Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma

Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma Suçu ve cezası Nedir? Güveni kötüye kullanma suçu Türk Ceza Kanunda düzenlenmiş olan suçlardan biridir. Bu suç tipinin içerisinde hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçuna da ayrıca değinilmiştir. Bir malın zilyetliğini devralan şahsın, zilyetliğin devri amacına uymayarak kendi çıkarına ve veya başkasının çıkarına malı kullanması güveni kötüye kullanma suçuna vücut verir. Güveni kötüye kullanma suçunun en önemli noktası, zilyetliğin devrinin, kişinin sahip olmadığı haklarla kullanılmasıdır. Güveni kötüye kullanma suçu 5 farklı şekilde ortaya çıkabilir:

 1. Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma
 2. Zilyetliğin devri amacına uyulmaksızın kullanma
 3. Ticari sebeplerle güveni kötüye kullanma
 4. Meslek veya sanat nedeniyle güveni kötüye kullanma,
 5. Başkasının mallarını yönetmek yetkisi verilen kişinin, mallar üzerine emniyeti suiistimal etmesi

Zilyetliğin devri amacına uyulmaksızın kullanma, güveni kötüye kullanmanın basit halini oluşturmaktadır. Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma cezası ile güveni kötüye kullanma cezası da bu sebepten farklıdır.

Güveni Kötüye Kullanmada Zamanaşımı Ve Süreler:

Güveni kötüye kullanma suçu, suçun nitelikli olması veya basit olması hususunda cezai açıdan farklılık göstermektedir. Basit anlamda güveni kötüye kullanma suçunda, suç şikayete bağlıdır ve 6 ay içerisinde şikayet hakkının kullanılması gerekmektedir. Buradaki 6 aylık süre, fiilin ve failin öğrenilmesinden itibaren başlamaktadır. Bu süre içinde şikayet edilmezse, şikayet hakkı düşecektir.

Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunda ise şikayete bağlılık durumu söz konusu değildir. Bunun sebebi suçun nitelikli halinin oluşmasıdır. Burada dava zamanaşımı süresi 15 yıla kadar uzanmaktadır.

Güveni Kötüye Kullanma Suçunun Cezası:

Güveni kötüye kullanma suçunun cezası, suçun nitelikli olup olmamasına göre farklılık arz etmektedir. Suçun basit halinin cezası Türk Ceza Kanununda düzenlenmiştir ve 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezasıdır. Ancak suçun nitelikli hallerinde durum değişmektedir. Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçu da suçun nitelikli halini oluşturur. Bu suçun cezası ise, basit halinden farklı olarak daha da ağırlaştırılmıştır ve 1 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ve üç bin güne kadar adli para cezasıdır.

Güveni Kötüye Kullanma Suçunda Etkin Pişmanlık:

Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma unsurları oluştuğu zaman, suç da oluşacaktır. Bu halde suçun cezası nitelikli olup olmamasına göre farklılık gösterecektir. Ancak cezanın etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde indirime uğraması mümkündür. Etkin pişmanlık, suçu işleyen kişinin pişman olması ve cezanın belirlenmesinden evvel suçunu itiraf etmesidir. Bu durumda hakim çeşitli takdir oranlarına hükmeder. Etkin pişmanlığın devreye girdiği anda cezanın indirilmesinde önemlidir. Soruşturma aşamasında ya da dava aşamasında olunmasına göre hakimin indirim oranları değişmektedir. Aynı zamanda kişinin azmettirenleri, suç ortaklarını, yardım edenleri ve diğer bilgileri de paylaşması gerekmektedir. Bu sayede hakim cezada takdiri indirim uygulayacaktır.

HİZMET NEDENİYLE GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU YARGITAY KARARLARI

GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU – SANIĞIN ŞİRKETTE SATIŞ ELEMANI OLARAK ÇALIŞMASI – SANIĞIN KENDİSİNE SATMASI İÇİN TESLİM EDİLEN EŞYALARI SATMIŞ GİBİ GÖSTEREREK UHDESİNE GEÇİRDİĞİ – EYLEMİN ZİNCİRLEME ŞEKİLDE İŞLENMESİNE YÖNELİK KABULDE İSABETSİZLİK OLMAMASI.

ÖZET: Şikayetçi Ü…a ait … Dayanıklı Tüketim Malları ve Ev Gereçleri Ticaret Pazarlama Şirketi’nde satış elemanı olarak çalışan sanığın, aynı suçu işleme kararının icrası kapsamında, değişik tarihlerde, kendisine satması için teslim edilen bazı eşyaları satmadığı halde, sahte satış sözleşmeleri ve senetler düzenlemek suretiyle satmış gibi göstererek uhdesine geçirdiği anlaşıldığından, sanığın eyleminin zincirleme şekilde hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu oluşturduğuna yönelik kabul ve uygulamada bir isabetsizlik görülmemiştir.

YARGITAY: HİZMET NEDENİYLE GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU

HİZMET NEDENİYLE GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU – KARGONUN KARGO YETKİLİSİ SANIK TARAFINDAN SİSTEM ÜZERİNDEN ALICIYA TESLİM EDİLMİŞ GİBİ GÖSTERİLDİĞİ – HİZMET NEDENİYLE GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇUNUN OLUŞTUĞU – HÜKMÜN ONANMASI.

ÖZET: Katılan S.S’nun Ankara Sincan ilçesinden Menderes İlçesi Özdere mahallesindeki bir otelde çalışmakta olan akrabası şikayetçi F.M’a teslim edilmek üzere kargoya vermiş olduğu, bir adet nüfus cüzdanı ve bir adet Nokia 1110 İ marka cep telefonunu şikayetçiye teslim etmediği halde kargo yetkilisi sanık tarafından sistem üzerinden alıcıya teslim edilmiş gibi gösterildiği olayda, hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunun oluştuğuna yönelik kabulde bir isabetsizlik görülmemiştir.

YARGITAY: HİZMET NEDENİYLE GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU

HİZMET NEDENİYLE GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU – DELİLLERİN TAKDİR VE DEĞERLENDİRMESİNDE YANILGIYA DÜŞÜLMESİ – SANIKLARIN BERAATLERİNE DAİR HÜKÜM KURULMASININ İSABETSİZLİĞİ – HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Olayda; sanıkların söz konusu eylemlerinin hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu oluşturduğu gözetilmeden delillerin takdir ve değerlendirmesinde yanılgıya düşülmek suretiyle sanıkların beraatlerine dair hüküm kurulması isabetsizdir.

 

7 SORULAR

 1. SAADET SOLAK dedi ki:

  Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 2. KEREM ELÇİN dedi ki:

  Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 3. GÜNEY KUŞ dedi ki:

  Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 4. BERFU KAYMAZ dedi ki:

  Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 5. GÜLFİDAN ALTIN dedi ki:

  Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma Davayı açma şartları nelerdir..

 6. ABİDİN SADIK dedi ki:

  Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 7. NİLSU GÖRMÜŞOĞLU dedi ki:

  Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri