İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet

Modern yüzyıl dünyasında teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte artık günlük yaşamın her noktasında internet altyapısının etkileri görülmeye başlandı. Bu noktada internet ve sosyal medya kullanımında yaşanan önemli artışlar pek çok yeni etkenin de insanların yaşamları içerisinde yer almasına yol açıyor.

Bu noktada da son yıllarda internet ortamı üzerinden gerçekleştirilen hakaret ve tehditler konusunda da ciddi seviyede artışlar meydana geliyor. Bu noktada da internet üzerinden hakaret ve tehdit gibi eylemlere yönelik olarak herhangi bir yaptırımın gerçekleştirilip, gerçekleştirilemeyeceği en çok merak edilen bu alandaki konulardan birisi olarak öne çıkıyor.

Günümüz modern hukuk sistemi dahilinde internet üzerinden hakaret ve internet üzerinden tehdit suçlarının işlenmesi oldukça ciddi cezai yaptırımların söz konusu olmasına neden olur. Günümüzde her ne kadar internet üzerinden hakaret ve tehdit konusuna ilişkin olarak  Türk Ceza Kanunu’ nun 125. Maddesi ve 131. Maddesi hakaret suçlarını yine Türk Ceza Kanunu’ nun 106. Maddesi ile 107. Maddesi tehdit suçlarını kapsamı altına almaktadır. Bu noktada nerede ve ne şekilde olduğu fark etmeksizin uygulanmasını sağlamaktadır.

İnternet Üzerinde Hakaret Suçunun Cezası

İnternet ortamında hakaret eyleminin gerçekleştirilmesi için kişinin onuru, haysiyeti, şerefi ile ilgili olarak kırıcı niteliklerde bir saldırının mevcut olması gerekmektedir. Kendisine yönelik internet ortamı üzerinden hakaret eyleminde bulunan kişiler ile ilgili olarak ceza davası açılabiliyor ve bu ceza davası ile 3 aydan başlayarak 2 yıla kadar hapis cezası alması sağlanabiliyor.

Bu noktada internet üzerinden gerçekleştirilen hakaret suçunun ağırlık derecesine göre ceza 3 aydan 2 yıla kadar uzayabiliyor. İnternet ortamından hakaret suçunun kanun kapsamında niteli hal şeklinde sayılmaması dolayısı ile bu suç eyleminin cezası standart bir ceza olarak kanun kapsamında düzenleniyor.

İnternette Üzerinde Hakarete Nedeniyle Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

İnternet ortamında hakaret neticesinde bu eylemin mağduru tarafından suç duyurusunda bulunma yolu ile hakaret eden kişinin ceza alması sağlanabiliyor. Bu suç duyurusunun kişi tarafından Cumhuriyet Savcılığı ve polis merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmesi mümkün olur.

Hakarete maruz kalan kişi tarafından suçun kanıtlanması için bazı araştırmaların gerçekleştirilebilmesi adına farklı yollarda uygulanabiliyor.

Bu noktada özellikle sosyal medya platformları tarafından özel hayatın gizliliği gereğince yetkili kurumlar ile özel mesaj içeriklerinin paylaşımı söz konusu olamamaktadır. Bu hallerde ise söz konusu iddia edilen hakaret suçunun kanıtlanması için, mağdur kişi ilgili hesabın şifrelerinin savcılık tarafından alınarak failin tespiti sağlanabilmektedir.

İnternette Hakaret Suçunda Yapılması Gerekenler

İnternette tehdit alan kişi, bu tehdidin eyleme dönüşmesini önleyebilmek adına Cumhuriyet Savcılığı veya polis merkezleri aracılığı ile suç duyurusunda bulunabiliyor.

İnternette tehdit suçundan ciddi sonuçlar  teşkil edebileceğinin farkında olan kişi, gerçekleştireceği suç duyurusu sayesinde bu suçu işleyen kişinin tespit edilmesi ve gerekli cezayı almasını sağlayabilmektedir.

8 SORULAR

 1. SUDE KARAPINAR dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 2. BERRE DAĞLI dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 3. CANAN BACAKSIZLAR dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 4. HALİM BAKIRCI dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 5. MELEK ASARKAYA dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 6. BERFU KAYMAZ dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 7. CENGİZHAN TOPAL dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 8. ŞÜKRÜ AFŞAR dedi ki:

  İnternet Üzerinden Hakaret Suçu, Cezası, Şikayet Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri