İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur

İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur

İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur

İstinaf Kanun Yolu Ne Anlama Gelir?

Hukuk sistemi içerisinde verilmiş olan kararlar üzerinde bu kararlar kesin olarak sonuçlanmış hükümler olsa dahi denetleme makamları tarafından dikkate alınan kararlar olmaktadır. İlk derece mahkemelerinin vermiş olduğu kararlar üzerinde hukuki ve olaylar açısından denetleme yapan üst dereceli mahkemelerin yaptığı işe istinaf adı verilmektedir. İstinaf yoluna başvurmak denen durum ise üst dereceli mahkemeye başvurarak daha önce hüküm verilmiş olan kararın denetlenmesini sağlamak istemektir. Eğer Bölge Adliye Mahkemesi olan İstinaf Mahkemesi tarafından yapılan inceleme sonrasında gerekli görülürse bu durumda temyiz incelemesinin yapılması için Yargıtay’a temyiz başvurusu yapmak mümkün olmaktadır. Bu üç ayaklı denetim mekanizması sayesinde hukuk sisteminin en iyi şekilde işlenmesi hedeflenmiştir.

İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

Hukuk sisteminde bir yargılamanın yapılması için mutlaka taraflardan birinin dava açması gerekir. Bu ön fikirden hareketle İstinaf mahkemelerine başvuru yapmak söz konusu olduğunda da mutlaka istinaf başvurusu yapılmış olması gerekir. Hiçbir koşulda ilk derece mahkemesinin hükmün denetlenmesi için istinaf incelemesi yaptırma yetkisi bulunmamaktadır. Kişiler kararın çıkmış olduğu yerel mahkemeye bir istinaf dilekçesi vermek suretiyle istif kanun yolu süreçlerini başlatabilirler. Buna ek olarak kararın çıktığı mahkemede bulunan katibe beyanda bulunarak da istinaf yoluna başvurmak mümkün olmaktadır. Beyan yolu ile bu durum gerçekleştirilmek istendiğinde katibin talebi bir tutanak altında düzenlemesi ve bu tutanağın hakim tarafından onaylanması gerekmektedir.

İstinaf Mahkemesi Başvuru Süresi

İstinaf için belirtilmiş olan sürelerin hatasız bir şekilde farkında olmak için davaya ve hükme konu olan tarafların bu konuda bilgilendirilmesi adına tebliğlerin ve tefhimlerin yapılmış olması gerekir. Eğer bu şartlar usulüne uygun olacak şekilde yerine getirilmemişse bu durumda başvuru süresi de başlamayacaktır. Hukuk davaları söz konusu olduğunda başvuru süresi hükmün tebliğ ve tefhim edilmesinin ardından gelen iki haftalık süredir.

Hukuk Davası için İstinaf İncelemesi

Yetkili kurumlar tarafından istinaf incelemeleri yapılırken hüküm üzerinde aşamalar şeklinde kontroller yapılır. Hukuk davası istinaf incelemesi için ilk aşama ön inceleme aşaması olmaktadır. Bu inceleme sırasında bölge adliye mahkemesi öncelikle dava dosyasını inceler. Gerekli şartların yerine getirildiği gözlenirse arından dava esası üzerinde incelemeye geçilir. Herhangi bir eksik görülmediği takdirde esastan istinaf aşamasına geçilir. Üyeler ya da bir heyet tarafından gerçekleştirilen istinaf incelemesinin ardından duruşma kararı da verilebilir. Her istinaf incelemesi gerekli görüldüğünde duruşmalı olarak gerçekleştirilir. Böylece tarafların savunma hakları da doğmuş olur.

14 SORULAR

 1. SAFİYE KURTÇA dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 2. ARZU BODUROĞLU dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 3. YURDAGÜL BALCI SERCAN İZGÜ dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 4. AYSUN ÖZDER dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 5. BARIŞ ZİNNUROĞLU dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 6. MÜGE DANÇ dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 7. GÜVEN ŞANVERDİ dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 8. MURATCAN ŞİRİN dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 9. Sefa mizrak dedi ki:

  Istinaf mahkemesine başvurmak için avukatlık ücreti nedir avukat aracılığı ile müracaat edebilirmiyim

 10. SARP PEYK dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 11. ALİRIZA AYDINLI dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Davayı açma şartları nelerdir..

 12. BERKE AYVA dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 13. MÜGE DANÇ dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Davayı açma şartları nelerdir..

 14. MEVLÜT BAYKAL dedi ki:

  İstinaf Mahkemesine Nasıl Başvurulur Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri