Taraflardan Biri Boşanmak İstemezse

Taraflardan Biri Boşanmak İstemezse

Taraflardan Biri Boşanmak İstemezse Süreç Nasıl İlerler?

Boşanma sürecinin sonlanabilmesi için tarafların birinin ya da her ikisinin bu istekle ve geçerli bir boşanma sebebi ile birlikte mahkemelere başvuru yaparak dava açması gerekmektedir. Sürecin en hızlı şekilde sonlandırılması adına pek çok zaman taraflar daha önceden anlaşarak mahkemeye geldiği için boşanmalar gerçekleşse bile bazı durumlarda taraflardan biri boşanmak istemeyebilir. Bu durumun ortaya çıkması halinde iki farklı boşanma davası türünün iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Eğer tarafların her ikisi de boşanma konusunda fikir birliği halindeler ise bu durumda evlilik sürecinde edinilmiş olan tüm ortak haklar arasında bir paylaşım yapılarak boşanmanın en kısa sürede gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Anlaşmalı boşanma adı verilen bu boşanma davası şeklinden farklı olarak bir de çekişmeli boşanma davası bulunmaktadır. Bu tür davalarda taraflar arasında boşanma kararı ya da diğer maddi ve manevi değerler üzerinde uzlaşılamayan bir konu hakkında yaşanan çekişme davanın bu şekle dönüşmesine sebep olabilir. Çekişmeyi doğuran sebepler velayet, mal paylaşımı, tazminat ya da nafaka gibi değerler olabilir.

Eşlerden Biri Neden Boşanmak İstemeyebilir?

Boşanmak istemeyen eşler dikkate alındığında pek çoğu için ortak olarak görülen bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok karşılaşılan durumlar evliliğini sonlandırmama ya da eşinden ayrılmamak isteyen kişilerin bu taleplerini beyan etmeleri olmaktadır. Buna ek olarak sadece boşanmak isteyen tarafın daha uzun süre boyunca eziyet çekmesi ve belirsizlik içinde kalması amacıyla da zaman zaman eşler bu tür taleplerle birlikte karar aşamasını etkileyecek olan velayet, mal paylaşımı ya da nafaka gibi maddi ve manevi değerler konusunda da şikayetler ortaya koyabilmektedir. Eşlerden birisi bu nedenleri gerekçe göstererek davanın karar aşamasına doğrudan etki göstermiyor olsalar da dava sürecinin daha uzun süre devam etmesine etki edebilirler. Bu durumda boşanma davasının çekişmeli olarak yürütülmesine dair karar verilebilir.

Anlaşmalı Boşanmadan Vazgeçilirse Ne Yapılır?

Boşanma sürecinin herhangi bir aşamasında tarafların daha önce anlaşma sağladıkları boşanma kararının ve şartlarının aksine bir karar alan taraf bu anlaşmalı boşanma durumunu bozarak uzlaşılan konulardan vazgeçtiğini belirtmesi mümkün değildir. Bu tür durumlar ortaya çıktığı zaman anlaşmalı boşanma davasından davanın çekişmeli boşanma davasına dönmesi gerçekleşir. Bu süreçte tarafların anlaşamadıkları çeşitli konular üzerinde bir uzlaşmaya varması adına karar verilebilir.

Boşanmak İstenmemesi Davanın Reddine Sebep Olabilir Mi?

Boşanma davasının reddedildiği durumlar boşanma davasının başlatılmasına sebep olan süreçteki kullanılan boşanma dilekçesinin sebep gösterdiği boşanma sebebinin geçersiz ya da yanlış olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer bu geçerli boşanma sebebi üzerinde taraflar boşanmak konusunda ortak bir görüşe sahipse bu konuda mahkeme tarafından boşanma üzerinde karar verilecektir. Bunun yanı sıra boşanma sebebinin geçerli olmadığının ya da sebebin ispat edilemediği durumlarda mahkeme tarafından boşanma davasının reddine karar verilebilir.

Boşanmak İstemeyen Biri Neler Yapmalıdır?

Boşanma davasının tarafların boşanması üzerinde karara bağlanması için yeterli sebep boşanmak için gösterilen geçerli sebebin ispat edilmesi ile mümkün olur. Bunun aksi yönünde boşanmak istemeyen bir kişi için de yapılabilecek olan çeşitli davranışlar bulunmaktadır. Boşanma davalarının karara bağlanması için tarafların mahkemede hazır bulunması en önemli nokta olmaktadır. Eğer kişi boşanmak istemiyorsa mahkemeye gitmeyerek ya da tebligatlara cevap vermeyerek süreci daha da uzayabilmektedir. Ancak bu süreç içinde diğer tarafın boşanma sebebini ispatlaması halinde mahkemenin boşanma hususunda kesin bir karar vermesi de mümkün olabilir. Bu sebeple boşanmak istemeyen bir kişinin yapabileceği tek şey davanın reddi için boşanma sebebinin geçerli olmadığını ispatlamasıdır.

6 SORULAR

 1. CİHAN KÜÇÜKÇİL dedi ki:

  Taraflardan Biri Boşanmak İstemezse Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 2. KASIM KOCA dedi ki:

  Taraflardan Biri Boşanmak İstemezse Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 3. NİHAL SEVİL dedi ki:

  Taraflardan Biri Boşanmak İstemezse Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 4. GURBET SALEH dedi ki:

  Taraflardan Biri Boşanmak İstemezse Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 5. DORUKHAN AYDEMİR dedi ki:

  Taraflardan Biri Boşanmak İstemezse Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 6. HALİS ATAN dedi ki:

  Taraflardan Biri Boşanmak İstemezse Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri