Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Nedir?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ile kanun koyucu yargılama neticesinde mahkeme tarafından suçlu olduğuna karar verilecek olan sanığa bir tür kurtuluş yolu önermektedir. Bu sayede sanık, hakkında yapılan suçlamadan mahkum edilmeyeceği gibi, karar aşamasına gelen ancak açıklanması geri bırakılan mahkumiyetten etkilenmeyecektir. Sanığın kabulüne bağlı tutulan hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı yargılama sonucunda mahkum edilecek sanığın cezalandırılmasının adli sicilinin bozulmasının ve haklardan mahrum bırakılmasının önüne geçilmesi amacı ile kabul edilen bir tür şarta bağlı olan af olarak tanımlanması da mümkün olabilmektedir. Ceza davaları konusunda  avukat desteği alınması oldukça önemlidir.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Sonuçları Nelerdir?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı bir mahkumiyet kararı olmayıp hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilen kişinin davaya konu olan suçu işlediğinin sabitliğinden bahsetmez. Yargılanan kişinin hala sanık olduğu ve dolayısı ile masumiyet karinesinin devam ettiği bilinmelidir. Bu sebeple hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmiş olan bir suçun adli sicile işlenmeyeceği gibi beş yıl sonra özel olarak tutulmakta olduğu kayıttan da silinip tüm sonuçları ile ortadan kalkmaktadır. Ceza Mahkemesi Kanunun 231’inci maddesinin beşinci fıkrasına göre sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi için yargılama sonucunda verilen cezanın iki yıl veya daha az süreli hapis veya adli para cezası olması gerektiği ifade edilmektedir. Aynı Kanunun 231’inci maddesinin sekizinci fıkrasına göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi durumunda sanığın beş yıl süre ile denetim süresine tabi olacağı belirtilmektedir.

Bu konuda daha basit bir anlatım yapılması gerekirse, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilen bir sanığın beş yıl içerisinde kasti olarak herhangi bir suç işlememesi durumunda kişi cezalandırılmayacaktır. Hakim verilecek hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını bu beş yıl suç işlememe kuralına göre vermektedir.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi Nasıl Olur?

5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunun 231’inci maddesi hükmüne göre denetim süresi içerisinde kasten yeni bir suç işlememiş olan ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklerini yerine getiren sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına neden olan hüküm ortadan kalkmış olacaktır. Bu durum davanın düşmesi anlamına gelmektedir.

Bu açıdan bakıldığında beş yıl süre içerisinde herhangi bir suç işlememesi yanında denetimli serbestlik konusundaki tedbirlere ilişkin olan yükümlülüklere uygun davranış sergilenmesi nedeni ile hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının silinmesi için mahkemeye başvuru yapılmaktadır.

5 SORULAR

 1. TALHA AKKAN dedi ki:

  Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 2. HALİME BAŞARIR dedi ki:

  Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 3. EGE DAŞKAYA dedi ki:

  Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 4. İDİL TURHAL dedi ki:

  Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 5. FEHMİ DOĞRUOL dedi ki:

  Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri