Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır

Reddi Miras Davası Nasıl Sonuçlanır

Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır

Bazen hatta çoğu zaman miras bırakan sadece var olan mal varlıklarını mirasçılarına bırakmaz. Taşınır ve taşınmaz malları ve hakları dışında miras bırakan borçlarını da mirasçılarına bırakabilmektedir. Miras hukukunda miras bir bütündür. Yani mirasa hak kazanan kişiler miras bırakanın borçlarından da mükelleftir.

Kanun koyucu mirasçının zorlanmaması için mirası reddetmelerine olanak tanımıştır. Eğer mirasçı miras bırakanın borçlarını ödemek istemiyorsa o zaman mirası reddedebilir ve borçlardan kurtulabilir. Bu makalede mirasın reddi davası nedir, miras nasıl reddedilir ve sonuçları nelerdir gibi günümüzde merak edilen hususlardan bahsedeceğiz.

Mirasın Reddi Davası Nerede Açılır

4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 4. Kitabı Miras Hukukunda 605. Madde de mirasın reddi davası ele alınmıştır. Atanmış ya da yasal mirasçılar miras bırakanın ölmesi ile birlikte onun mirasından ve borçlarından sorumludurlar. Kanun koyucu gerek yasal mirasçı olsun gerek atanmış mirasçı olsun mirasçılara miras bırakanın mirasını reddetme hakkını tanımıştır. Borçtan kurtulmak isteyen mirasçı mirası da reddederek borçtan kurtulabilmektedir.

Yasal ve atanmış mirasçılara mirası reddetme hakkı tanıyan kanun koyucu mirasçıların mirası reddetmeleri için açık bir beyanda bulunmalarını ya da resmi tespitler eşiğinde mirası reddetmelerini şart koymuştur. Kanun koyucu bazı durumlarda da bir beyana ihtiyaç duymadan mirasçıların mirası reddettiğini kabul etmiştir. Bu durumlara genellikle miras bırakan tamamı ile borca batıksa mirasçının bir beyanına ihtiyaç duyulmaksızın mirasın reddedildiğinin kabul edilmesi örnek verilebilir.

Miras bırakanın borca batık halleri dışında mirasın reddedilmesi için miras bırakanın ölmesinden itibaren 3 ay içerisinde mirası reddedecek olan mirasçının reddi miras davası açması gerekecektir. Bazen kişiler kendisinin mirasçı olduğunu ya da kendilerine miras kaldıklarını bilemezler.

Bu durumda da miras bırakanın ölümünün üstünden 3 ay da geçmiş olursa bu durumda kanun koyucu mirasçının zarara uğramaması için kendisinin mirasçı olduğunu öğrendiği tarihi ispatlamak kaydı ile öğrendiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde reddi miras davası açmasına olanak tanımıştır. Bazen de mirasçı reddi miras yapamadan ölmektedir. Bu durumda miras kendi mirasçılarına geçtiği için kendi mirasçıları da reddi miras davası açabileceklerdir.

Mirasın Reddi Davası Nasıl Görülür

Mirasçıların reddi miras dava açabilmesi için gerekli sürenin 3 ay olduğunu dile getirdik. Eğer mirasçı miras bırakanın ölümünden itibaren ya da mirasçı olduğunu öğrendiği andan itibaren 3 ay içerisinde reddi miras davası açmaz ise bu durumda mirası kabullenmiş sayılacak ve reddi miras davası açma hakkı düşecektir.

Ayrıca bazen mirasçı miras bırakanın mallarını kullanmak suretiyle de reddi miras davasını açma hakkını kaybedecektir. Eğer mirasçı miras bırakanın mirası üzerinde tasarruf yetkisini kullanmış ise reddi miras yapma hakkı düşecektir.

Mirasın Reddi Davası Kime Açılır

Reddi miras davası açma hakkı her mirasçı için ayrı bir husustur. Yani her mirasçı tek başına bu davayı açabilecektir. Alt soydan biri eğer reddi miras yapmışsa kalanlar arasında miras bölüşülecektir. Eğer al soyun tamamı mirası reddetmiş ise bu durumda eğer eş sağ ise alt soya ait miras da sağ kalan eşe geçecektir.

Miras bırakanın bütün yakın mirasçıları mirası desteklemişlerse miras iflas masasına tabi olacak ve alacaklıların alacakları ödendikten sonra eğer mal kalmış ise miras hiç reddedilmemiş gibi kalan mallar yasal mirasçılar arasında pay edilecektir.

Mirasın reddi ancak mahkeme yolu ile gerçekleşir. Reddi miras yapacak olan mirasçı belirtilen süre içinde- 3 ay- Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmalıdır.

Reddi Miras Davası Nasıl Sonuçlanır

Kanun koyucu yasal ve atanmış mirasçılara miras bırakanın ölmesinden itibaren ya da mirasçı olduklarını öğrenmelerinden itibaren 3 ay içerisinde Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak reddi miras davası açmaları olanağını sağlamıştır. Reddi miras davası ile mirasçı miras bırakanın mirası ve borçlarını reddedecektir.

Mirasçı miras bırakan tamamen borca batıksa mirası reddetmek için herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur aksine mirası kabul ettiğini beyan etmesi gerekir mirası kabul edecekse. Reddi miras davası her mirasçıya ayrı hak olarak tanınmıştır.

10 SORULAR

 1. MEDİHA AVCU dedi ki:

  Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 2. HAMDİYE HAZAR dedi ki:

  Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 3. BEYTUR ARPAT dedi ki:

  Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 4. SEMİH ACIPINAR dedi ki:

  Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 5. ZEYNEP DOĞULU dedi ki:

  Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 6. SAKİNE AKTÜRKÇE dedi ki:

  Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 7. ALİ ÖZCAN dedi ki:

  Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 8. GAMZE GİRVAT dedi ki:

  Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 9. BESTE EROĞLU dedi ki:

  Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 10. ŞENAY BİRİNCİ dedi ki:

  Mirasın Reddi Davası Nasıl Açılır Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri