İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz

ingilterede boşanma Türkiye Tanıma ve Tenfiz davası

İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir? İngiltere boşanma davasının tanıma ve tenfizi, özellikle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere hukuk sistemimizde yalnızca Türk Mahkemeleri’nde yapılan yargılamalar sonucu verilen nihai kararlar hukuken geçerli sayılmaktadır. Dolayısıyla İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşları, her ne kadar yabancı mahkemede yani İngiltere mahkemesinde boşansalar dahi boşanma kararı Türkiye’de doğrudan geçerliliğe sahip değildir. Bunun için İngiltere boşanma tanıma ve tenfiz davasının görülmesi gerekmektedir.

İngiltere’de verilen boşanma kararı, tam anlamıyla boşanmış olmak için yeterli değildir. Çünkü İngiltere’de boşanma kararına hükmedilmesi, her ne kadar kesinleşmiş bir karar olsa da Türk hukukunun hakimiyet alanına etki etmediği gerekçesiyle mevcut haliyle Türk vatandaşları olanların işlerini tam olarak görmeyecektir. Kısaca açıklamak gerekirse en net haliyle, İngiltere de dahil olmak üzere yabancı mahkemede alınan boşanma kararlarının Türkiye’de bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Bu sebeple İngiltere’de boşanan Türk vatandaşlarının, yabancı mahkeme tarafından verilen bu nihai kararın ülkemizde geçerli bir hale gelmesi ve nüfus kayıtlarına işlenebilmesi için Türk mahkemesince tanınması ve tenfizi gerekmektedir.

Kimler Tanıma ve Tenfiz Davası Aç mak Zorundadır?

Mavi kartlılar ve anlaşarak birlikte başvuru yapanların tanıma ve tenfiz davası açmak zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu sebeple yalnızca Türk vatandaşları ile çifte vatandaşlığı bulunanlar için tanıma ve tenfiz davası açmak zorunludur. Çünkü Türk vatandaşıyken evlenerek İngiliz vatandaşlığına geçenler, yeniden Türk vatandaşı ile evlenmek istediklerinde bu kişilerin yetkili makamlara “evlenme ehliyet belgesi”ni sunmaları gerekmektedir. Dolayısıyla bu durumda olan kişilerin tanıma ve tenfiz davası açmadan bu belgeyi sunabilmesi yani yeniden evlenebilmesi mümkün değildir.

Boşanma Kararı Tanıma ve Tenfiz Davası Açılmazsa Ne Olur?

Yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının en sık karşılaştığı sorunlar arasında yer alan boşanma kararının tanıma ve tenfizi, hukuki karışıklıkların giderilmesi bakımından önemlidir. Çünkü bu durumdan olumsuz etkilenen boşanan kişinin kendisi kadar mirasçıları da olabilmektedir. Örneğin İngiliz mahkemesi nihai kararı ile evlilik birliğinin sonlandırılması kararı verilmesine rağmen Türk Mahkemeleri’nde bu kararın tanıma ve tenfizinin yapılmaması durumunda şu problemler ortaya çıkabilmektedir:

 • Türk nüfus kayıtlarında halen evli göründükleri için tekrar evlenmek istediklerinde evlenmeleri mümkün değildir.
 • Evli görüldüklerinden vefat halinde eşler birbirinin mirasçısı olmaya devam ederler. Bu sebeple miras üzerinde hak sahibi olan kişiler, mirasçılık belgesi çıkartarak malvarlığını kendi üzerine geçirebilir.
 • Boşanma kararının tanıma ve tenfizinin uzun bir süre boyunca yapılmaması durumunda, boşanmış olan kişilerin birbirleri ile irtibatının kesileceğinden tebligatın yapılması ve diğer hukuki süreçlerin güçleşmesi söz konusu olur. Bu durumda dava uzun sürer ve masraflar artar.
 • Türkiye’de evli görünen vatandaşın satın aldığı mallar evlilik birliği içinde edinilmiş ortak mal statüsüne girer.

Tüm bu problemlerin yaşanmaması için en kısa zamanda avukatlık büromuza başvurarak İngiltere mahkemesince verilen boşanma kararının tanıma ve tenfizinde profesyonel hukuki destek alabilirsiniz.

İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz

İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz

İngiltere Tanıma Ve Tenfiz 

Ülkelerinde gerçekleşen boşanma davalarının kendi sınırları içerisinde yani Türkiye sınırları içerisinde Türk hukuk sistemi tarafından da kabul görülüp davanın sonuçlarının gerçekleşmesini sağlamak için bu ülkelerde yaşayıp da Türk vatandaşı olan bireyin her iki ülkede de eşit konumda olmasını sağlamak için oluşturduğu hukuki yola tanıma ve tenfiz davaları denir.

Tanıma davası boşanma davasının sonucunu yani bireylerin hukuki birlikteliklerin yurt dışındaki bir mahkeme tarafından bittiğini ifade eden kararı tanırken tenfiz davası ise bu boşanma davsı sonucunda oluşan hüküm ve sonuçların Türkiye içerisinde de hukuki olarak gerçekleştirilmesinde sakınca olmamasını sağlayan dava türüdür.

Yurt dışında Gerçekleştirilen Boşanma Davasının Hüküm ve Sonuçlarının Türkiye’deki İcra Edilebilirlik Durumu

Kanun koyucu;

 • Amerika
 • İngiltere
 • İsviçre
 • Belçika
 • Avusturya
 • Kanada
 • Norveç
 • Avustralya
 • Azerbaycan
 • Türkmenistan
 • Ukrayna
 • Rusya
 • İsveç
 • Slovakya
 • İtalya
 • İspanya
 • Macaristan
 • Mısır
 • Çin
 • Gürcistan
 • Japonya
 • Yunanistan
 • Bulgaristan
 • Makedonya

Yukarıdaki ülkeler dışında bu söylenenler geçerli değildir. Tenfiz davasını ve sonuçlarını anlatmamız gerekirse bir ülkeyi baz alarak bu konuyu anlattığımızda şunları söyleyebiliriz:

İngiltere’deki Boşanma Davasının Tenfizi

Türk vatandaşı bir birey İngiltere’de yaşıyor ve o ülkenin hukuki sistemine uymak zorunda olduğunda ve o ülke içerisinde boşandığında bunun kendi vatanı içerisinde de kabul görmesi ve hukuki sonuçların uygulanması için açtığı davaya tanıma ve tenfiz davası denir.

Tanıma ve tenfiz davasını açmaz ise bu birey İngiltere’de gerçekleşen boşanma davasının hüküm ve sonuçları Türkiye’de geçerli olmaz. Tanıma ve tenfiz davası açılmış ve hükümler kabul gördüğünde şu sonuçlar ortaya çıkacaktır. Birey Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmış sayılacak ve İngiliz Mahkemesinin verdiği boşanma davası ile ilgili hüküm ve sonuçlar Türkiye’de de yasal olarak icra edile bilmeye hak kazanacaktır.

İngiltere Tanıma Ve Tenfiz, Bath, Birmingham, Bradford, Brighton ve Hove, Bristol, Cambridge, Canterbury,  Carlisle Şehri, Chelmsford, Chester,  Chichester, Coventry, Derby Şehri,  Durham,  Ely,  Exeter, Gloucester, Hereford,  Hull, Lancaster Şehri,  Leeds,  Leicester, Lichfield, Lincoln, Liverpool,  Londra, Manchester, Newcastle upon,  Tyne,  Norwich, Nottingham,  Oxford,  Peterborough,  Plymouth,  Portsmouth,  Preston,  Ripon, St Albans, Salford,  Salisbury, Sheffield, Southampton, Stoke-on-Trent, Sunderland,  Truro,  Wakefield, Wells,  Westminster,  Winchester,  Wolverhampton, Worcester,  York, tanıma tenfiz, tanıma tenfiz davası, tanıma ve tenfiz, ilkay hukuk bürosu avukatları ankara.

80 SORULAR

 1. CAFER ÇAKMAN dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 2. NAZİRE ATAÇ dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 3. ENGİN ŞAŞMAZ dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 4. SERAY AKBAĞ dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 5. NEJAT YÜCE dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 6. ATANUR DİDİN dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 7. SUNA KAYABAŞI dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 8. KOREL ESKİMEN dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 9. GÜLFİDAN ALTIN dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

 10. TARIK DUĞAN dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 11. NURBANU KULDUK dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 12. HÜSEYİNCAN BAYAR dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 13. ÇİĞDEM BİLGİHAN dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 14. KIVILCIM ALTAN dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 15. SAADET TAŞ dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 16. KIVILCIM ALTAN dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 17. MİRAY ATAK dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 18. SEMİH ACIPINAR dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 19. MUNKH-ALDAR AĞCA dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 20. AHSEN OKUTAN dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 21. TÜRKAN KORMALI dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 22. AYŞEGÜL ONAR dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 23. TURGAY MANSUR dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 24. ENES ŞAHİN dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 25. ELÇİN SALUR dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 26. CENGİZHAN GÜMÜŞSU dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 27. ŞEBNEM ÖZAYDIN dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 28. ZEYNEP DOĞULU dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 29. AYŞENUR ÇUKURCU dedi ki:

  İngiltere Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri