Tanıma Ve Tenfiz Davaları

Tanıma Ve Tenfiz Davaları

Tanıma Ve Tenfiz Davaları

Yurtdışında Gerçekleştirilen Boşanma Davası Hakkında Bilinmesi Gereken Bütün Hususlar

Hukuk evrensel olduğu kadar ülkelerin kendi kurallarını kendi sınırları içerisinde gerçekleştirdiği bir durumdur. Bu nedenle bir ülke içerisinde hukuk kuralları başka ülke içerisinde geçerli olmayabilmektedir. Bu yargının bağımsız ve özgün olmasının sonuçlarından biridir. Fakat küreselleşen dünyada ülkelerin birbirleri ile olan ilişkileri daha da artmaktadır. Bu nedenle birbirleri ile uyum sağlamaya da çalışmak zorundadırlar. Ülkelerin kendi ilişkililerini ifade etmek için uluslararası hukuk kuralları oluşturulurken milletlerarası ilişkilerin de gelişmesi için milletlerarası özel hukuk kuralları oluşturulmuştur. Milletlerarası özel hukuk kişiler arasında hangi devletin kurallarının gerçekleştireceğini ifade etmektedir. Uyuşmazlıklar genellikle yabancı uyrukların özel hukuk sorunlarını içermektedir.

Yabancı vatandaşların özel hukuk sorunlarından biri de boşanma davalarıdır. Ülkemizde bu sorunun giderilebilmesi için tanıma ve tenfiz davası vardır. Makale tanıma ve tenfiz davası hakkında bilinmesi gereken hususları ele alacağız.

Tanıma Ve Tenfiz Davaları Nedir?

Yukarıda kısaca ifade ettiğimiz yabancı vatandaşların özel hukuk sorunlarını ele alan Milletlerarası özel hukuk davalarında en çok sorun yaşanan dava türü boşanma davasıdır. Özellikle yabancı bir ülkede boşanan çiftlerin evlilik birliği kendi ülkelerinde devam etmektedir. Bu nedenle ülkemizde sorun yaşamamaları için kanun koyucu tanıma ve tenfiz davasını hüküm altına almışlardır.

Tanıma ve tenfiz davası yabancı bir ülkede boşanmış olan kişilerin ülkemizde de boşanmalarını sağlayan, evlilik birliğini sonlandıran davalara tanıma ve tenfiz davası denmektedir. Tanıma ve tenfiz davaları oldukça önemli davalardır.

Tanıma Ve Tenfiz Davaları Nerede Açılır?

Boşanma davası Aile hukuku altında incelenmektedir. Tanıma ve tenfiz davası da yurtdışında gerçekleştirilen boşanma davasının Türkiye’deki hukuk sistemi içerisinde tanınması için gerçekleştirilen, açılan davalardır. Bu nedenle bu davalar Aile Mahkemelerinde görülmektedir. Eğer kişilerin Türkiye içerisinde yerleşim yeri bulunmamakta ise bu davalar Ankara, İstanbul ya da İzmir de görülmektedir.

Tanıma Ve Tenfiz Davaları Neden Açılmaktadır?

Tanıma ve teniz davasını tanılarken yurtdışında gerçekleştirilen boşanmanın ülkemizdeki hukuk sistem içerisinde de geçerli olabilmesini sağlamak için açıldığını ifade etmiştik. Tanıma ve tenfiz davasının açılması oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise bu dava açılmadığı takdirde kişiler hala Türk hukuk sistem içerisinde evli olarak gözükecekler ve birtakım hususlarda hukuki sonuçlar ona göre belirlenecektir. Örneğin miras hukuku ile ilgili sorunlar da büyük önem teşkil etmektedir. Türk hukuk sistem içerisinde boşanmış olarak gözükmedikleri için birbirilerinin yasal mirasçısı olarak gözükeceklerdir. Ya da boşanmış çiftlerden biri Türk hukuk sistemi içerisinde yeniden evlenmeye kalksa başka biri ile evli gözüktüğü için evlenme engeli oluşacaktır. Ve kişi evlenmeyecektir.

Tanıma Ve Tenfiz Davaları Ne Kadar Sürer?

Yurtdışında gerçekleştirilen boşanma davasının hiçbir işlem gerçekleşmeden Türk hukuk sistemi içerisinde kabul edilmesinin imkânı yoktur. Bu nedenle tanıma ve tenfiz davası açılmaktadır. Tanıma ve tenfiz davası bir boşanma davası gibi uzun sürmemektedir. Fakat tanıma ve tenfiz davasının yurtdışından takip edilip edilmemesi gibi ihtimallere göre süre konusunda değişiklikler görülmektedir. Örneğin tanıma ve tenfiz davası açacak kişi bir avukatı davası için tayin ettiği takdirde avukat kişi için bütün evrakları tamamlayıp, prosedürü gerçekleştireceğinden süreç hızla ilerleyecek ve dava kısa sürede gerçekleşebilecektir. Fakat kişi hem yurtdışından davayı takip ederken hem de bir avukat tayin etmediğinde bu durumda süreç diğerine oranla yavaş ilerleyecektir. Çiftlerin yurtdışında olması durumunda hâkim davanın açıldığını diğer eşe tebliğ edeceği zaman eş yurt dışında olduğundan tebliğ süreci ve cevap süresi de tanıma ve tenfiz davasının süresini etkileyecektir. Ortalama olarak baktığımızda tanıma ve tenfiz davası 1 hafta ile 3 ay içerisinde bir süre içinde sonuçlanabilir. Ayrıca davayı açacak olan tarafın bütün belgeleri tamamı ile iletmesi de davanın sürecini hızlandıracak ve hâkim davacıya belgeleri toplaması için ayrı bir ek zaman tanımayacaktır.

Tanıma Ve Tenfiz Davalarının Açılabilmesi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

 • Yurt dışında boşanma davası gerçekleştiğinden bu kararın aslı
 • Yurtdışında boşanmış olan kişilerin nüfus cüzdanlarının ve pasaportlarının fotokopisi
 • Avukat aracılığı ile dava gerçekleştirilecekse vekâletname
 • Yurtdışında boşanmış olan kişilerin boşanma kararının yeminli bir tercüman tarafından Türkçeye çevrilmiş tercümesi ve bu tercümenin de noter ya da konsolosluklar tarafından onaylatılmış olması gerekir.
 • Yurtdışında gerçekleştirilmiş olan boşanma davasının kararının kesinleşmiş olduğuna dair bir şerh ya da apostil şerhi

Apostil şerhi: tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için gerekli olan belgelerden biri olmakla beraber yurtdışı makamlarınca verilen bir belgenin Türkiye Cumhuriyeti içerisinde de resmi bir evrak niteliği taşıdığını ifade eden, tasdikleyen bir işlemdir.

Tanıma Ve Tenfiz Davalarının Geçerli Olduğu Ülkeler:

Türk hukuk sistemi içerisinde tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için Türk hukuk sisteminin o ülkeye bu konuda izin vermiş olması gerekir. Bu daha çok uluslararası hukuku ilgilendiren bir meseledir. Çünkü taraf olacak devletler bir anlaşma ile birbirilerine bu hakkı tanırlar. Bu ülkeler şunlardır:

Almanya, Hollanda, İngiltere, Amerika, Avusturya, Kanada, İsviçre, Belçika, Fransa, Norveç, Avustralya, Azerbaycan, Türkmenistan, Rusya, Ukrayna, İsveç, Slovakya, Macaristan, İtalya, İspanya, Mısır, Japonya, Çin, Gürcistan, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya

Tanıma Ve Tenfiz Davalarında Avukatın Önemi ve Ücret Konusu:

Tanıma ve tenfiz davası bir avukatı vekil tayin ederek de takip edilebileceği gibi kişi kendi başına da avukatı takip edebilir. Bu davaların diğer davalardan farkı tarafların genellikle yurtdışında bulunmalarıdır. Bu da tebliğ konusunda süreleri uzatacağından dava uzayabilmektedir. Ayrıca avukat hukuk eğitimi almış kişi olacağından dava sürecini daha hızlı ilerletebilecek derecede manevralara da sahip olan kişidir.

Ücret konusunda her şehir barosu bir ücret tayin etse de bu avukatın niteliğine, deneyimine göre de değişebilen bir husustur.

Yukarıda izahında bulunmuş olduğumuz tanıma ve tenfiz davaları kişinin yurtdışında boşanmasının Türk hukuk sistemince tanınmasını ifade eden bir dava türüdür. Kişi yukarıdaki hususlara dikkat ederek ve özellikle davayı takip konusunda Türkiye içerisinde yer almıyorsa avukat aracılığı ile takip ederek davayı kısa sürede sonlanmasını sağlayabilmektedir.

10 SORULAR

 1. SEVİM KEMİKSİZ dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davaları Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 2. FUAT BİLİKCİ dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davaları Davayı açma şartları nelerdir..

 3. ELÇİN SALUR dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davaları Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 4. ÖZER ERKÖSE dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davaları Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 5. AYHAN KESMEZ dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davaları Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 6. GÜLAY NURLU dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davaları Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 7. AHMET TOK dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davaları Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 8. ÖZER ÖRS dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davaları Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 9. HULUSİ ÖNGÖREN dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davaları Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 10. ÜMİT BASKAK dedi ki:

  Tanıma Ve Tenfiz Davaları Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri