İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikâyet Nedir Nasıl Yapılır? İnternet üzerinden hakaret suç duyurusu yaparak söz konusu suç unsurunun ortadan kaldırılması veya mağduriyetin giderilmesi için işlem başlatılabilmektedir. Hakaret suçu şikâyete bağlı suçlar kapsamında yer aldığı için suç duyurusunu yaparak işlem başlatabilirsiniz.

Türk Ceza Kanunu kapsamında hakaret suçu, gıyapta veya huzurda olmak üzere iki farklı şekilde tanımlanmıştır. Kişiye karşı; sesli, görüntülü, yazılı vb. olarak yapılan hakaret huzurda hakaret kapsamında değerlendirildiği için internet ortamında işlenen suçlar, huzurda hakaret olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle verilecek cezalarda bu unsur dikkate alınacaktır. Günümüzde internet ve sosyal medya üzerinden yapılan hakarete ilişkin farklı yaptırımlar uygulanmaktadır.

İnternet Suçlarına Karşı Dava Hangi Mahkemeden Açılır?

İnternet ve sosyal medya üzerinden işlenen suçlara ilişkin dünya genelinde birçok ülkede yeni kanuni düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Ancak henüz konuya ilişkin Türk Ceza Kanununda bir düzenleme bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, ilgili kanunlarda yapılan açılamalara göre hakaretin kapsamı ve ediliş biçimine göre internet üzerinden işlenen suçlara karşı farklı cezalar uygulanabilmektedir.

İnternet ve sosyal medya üzerinden hakarete ilişkin suç duyurusunun yapılmasıyla başlayan süreç Asliye Ceza Hukuk Mahkemesinde devam edebilir. Bu nedenle internet ve sosyal medyadan hakaret suçuna ilişkin görevli mahkeme Asliye Ceza Mahkemesi olarak belirlenmiştir. Hakaret suçundan ceza alanlar kanunda belirtilen şekilde hakaret suçu hükümlerince yargılanmaktadır.

İnternetten Hakaret Etme Suçunun Cezası Nedir?

İnternet ve sosyal medya üzerinden işlenen hakaret suçuna ilişkin, suçun niteliğine göre farklı tip cezalar uygulanabilmektedir. Genel itibariyle hakaret suçu işleyen kişilere karşı 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası uygulanabilmektedir. Şikâyete bağlı suçlar kapsamında yer alan hakaret suçu, suçu işleyen kişinin ortaya çıkması ve suçun öğrenilmesini takiben 6 ay içinde ilgili birimlere yapılması gerekmektedir. Bu süre içinde suçun öğrenilmesiyle birlikte şikâyetinizi yetkili mercilere iletmeniz gerekir.

İnternet ortamından veya sosyal medya üzerinden işlenen hakaret suçuna karşı faillere karşı hapis ve adli para cezası uygulanabilir. Bunun için suçun mahiyeti ve mahkeme kararı belirleyici olacaktır. İnternet üzerinden işlenen diğer suçlara karşı; kişisel bilgilerin çalınması, dolandırıcılık vb. için farklı cezai yaptırımlar mevcuttur. Sosyal medya hakaret suçu cezası da aynı kriterlere göre belirlenmektedir.

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu Tazminat Davası

İnternet üzerinden veya farklı bir yolla olsun fark etmeksizin, kişinin uğradığı hakaret sonucunda, yıkım yaşayan, işleri bozulan ve zor duruma düşen kişiler manevi tazminat davası açabilmektedir. Hakaret ve uğranılan zarar arasında bir illiyet bulunması halinde tazminat davası açılabilmektedir.

İnternet üzerinden işlenen hakaret suçuna ilişkin kişilerin suç duyurusunda bulunarak hukuki süreci başlatması mümkündür. Suç duyurusun ardından hakaret suçunun ispatı ve tespiti yapılması gerekmektedir. Hakaret suçu TCK ilgili maddelerince düzenlenmiştir. Kişiler bu maddeler uyarınca açılan davalarda cezai yaptırıma maruz kalabilir.

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet

Modern yüzyıl dünyasında teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte artık günlük yaşamın her noktasında internet altyapısının etkileri görülmeye başlandı. Bu noktada internet ve sosyal medya kullanımında yaşanan önemli artışlar pek çok yeni etkenin de insanların yaşamları içerisinde yer almasına yol açıyor.

Bu noktada da son yıllarda internet ortamı üzerinden gerçekleştirilen hakaret ve tehditler konusunda da ciddi seviyede artışlar meydana geliyor. Bu noktada da internet üzerinden hakaret ve tehdit gibi eylemlere yönelik olarak herhangi bir yaptırımın gerçekleştirilip, gerçekleştirilemeyeceği en çok merak edilen bu alandaki konulardan birisi olarak öne çıkıyor.

Günümüz modern hukuk sistemi dahilinde internet üzerinden hakaret ve internet üzerinden tehdit suçlarının işlenmesi oldukça ciddi cezai yaptırımların söz konusu olmasına neden olur. Günümüzde her ne kadar internet üzerinden hakaret ve tehdit konusuna ilişkin olarak  Türk Ceza Kanunu’ nun 125. Maddesi ve 131. Maddesi hakaret suçlarını yine Türk Ceza Kanunu’ nun 106. Maddesi ile 107. Maddesi tehdit suçlarını kapsamı altına almaktadır. Bu noktada nerede ve ne şekilde olduğu fark etmeksizin uygulanmasını sağlamaktadır.

İnternet Üzerinde Hakaret Suçunun Cezası

İnternet ortamında hakaret eyleminin gerçekleştirilmesi için kişinin onuru, haysiyeti, şerefi ile ilgili olarak kırıcı niteliklerde bir saldırının mevcut olması gerekmektedir. Kendisine yönelik internet ortamı üzerinden hakaret eyleminde bulunan kişiler ile ilgili olarak ceza davası açılabiliyor ve bu ceza davası ile 3 aydan başlayarak 2 yıla kadar hapis cezası alması sağlanabiliyor.

Bu noktada internet üzerinden gerçekleştirilen hakaret suçunun ağırlık derecesine göre ceza 3 aydan 2 yıla kadar uzayabiliyor. İnternet ortamından hakaret suçunun kanun kapsamında niteli hal şeklinde sayılmaması dolayısı ile bu suç eyleminin cezası standart bir ceza olarak kanun kapsamında düzenleniyor.

İnternette Üzerinde Hakarete Nedeniyle Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

İnternet ortamında hakaret neticesinde bu eylemin mağduru tarafından suç duyurusunda bulunma yolu ile hakaret eden kişinin ceza alması sağlanabiliyor. Bu suç duyurusunun kişi tarafından Cumhuriyet Savcılığı ve polis merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmesi mümkün olur.

Hakarete maruz kalan kişi tarafından suçun kanıtlanması için bazı araştırmaların gerçekleştirilebilmesi adına farklı yollarda uygulanabiliyor.

Bu noktada özellikle sosyal medya platformları tarafından özel hayatın gizliliği gereğince yetkili kurumlar ile özel mesaj içeriklerinin paylaşımı söz konusu olamamaktadır. Bu hallerde ise söz konusu iddia edilen hakaret suçunun kanıtlanması için, mağdur kişi ilgili hesabın şifrelerinin savcılık tarafından alınarak failin tespiti sağlanabilmektedir.

İnternette Hakaret Suçunda Yapılması Gerekenler

İnternette tehdit alan kişi, bu tehdidin eyleme dönüşmesini önleyebilmek adına Cumhuriyet Savcılığı veya polis merkezleri aracılığı ile suç duyurusunda bulunabiliyor.

İnternette tehdit suçundan ciddi sonuçlar  teşkil edebileceğinin farkında olan kişi, gerçekleştireceği suç duyurusu sayesinde bu suçu işleyen kişinin tespit edilmesi ve gerekli cezayı almasını sağlayabilmektedir.

Hakaret suçu ceza ve tazminat davası nasıl açılır hakkında daha geniş bilgi için tıklayınız..

8 SORULAR

 1. SUDE KARAPINAR dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 2. BERRE DAĞLI dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 3. CANAN BACAKSIZLAR dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 4. HALİM BAKIRCI dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 5. MELEK ASARKAYA dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 6. BERFU KAYMAZ dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 7. CENGİZHAN TOPAL dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 8. ŞÜKRÜ AFŞAR dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri