Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır

Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır? Tanıma tenfiz davası, yurtdışında yetkili ve görevli mahkeme tarafından verilen bir hukuki kararın, Türkiye’de geçerliliğinin sağlanması adına açılmaktadır. Genellikle yabancı mahkeme tarafından görülen boşanma davaları için tanıma ve tenfiz davalarına ülkemizde başvuru yapılmaktadır. Tanıma ve tenfiz davası açmanın zorunluluğu, mahkeme karının Türkiye’de geçerli olması içindir.

Tanıma ve tenfiz davalarının görülmesi için bazı şartların oluşması gerekir. Bu davaların ülkemizde görülebilmesi için;

 • Yabancı mahkeme kararının olması ve
 • Tarafların mahkemeye tanıma ve tenfiz için başvuru yapması

Gerekmektedir. Bu iki temel şartın sağlanması halinde tanıma ve tenfiz davası açılabilir. Ancak, davanın görülmesi adına kişilerin birçok farklı belgeyi mahkemeye teslim etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde davanın reddedilmesi veya normalden uzun süre devam etmesi mümkündür.

Tanıma ve Tenfiz Davası Neden Açılır?

Yabancı ülke mahkemesi tarafından verilen herhangi bir mahkeme kararının Türkiye’de geçerlilik kazanması için tanıma ve tenfiz davası açılır. Bu dava açılmadan mahkeme kararının geçerlilik kazanması mümkün değildir. Yurtdışında verilen mahkeme kararının geçerliliği için tanıma ve tenfiz davası ayrı ayrı açılabilmektedir. Birlikte anılan bu iki dava temelde farklı unsurları içinde barındırmaktadır.

Hukuk davalarının alanına giren tüm konularda tenfiz ve tanıma davaları açılabilmektedir. Bunun yanı sıra, söz konusu davanın ülkemizde karşılığının olması da gerekmektedir. Tanıma ve tenfiz davası açılması için;

 • Yabancı mahkeme ilamının onaylı Türkçe çevirisi
 • Mahkeme kararının aslı
 • Apostil
 • Tanıma tenfiz dilekçesi

Belgelerle görevli mahkemeye başvuru yapılması gerekmektedir. Yasal temsilcilere verilen vekâletname ile süreç kısa sürede tamamlanabilir.

Tanıma Tenfiz Davasında Görevli Mahkeme Hangisidir?

Tanıma ve tenfiz davalarında görevli mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir. Davanın konusuna göre aile mahkemelerinde de tanıma ve tenfiz davası açılabilir. Özellikle boşanma davaları için söz konusu davanın aile mahkemelerinde açılması gerekmektedir. Bunun dışında kalan davalar asliye hukuk mahkemelerinde açılır.

Tanıma ve tenfiz davalarına ilişkin yapılan yeni düzenlemede özellikle boşanma davalarında tanıma tenfiz nüfus müdürlüğü işlemleri için vatandaşlara kolaylık sağlanmıştır. Yabancı mahkeme kararının verilmesinin ardından tarafların Türkiye’ye gelmek zorunda kalmadan avukatlarına vekalet vererek dava sürecinin başlatılmasını sağlayabilirler.

Tanıma ve Tenfiz Davası Farkları Nelerdir?

Tanıma ve tenfiz davalarında temel ayrım tenfiz davalarının mahkeme hükmünün kabulü için, tanıma davasının ise verilen hükmün kabulü için açılıyor olmasıdır. Tenfiz davalarında, tanıma davası için aranan şartlar aranmadığı gibi tanımada da tenfiz için gerekli şartlar aranamaya bilir. Bu nedenle tanıma ve tenfiz davalarının konusuna göre hangi davanın açılması gerektiğine karar verilmesi gerekmektedir. Bunun için uzman avukatlardan danışmanlık hizmeti almak size birçok açıdan avantaj sağlayacaktır.

Tanıma ve tenfiz davası ile yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve Türkiye’de de geçerliliğinin sağlanması mümkündür. Bunun dışında verilen kararların geçerli olması mümkün değildir.

Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır konusu ile ilgili açıklama ve yargıtay kararlarına yer verilmiştir.

Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Yetkili Mahkeme

Tanıma Tenfiz Davası için dava açılması için yurtdışında verilen boşanma kararının Türk Mahkemeleri tarafından tanınması ve tenfizinde yetkili mahkeme şu şekilde belirlenir

1. Davayı açan davalı tarafın Türkiye’deki ikametgahı mahkemesinde Tanıma tenfiz davası açılır.

2. Davayı açan davalı tarafın Türkiye’de ikametgahı bulunmuyor ise, sakini olduğu yerin mahkemesi yetkili olup Tanıma tenfiz davası açılır.

3. Yukardaki maddelerde yoksa Tanıma Tenfiz Davas için, Ankara, İstanbul, İzmir mahkemeleri yetkilidir. Tanıma ve tenfiz davasının hasımsız (davalı gösterilmeksizin) açıldığı durumlar doğru değildir. Davanın yabancı Mahkeme tarafından verilen boşanma kararındaki karşı taraf davalı gösterilerek Tanıma tenfiz davası açılır.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın genellikle Türkiye’de ikametgah adresi bulunmadığı için Tanıma ve tenfiz Davasını ANKARA – İstanbul – İzmir Aile mahkemelerinde açmayı tercih etmektedirler.

11 SORULAR

 1. SÜMEYRA ZENGİL dedi ki:

  Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 2. ÜMİT TAŞPINAR dedi ki:

  Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 3. GURBET SALEH dedi ki:

  Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 4. RESUL PEHLİVANLI dedi ki:

  Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 5. TUĞBERK KOYUNCU dedi ki:

  Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 6. BARTU KARAKIŞLA dedi ki:

  Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 7. NURCAN SÖĞÜT dedi ki:

  Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Davayı açma şartları nelerdir..

 8. BURCU İMİRZİ dedi ki:

  Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 9. MUTLU AKKURT dedi ki:

  Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 10. BADE ÖZDAMAR dedi ki:

  Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 11. HÜSEYİNCAN AKDAĞ dedi ki:

  Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri