Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir

Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir

Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir

Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir?

Suçtan zarar gören taraf ya da kişilerin haklarının korunması adına bazı suçların kapsamında ceza muhakemesinin yapılabilmesi için kanunlarla gerekli şartlar ortaya konmuştur. Kişiler hakkında ceza kovuşturmasını başlatacak olan bu ilk hareket noktasına da şikayet adı verilir ve bu yeterli şartın oluşmasını sağlar. Müşteki sıfatına sahip olan kişinin şikayeti sonrasında savcılık tarafından soruşturma açılması mümkün olabilmektedir. Daha çok cinsel suçlamalar söz konusu olduğunda ya da suçlamaların tarafları olan kişilerin birbirinin yakını olması durumunda ortaya çıkan bu hak korunması kavramı kişilerin yararına olacak şekilde düzenlenmektedir.

Şikayete Bağlı Suçun Kapsamı Nedir?

Şikayete bağlı suçlarla ilgili bu suçların zaman aşımı sürelerinden suçların niteliklerine kadar pek çok konuda çeşitli maddelerin belirlenmesi de Türk Ceza Kanunu içinde 73. madde de belirtilmiştir. bu maddede belirtilmiş olan detaylar çerçevesince kişilerin suçların oluşmasının ardından altı aylık süre içinde şikayetlerini ortaya koyması gerekir. Eğer bu süre içinde şikayetler gerekli kurumlara ulaştırılmazsa bu durumda kişilerin şikayet haklarını kaybetmeleri mümkün olabiliyor. Böylece kovuşturma ve soruşturma süreçleri de kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Zaman aşımı sürelerinin son tarihlerinin belirlenmesinde ise kişilerin suça maruz kaldıkları ilk an ya da suçun kim tarafından gerçekleştirildiğini öğrendikleri ilk tarih esas alınarak işlemler yapılır. Kalabalık kişilerin karıştığı suçlar söz konusu ise bu durumda şikayet hakkına sahip olan herkes için ayrı bir zaman aşımı süresi işlemeye devam eder.

Ancak suça maruz kalan kişilerin şikayetlerine bağlı olarak kovuşturma yapılabilecek olan suçlarda, davaların reddi ya da düşürülmesi için şikayette bulunan ve aynı zamanda suçtan zarar gören kişinin şikayetini geri çekmesi gerekmektedir. Fakat eğer mahkeme tarafından son karar ve hüküm verilmişse bu durumda suçtan zarar gören kişi hakkından vazgeçmiş olsa dahi cezanın işlemesinin önüne geçilememektedir. Davaların türü kamu davası şeklinde gerçekleşiyorsa bu durumda şikayette bulunan kişinin davaya söz konusu olan ve ilk başlatıcı adımın atılmasını sağlayan şikayetinden çekilmesi davanın reddi için yeterli olmamaktadır. Çünkü kamu davalarında davanın açılmasını sağlayan şartlar içerisinde kişilerin şikayetleri önemsiz olmaktadır. Eğer çok kişi bir şikayet karşısında hedef konumuna getirilmiş ve şikayet sahibi aynı zamanda suçtan zarar gören kişi bu suçlular arasından birinin üzerindeki şikayetini geri çekerse tüm sanıklar üzerinde sahip olduğu haklarından vazgeçmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Şikayete bağlı olan suçlar Türk Ceza Kanunu’nun farklı maddelerinde detayları ile birlikte işlenmektedir.

5 SORULAR

 1. UMUT AYDIN dedi ki:

  Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 2. ŞİVA BADEM dedi ki:

  Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 3. ÜMİT TAŞPINAR dedi ki:

  Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 4. LAL TAKIMSU dedi ki:

  Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 5. MELİKE ÜNSAL dedi ki:

  Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri