İmar Davalarına Bakan Avukatlar

İmar Davalarına Bakan Avukatlar

İmar Davalarına Bakan Avukatlar

Gayrimenkul hukukunun en önemli kollarından biri de imar hukuku olarak öne çıkmaktadır. Şehir planlaması ve şehircilik faaliyetleri ile yakından ilgili olan imar hukuku, günümüzde de pek çok uyuşmazlığın çözüme kavuşturulduğu bir özel hukuk alanıdır.

İmar, idarenin yerleşim yerlerini, birtakım koşulları dikkate alarak belirlemesi ve yerleşim politikası kapsamında çevre düzenlemesini planlaması anlamına gelmektedir. Bu kapsamda günümüz şehircilik planlamasında en büyük sorun olarak görülen çarpık kentleşme ve imara aykırı yapıların inşa edilmesinde önleme amacıyla gündeme getirilen imar politikaları bu tür davaların konuları arasına girmektedir.

Her ne kadar kamu yararı güdülmesi esas olduğunda bireylerin menfaatleri arka plana atılabilse de haksız ve kötü niyetli imar uygulamaları, vatandaşları çok zor durumda bırakabilmektedir. Bu tür olaylarda hak kayıplarına uğrayan vatandaşlar isterlerse herhangi bir hukuki desteğe başvurmadan kendi başlarına, isterlerse de imar davalarına bakan avukatlar aracılığı ile yetkili ve görevli mahkemede hukuksuzlukların giderilmesi için dava açabilirler.

İmar Davalarına Bakan Avukatların Hizmetleri Nelerdir?

İmar hukukunun hem teknik hem de güncel mevzuatın takibini gerektiği göz önünde bulundurulduğunda bu tür davalarda alanında uzman imar avukatı desteği almak, herhangi bir hak kaybı yaşanmasının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Avukatlar hukuki prosedüre hakim oldukları gibi müvekkillerinin yanında yer alarak hukuk mekanizmalarının daha hızlı işlemesinde etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra çok ciddi teknik bilgi gerektiren konularda da imar hukuku gibi özel hukuk alanında sahip oldukları bilgi birikimleri sayesinde gerekli prosedürlerin atlanmadan ve göz ardı edilmeden yerine getirilmesini sağlamaktadır.

İmar politikaları kapsamında hukuksuzlukların giderilmesi için dava açan müvekkillerinin yaşadıkları mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla profesyonel hizmet sunan deneyimli imar davası avukatları, genel olarak şu hizmetleri sunmaktadır:

  • İmar planından kaynaklanan davalarda müvekkilin yanında yer alma ve vekalet aldığı kişinin hukuki temsil görevini üstlenme
  • İmar planlarının kesinleşmesi, iptali ya da yürütmenin durdurulması gibi konularda avukatlık hizmeti verme
  • Ortaklığın giderilmesi (izale-i şuyu) davası kapsamında müvekkile gerekli hukuki destek sunulması
  • İnşaat ruhsat başvurularının hukuki işlemlerinin yerine getirilmesi
  • İmar hukuku kapsamında danışmanlık hizmeti verme
  • Kamulaştırmadan kaynaklı hukuki uyuşmazlıklara anında ve etkili çözüm bulma
  • Yapı kullanım izni kapsamında gerekli hukuki başvuruların yapılması
  • İmar affı kapsamına giren meselelerde müvekkillere hukuki destek sunulması
  • İmar planlamalarından kaynaklanan zararların tazmini için gerekli davaların açılması
  • İmar mevzuatında yapılan değişikliğin ardından söz konusu güncel mevzuata uygun hareket edilmesi konusunda profesyonel destek sunma

Hukukun koruduğu en temel özgürlüklerden biri mülkiyet hakkıdır. Bu yüzden kişilerin kanunlar nezdinde sahibi oldukları mal varlığında haksız yere eksilmelere sebep olan tüm işlemler hukuksuz niteliğe sahip olmaktadır. Bu tür işlemlerde gerekli hukuki destek alınması önemlidir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri