İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası

İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası

İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası

İtalya Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkemelerden hukuk davalarına ilişkin olarak verilmiş ve o devlet kanunlarına göre kesinleşmiş bulunan ilamların Türkiye’de icra olunabilmesi yetkili Türk Mahkemesi tarafından tanıma tenfiz kararı verilmesine bağlıdır. Yabancı mahkemelerin ceza ilamlarında yer alan kişisel haklarla ilgili hükümler hakkında da tenfiz kararı istenebilir

İtalya Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme kararlarının boşanma tanıma tenfizi (hükmünü yürütme) MÖHUK. m:34/I’ de düzenlenmiştir.

İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası – Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

İtalya Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme kararlarının boşanma tanıma tenfiz davası dava dilekçesi aşağıdaki başlıklar doğrultusunda hazırlanır. Boşanma tanıma tenfiz davası dava dilekçesi karşı tarafın sayısı kadar örnek eklenir. Dilekçede aşağıdaki hususlar yer alır,  Tanıma Tenfiz isteyenle, karşı tarafın ve varsa kanunî temsilci ve vekillerinin ad, soyad ve adresleri. Tanıma Tenfiz konusu hükmün hangi devlet mahkemesinden verilmiş olduğu ve mahkemenin adı ile ilâmın tarih ve numarası ve hükmün özeti. Tenfiz, hükmün bir kısmı hakkında isteniyorsa bunun hangi kısım olduğu şeklinde yazılır.

İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Gerekli Belgeler

İtalya Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme kararlarının boşanma tanıma tenfiz davası dava dilekçesine aşağıdaki belgeler eklenir: İtalya Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme ilâmının o ülke makamlarınca usulen onanmış aslı veya ilâmı veren yargı organı tarafından onanmış örneği ve onanmış tercümesi. İlâmın kesinleştiğini gösteren ve o ülke makamlarınca usulen onanmış yazı veya belge ile onanmış tercümesi

İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası -Dava Şartları

Türk mahkemesinin, yabancı bir mahkeme ilamının Türkiye’de tanıma ve tenfiz karar verilebilmesi için, aşağıdaki şartların hepsinin birlikte bulunması gerekir:

 1. İtalya Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme kararı, İtalya ülkesinin kanunlarına göre kesinleşmiş olmalıdır.
 2. Türkiye Cumhuriyeti ile ilamın verildiği devlet arsında “Mütekabiliyet (karşılıklılık) Esas’ına dayanan bir anlaşma veya o devlete Türk mahkemelerinden verilmiş ilamların tenfizini mümkün kılan bir kanun hükmünün veya fiili uygulamanın bulunması gerekir.
 3. İtalya Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme ilamının, Türk mahkemelerinin münhasır yetkisine girmeyen bir konuda verilmiş olması veya davalının itiraz etmesi şartıyla ilâmın, dava konusu veya taraflarla gerçek bir ilişkisi bulunmadığı hâlde kendisine yetki tanıyan bir devlet mahkemesince verilmiş olmaması.
 4. İtalya Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı mahkeme kararının Türk kamu düzenine açıkça aykırı bulunmaması gerekir.
 5. O yer kanunları uyarınca, kendisine karşı tanıma istenen kişinin hükmü veren mahkemeye usulüne uygun bir şekilde çağrılmamış veya o mahkemede temsil edilmemiş yahut bu kanunlara aykırı bir şekilde gıyabında veya yokluğunda hüküm verilmiş ve bu kişinin yukarıdaki hususlardan birine dayanarak tanıma istemine karşı Türk mahkemesine itiraz etmemiş olması Yabancı mahkeme kararı Türklerin kişi hallerine ilişkin ise, yabancı mahkemece “Türk Kanunlar İhtilafı” kuralları gereğince yetkili kılınan hukukun uygulanmış olması gerekir.
 6. Yukarıda sayılan şartlar varsa, yabancı mahkeme ilamının Türkiye’de icra edilebilmesi, yetkili Türk mahkemesi tarafından “tanıma tenfiz Kararı” verilmesine bağlıdır.
 7. İhtilâfsız kaza kararlarının tanınması da aynı hükme tâbidir. Yabancı mahkeme ilâmına dayanılarak Türkiye’de idarî bir işlemin yapılmasında da aynı usul uygulanır.
 8. İtalya Boşanma Tanıma Tenfiz için yabancı ilâmın kesin hüküm veya kesin delil etkisi yabancı mahkeme kararının kesinleştiği andan itibaren hüküm ifade eder.

İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası – Görevli ve Yetkili Mahkemesi Neresidir

 Görevli mahkeme boşanma davasına ilişkin davalar Aile Mahkemesinde görülür. Diğer  Tenfiz kararları hakkında görevli mahkeme asliye mahkemesidir.

Yetkili Mahkeme, kendisine karşı tenfiz istenen kişinin (karşı tarafın) Türkiye’deki İkametgâhı mahkemesidir. Yoksa Türkiye’de sakin olduğu yer; yoksa Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemeleridir.

 İTALYA ŞEHİRLERİ

Adria, Aeolian Islands, Agrigento, Alessandria, Alghero, Ancona, Aosta, L’Aquila, Arezzo, Ascoli Piceno,Asti, Avellino, Bari, Barletta, Belluno, Benevento, Bergamo, Biella, Bologna, Bolzano, Brescia, Brindisi, Cagliari, Campobasso, Caltanissetta, Capri, Capua, Carrara, Caserta, Castrovillari, Catania, Catanzaro, Cattolica, Cenova, Cesena, Chieti, Chioggia, Como, Cosenza, Cremona, Crotone, Cuneo, Elba, Empoli, Enna, Fabriano, Feltre, Ferrara, Floransa, Foggia, Forlí, Frosinone, Gorizia, Grosseto, Iglesias, Imperia, Isernia, Latina, Lecco, Livorno, Lucca, Macerata, Mantova, Massa, Matera, Mazara del Vallo, Messina, Milano ( Milan), Modena, Molfetta, Monza, Napoli ( Naples), Narni, Norcia, Novara, Nuoro, Olbia, Oristano, Orvieto, Osimo, Ostia, Otranto, Padova ( Padua), Palermo, Pantelleria, Parma, Pavia, Pelagie Islands, Perugia, Pesaro, Pescara, Piacenza, Piazza Armerina, Pistoia, Pisa, Pordenone, Potenza, Prato, Ravenna, Reggio di Calabria, Reggio nell’ Emilia, Rieti, Rimini, Roma, Rossano, Rovigo, Salerno, Sassari, Savona, Sondrio, Siena, Siracusa, La Spezia, Spoleto, Taranto, Tarviso, Tempio Pausania, Teramo, Terni, Todi, Torino ( Turin), Trapani, Trento, Treviso, Trieste, Udine, Varese, Vasto, Venedik ( Venice), Vercelli, Verona, Viareggio, Vicenza, Viterbo, Vittorio Veneto..

7 SORULAR

 1. TALHA BİLİCAN dedi ki:

  İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 2. Anonim dedi ki:

  İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 3. ŞENAY BİRİNCİ dedi ki:

  İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 4. HÜSEYİNCAN AKDAĞ dedi ki:

  İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 5. HÜSEYİN TUNCEL dedi ki:

  İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 6. AYLİN ŞAHİNKAYA dedi ki:

  İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 7. ŞEYDA ÜN dedi ki:

  İtalya Tanıma Tenfiz Boşanma Davası Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri