Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Neden Açılır? Hollanda mahkemesince verilen boşanma kararının tanıma ve tenfiz davası, söz konusu kararın Türk Mahkemeleri’nce onaylanıp hukuki geçerliliğe sahip olması için zorunlu bir dava türüdür.

Hukuk sistemimizde düzenlenen hükümlere göre tanıma ve tenfiz davası, yabancı ülke mahkemesi tarafından verilen tarafların boşanmasına yönelik kesin kararın, Türk Mahkemeleri tarafından tanınıp onaylanması amacıyla açılmaktadır. Dolayısıyla Hollanda boşanma tanıma tenfiz davası da Hollanda mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararının Türkiye’de hukuken geçerli sayılabilmesi için zorunlu olarak açılması gereken davalar arasında yer almaktadır.

Özellikle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını yakından ilgilendiren tanıma ve tenfiz davaları, hak kayıpları yaşanmaması adına zamanında ve bu alanda deneyimli avukatlar aracılığıyla açılmalıdır. Aksi halde davanın ilgili kişi ve kurumlara tebliğ edilmesinde sorunlar yaşanabileceği gibi bu durum sebebiyle davanın çözüme kavuşturulması çok daha uzun sürecek ve haliyle karşılaşılan masraflar artacaktır. Bu sebeple tanıma ve tenfiz davalarının Hollanda’da verilen boşanma kararının ardından kısa bir süre içinde Türkiye’de açılmasına özen gösterilmelidir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Açmak İçin Bir Süre Var Mı?

Tanıma ve tenfiz davasını açmak için hukuk sistemimizde süre açısından herhangi bir kısıtlama yoktur. Fakat Türk vatandaşlarının hak kayıplarına uğramaması ve davanın en kısa sürede sonuçlanabilmesi açısında tanıma ve tenfiz davalarının geciktirilmeden açılması gerekmektedir.

Bu davayı açmak için mutlaka Hollanda’dan Türkiye’ye gelmeniz ve ilgili makamlara şahsen müracaat etmeniz gerekli değildir. Her ne kadar hukuk sistemimizde her insanın mahkemeye bizzat kendisi başvurarak dava açabilmesi mümkün olsa da bu tür davalarda uzman kişi tarafından hukuki sürecin takip edilmesi daha doğru olacaktır. Yurt dışında ikamet ediyorsanız hukuk büromuzun deneyimli avukatlarına vekalet vererek boşanma kararının tanıma ve tenfizi davasını kolaylıkla açabilirsiniz. Bu doğrultuda uzman avukatlarımıza vereceğiniz vekaletname aracılığıyla kendinizi Türk Mahkemeleri nezdinde temsil ettirebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu sebeple Hollanda’dan Türkiye’ye gelmek zorunda kalmadan ve ekstra masraflarla karşılaşmadan kolay bir şekilde boşanma davasının tanıma ve tenfizini gerçekleştirebilirsiniz.

Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz

Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz

Tanıma ve Tenfiz Davasında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tanıma ve tenfiz davasında uzman avukatlarımıza vereceğiniz vekaletnamenin yanında birtakım belgelere daha ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda boşanma kararının Türk Mahkemeleri tarafından tanıma ve tenfizinde görevli hukuk büromuzda görev yapan avukatlarımıza iletmeniz gereken belgeler şunlardan oluşmaktadır:

 • Hollanda mahkemesince boşandığınıza dair mahkeme kararı
 • Hollanda mahkemesinin verdiği boşanma kararının kesinleştiğine dair yazı
 • Hollanda Konsolosluğu’ndan alınması gereken apostile belgesi
 • Boşanma kararının yeminli tercüman tarafından yapılan Türkçe çevirisi

Tanıma ve Tenfiz Davasında Şahit Gerekli Mi?

Tanıma ve tenfiz davalarında boşanma davasının yeniden görülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla Türk hakiminin bu davalarda Hollanda mahkeme hakiminin kararını değiştirmesi mümkün değildir.  Hukuk sistemimizde basit yargılama usulüne tabi olan bu davalar için şahit gösterilmesi gerekmez. Tanıma ve tenfiz davaları hakkında detaylı bilgileri hukuk büromuzla iletişime geçerek edinebilirsiniz.

Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası – Görevli Mahkeme;  Görevli mahkeme boşanma davasına ilişkin davalar Aile Mahkemesinde görülür. Diğer  Tenfiz kararları hakkında görevli mahkeme asliye mahkemesidir.

Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası – Yetkili Mahkeme

Yetkili Mahkeme, kendisine karşı tenfiz istenen kişinin (karşı tarafın) Türkiye’deki İkametgâhı mahkemesidir. Yoksa Türkiye’de sakin olduğu yer; yoksa Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemeleridir.

Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası, hollanda mahkemelirinin vermiş olduğu boşanma kararının türkiyede tanınması, Amsterdam, Rotterdam, La Haye, Leeuvvarden, Groningen, Den Hel-der, Alkmaar, Zulder, Haarlem, Zee, Zwole, Utreht, Deventer, Arn-hem, Nimvvegen, Vissingen, Doi-diecht, Breda, Tiİburg.tanıma tenfiz davası.

8 SORULAR

 1. NEVZAT DEMİRCAN dedi ki:

  Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 2. ÇAYAN SÜNER dedi ki:

  Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 3. SELCEN CIDIK dedi ki:

  Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 4. ÜMRAN HALAÇ dedi ki:

  Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 5. ÖZGÜN BAYKOCA dedi ki:

  Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 6. SENEM ALAY dedi ki:

  Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

 7. NECLA DERİN dedi ki:

  Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 8. ENES ŞAHİN dedi ki:

  Hollanda Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri