raporlar alınmalıdır.

Alınan bu raporlara somut itirazlar varsa mutlaka bu itirazlar dikkate alınarak ek rapor veya ayrı bir rapor aldırılabilmektedir. Alınan iki rapor arasında çelişki olması durumunda mutlaka Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulundan çelişkiyi giderek bir rapor alınmalıdır.

Tazminat Davası Nasıl İlerler

Yapılan ön inceleme duruşmasında görev, yetki ve ilk itirazlar varsa bunlara bakılarak bir karar verildikten sonra tahkikata geçilmektedir. Tahkikat aşamasında her iki tarafın iddia ve savunmaları incelenmektedir.

Trafik kazaları nedeni ile meydana gelen bedensel zararların tazmini davalarında mahkeme davacının zararını belirlemek için üç konuda inceleme yapar ve ayrıca gerekli olan raporları alınması ve dosya içine konulması gerekmektedir.

 • İş görmezlik maluliyet raporu
 • Kusur raporu
 • Tazminat hesabı raporu

4 SORULAR

 1. YÜCEL TEKELİOĞLU dedi ki:

  Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 2. MESUT ÖZEL dedi ki:

  Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 3. KURTULUŞ ODABAŞI dedi ki:

  Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı Davayı açma şartları nelerdir..

 4. BENAY SAVAŞ dedi ki:

  Trafik Kazasında İş Göremezlik Maluliyeti Tazminatı Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri