Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası

Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası

Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Nasıl Açılır? Kanada sınırları içinde gerçekleşen boşanma davasının nihai sonuçlarının Türkiye’de hukuki geçerliliğe sahip olması için, bu kararın yetkili aile mahkemelerinde açılacak tanıma ve tenfiz davası ile hukuk sistemimize uygun bir hale getirilmesi gerekmektedir.

Bilindiği üzere tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de yurt dışı mahkemeleri tarafından verilen kararlar doğrudan bağlayıcı nitelikte kabul edilmemektedir. Bu kapsamda Kanada dahil olmak üzere tüm yurt dışı ülkelerde verilen boşanma davası kararları da Türkiye’de doğrudan geçerliliğe sahip değildir. Söz konusu nihai kararların ülkemizde hukuki geçerliliğe sahip olabilmesi için tanıma ve tenfiz davası görülmelidir.

Kanada’da boşanan bir Türk vatandaşı, tanıma ve tenfiz davası kapsamında Türkiye’de yetkili aile mahkemesine söz konusu boşanma kararının tanınması için başvuruda bulunmaması durumunda, Türkiye sınırları içinde hala evli olarak gözükecektir. Özellikle gurbetçi vatandaşlar için büyük sorunlara neden olan bu hususta tanıma ve tenfiz davasının zamanında açılması önem teşkil eden bir konudur.

Kanada’da Boşanma Davası İçin Tanıma ve Tenfiz Davası Açma Zamanı

Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açmak için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Kanada’da boşanma davasının görülmesi ve nihai kararın verilerek evlilik birliğinin sonlandırılmasına kesin olarak hükmedilmesinin ardından bu mahkeme kararı ile Türkiye’de istenildiği zaman tanıma ve tenfiz davası açmak mümkündür. Ancak bu durumda olan Türk vatandaşlarının mümkün olan en kısa süre içinde tanıma ve tenfiz davası için yetkili makamlara başvuruda bulunması önem teşkil etmektedir. Zira Türkiye’de karşılaşılabilen problemlerin ne kadar kısa sürede çözüme kavuşturulursa o kadar faydalı olacaktır.

Yurt dışında verilen boşanma kararı her ne kadar yetkili yabancı mahkeme tarafından nihai karara çıkarılmış olsa da ülkemizde geçerli olmadığı için dava sahibi Türkiye’de nüfus kayıtlarında hala yasal olarak evli gözükür. Bununla birlikte evlilikten doğan tüm sorumluluklar da pek çok sorunlara neden olmaktadır. Bu durumda kişinin yeniden evlenmesi, evlilik birliği içinde edinilen mallar paylaşılmış olsa da bunları satması veya velayet gibi problemler yaşaması kaçınılmaz olmaktadır.

Tanıma ve Tenfiz Davası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tanıma ve tenfiz davası başvurusu için gerekli belgeler, boşanma tanıma tenfiz dilekçesiyle birlikte şunlardan oluşmaktadır:

 • Kanada yetkili aile mahkemesi tarafından verilen boşanma karar belgesinin aslı veya noter tasdikli fotokopisi,
 • Kanada boşanma davasına ait kesinleşme şerhi,
 • Pasaport fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Boşanma davasının aslının üzerine alınması gereken apostil şerhi,
 • Avukat için verilmesi gereken noter tasdikli ve resimli boşanma vekaletnamesi,
 • Boşanma kararı, apostil şerhi ve kesinleşme şerhi belgelerinin yeminli mütercim tercüman tarafından Türkçeye çevrilmiş hali.

Kanada tanıma tenfiz boşanma davasında yetkili ve görevli mahkeme, davalının Türkiye’de bulunan ikamet adresindeki aile mahkemesidir.

Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası

Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası

Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkemelerden hukuk davalarına ilişkin olarak verilmiş ve o devlet kanunlarına göre kesinleşmiş bulunan ilamların Türkiye’de icra olunabilmesi yetkili Türk Mahkemesi tarafından tanıma tenfiz kararı verilmesine bağlıdır. Yabancı mahkemelerin ceza ilamlarında yer alan kişisel haklarla ilgili hükümler hakkında da tenfiz kararı istenebilir

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme kararlarının boşanma tanıma tenfizi (hükmünü yürütme) MÖHUK. m:34/I’ de düzenlenmiştir.

Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası – Görevli Ve Yetli Mahkemeler

Görevli mahkeme boşanma davasına ilişkin davalar Aile Mahkemesinde görülür. Diğer  Tenfiz kararları hakkında görevli mahkeme asliye mahkemesidir.

Yetkili Mahkeme, kendisine karşı tenfiz istenen kişinin (karşı tarafın) Türkiye’deki İkametgâhı mahkemesidir. Yoksa Türkiye’de sakin olduğu yer; yoksa Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemeleridir.

Kanada tanıma tenfiz davası, Baie-Saint-Paul, Quebec, Brandon, Manitoba,  Charlottetown, Grande Prairie, Halifax, Kelowna, Britanya Kolumbiyası, Lethbridge, Medicine Hat, Percé, Quebec, Rimouski, Regina, Saskatoon, Thunder Bay, Whitehorse, Yellowknife , tanıma tenfiz, tanıma tenfiz davası, tanıma ve tenfiz.

6 SORULAR

 1. KEMAL KARAKURT dedi ki:

  Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 2. ŞÜKRAN KARADİKEN dedi ki:

  Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 3. MUHAMMET ZORLU dedi ki:

  Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 4. BİLAL DERYA dedi ki:

  Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 5. NAİLE ALPARSLAN dedi ki:

  Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 6. FERHAT ÖZATAY dedi ki:

  Kanada Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri