Tazminat Davalarında Zaman Aşımı 10 Yıl!

Tazminat Davalarında Zaman Aşımı 10 Yıl! 9 yıl önce trafik kazası nedeniyle hayatını kaybeden bir kişinin yakınları tarafından açılan tazminat davası gündeme; tazminat davalarında zaman aşımı sürelerini getirdi. Ölümlü trafik kazaları için, trafik kazasında ölen kişinin bakmakla yükümlüğü olduklarının hayatlarını idame ettirebilmeleri için tazminat ön görülmektedir. Ancak, kazanın üzerinden 10 yıl geçmişse bu davalar için artık herhangi bir tazminat davası söz konusu değildir.

Tazminat davalarında zaman aşımı süresi ülkemizde şuan için 10 yıldır. 10 yıllık zaman aşımı süresi geçmediği takdirde kişiler kazaya neden olan sürücülerden ya da kurumlardan, kaza nedeniyle yoksun kaldıkları sürenin tazminini talep etmeleri mümkündür.

Tazminat Davalarında Zaman Aşımı 10 Yıl!

Trafik kazalarında genellikle bu tazminat sorumlulukları sigorta şirketleri tarafından üstlenilmektedir. Söz konusu dava kapsamında da 9 yıl önce hayatını kaybeden kişinin yakınlarına, yoksun oldukları süre oranınca, kusurlu tarafın ya da kusurlu olan kurumun tazminat ödemesi gerekmektedir. Ölümlü trafik kazasına konu olan tazminat davasında genellikle tazminat miktarları; hayatını kaybeden kişinin kazancı, yaşı; yakınların durumları göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır.

Destekten yoksun kalma tazminat davalarında davacı tarafın tazminat alabilmesi için vefat eden kişinin tam kusurlu sayılmaması gerekmektedir. Yani bu tazminat davaları kusurlu olmayan sürücüler ve sürücü yakınları için tazmin edilmektedir. 2017 yılına kadar ülkemizde, sürücülerin herhangi bir kusuru olsa bile yakınlarına destekten yoksun kalma adına tazminat ödemesi gerçekleştiriliyordu. Ancak bu durum, Yargıtay 17. Dairesi tarafından verilen bir kararla değiştirilmiş ve kusurlu bulunan sürücülerin yakınlarının destekten yoksun kalma tazminatı almamaları ön görülmüştür.

Ölümlü Trafik Kazalarında Tazminat Davası Zaman Aşım Süresi!

Ülkemizde iş hukuku kapsamında zaman aşımı süreleri 5 ve 10 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir. Ölümlü trafik kazalarında da vefat edene kişinin yakınları yoksun oldukları süre boyunca kazaya sebebiyet veren kişilerden tazminat talep etmeleri mümkündür. 9 yıl önce trafik kazasında hayatını kaybeden bir kişinin yakınları yoksun kaldıkları süre boyunca tazminat talebiyle mahkemeye başvurmuşlardır. Ancak, 2017 yılına kadar sürücünün kusurlu olmasına rağmen yakınları tazminat talebinde bulunabiliyorken, Yargıtay tarafından bu karar değiştirilmiş ve kusuru bulunan kişilerin, destekten yoksun kalma tazminatının ödenmeyeceği karara bağlanmıştır.

Ölümlü trafik kazalarından talep edilecek olan; destekten yoksun kalma tazminatları için zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak, destekten yoksun kalma tazminatı, trafik kazasında sürücünün tam kusurlu olmaması kaydıyla taraflara ödenmektedir. Somut olayda, trafik kazasının üzerinden 10 yıl geçmediği için destekten yoksun kalma tazminatı talep edilebilir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri