Suçu Üstlenme ve Suçluyu Kayırma Suçları

Suçu Üstlenme ve Suçluyu Kayırma Suçları

Suçu Üstlenme ve Suçluyu Kayırma Suçları, Herhangi bir suça veya kazaya neden olmuş kişilerin ceza alması gerekirken suçlu tarafın arkasında durup onu koruyarak suçu kendi yapmış gibi gösteren kişinin kendini suçlu gibi polise takdim etmesi sonucunda esas suçu ortaya koyan kişiyi korumasından dolayı kişinin suçluyu koruma suçunu işlediği gözler önünde belli olur. Böyle durumların açığa çıkması durumunda esas suçu yapanı koruyan taraf belli cezalara çarptırılır.

Hangi Cezalar Verilir?

Bir olaydan veya kazadan dolayı yaralanma veya ölüm olmuşsa ve bu suçu işleyip kaçan tarafı birileri koruyup saklıyorsa korumayı yapan, yardım ve yataklıktan dolayı belli cezalara çarptırılır. Bu tarz şahıslara verilen cezalar aşağıda sırasıyla verilmektedir:

  • Suçu işleyen suçluyu korumak veya ortalarda gözükmemesi için suçluyu kaçırmak gibi eylemlerde bulunan şahıslara mahkemeler 6 ay ve 5 yıl gibi bir sürede cezaevinde yatması için şahıs hakkında karar verir.
  • Eğer yardım ve yataklık yapan şahısın suçu işleyen kişinin ailesinden birisi ise bu şahsın ceza almaması kararına varılır.
  • Bir olay veya kaza sonucunda ölüm veya ağır yaralanmalara sebebiyet veren suçlunun suçunun kendi yapmış gibi gösteren şâhısa 2 yıl gibi bir hapis cezası verilir. Bu süre içerisinde suçlunun yaptığı suçu kendi yapmış gibi gösterdiği için 2 yıl cezaevinde şahısın yatma işlemleri başlatılır.
  • Büyük bir suçu işleyen suçlunun suçunu yakını veya aile üyelerinden biri kendi yapmış gibi gösteriyorsa bu şahsa 2 yıl verilmesi gereken sürenin ¾ oranı verilir. Bunun sebebi ise suçu kendi yapmış gibi gösteren şahsın esas suçu işleyen kişinin birinci veya ikinci dereceden akrabası olmasıdır.

Mahkeme Süreci

Suçu işleyen kişinin korunması veya kaçırılması sonucunda şahısların yardım ve yataklıktan dolayı belli bir cezalara çarptırılması gerekir. Bu cezalara çarptırılması için bu şahıslar hakkında savcılığın mahkemelere başvuruda bulunması gerekir. Savcılığın mahkemeye 8 yıl içerisinde şikâyet dilekçesiyle gidip dava açması gerekir. Eğer bu süre geçirildiği zaman esas suçu işleyen kişinin para veya hapis cezalarına çarptırılma gibi bir durumu olamaz. Bu yüzden esas suçu işleyen kişinin bir başkası tarafından korunduğunun veya saklanıldığının hemen öğrenilmesinin ardından şikâyette bulunulması gerekilmektedir.

Yapılan Suçu Üstelenilerek Kişinin Kayırılması

Bir trafik olayında ağır yaralanmaların veya ölümün meydana gelmesinden dolayı suçu işleyen kişinin korunup bir başkası tarafından trafik kazasını kendi yapmış gibi gösteren kişinin polislere giderek gerekli kanıtlarla veya sebeplerle suçu kendi üstüne almasından dolayı yaptığı yardım ve yataklıktan dolayı belli cezalara çarptırılır. Eğer kişi, sonradan böyle bir eylemde bulunduğunu ve esas suçluyu koruduğunu mahkeme huzurunda açıklarsa alacağı cezanın belli bir süre aşağısına indirilir. Bu yüzden kişilerin üstlendiği suçları bir şekilde geri itiraf ederek cezalarının en aşağıya indirmesi gerekir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri