Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır

Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır

Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır

Alacaklar için açılacak davaları sözleşme, haksız fiil veya herhangi bir belge ile olan borcun ödememesi durumunda alacaklının mahkeme tarafından ödenebilir hale getirilmesi için açılmaktadır. Alacak davalarının açılabilmesi için borcun vadesinin geçmiş olması, borçlunun bu borcu ödemek konusunda direnmesi ve borçlunun bu borcun ödenmesi konusunda bir kusurunun olmaması gerekmektedir.  Yapılan alım satım işlemlerinde satılan ürün veya hizmet ile alınan bedel karşılığında bir belge düzenlenmektedir. Bu belge fatura olmaktadır ve yapılan alışverişin resmi bir belgesi olmaktadır. Fatura ödemenin yapıldığı veya yapılacağı şekilde düzenlenebilmektedir. Fatura düzenleyerek alacağı olan satıcının bu alacağını zamanında alamaması durumunda fatura ile alacak davaları açılabilmektedir. Kesilen faturada yasal olarak bir değere sahiptir ve alacak konusunda belirleyici olmaktadır. Bu faturanın düzenlenmesi ve mahkemeye sunulması sırasında bu faturada yer alan hizmet ve malların borçlu tarafa ulaştırıldığı konusunda bir belge ve delil de gerekmektedir. Ürünlerin gönderiminin yapılması konusunda bir kargo belgesi veya postane belgesinin yeterli olmadığı bilinmelidir. Ürün veya malların gönderilmesinden ziyade borçlu veya yetkili kişi tarafından alındığına dahil bir belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında düzenlenen faturaya borçlunun sekiz gün içerisinde itiraz edilmemiş olması gerekmektedir.

Faturaya Dayalı Alacak Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme Hangisidir?

Fatura ile yapılacak veya farklı evraklar ile yapılacak tün alacak davalarında Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurulması gerekmektedir. Bu konuda alacağın tutarı ve değeri önemli olmamaktadır. Hangi boyutta olursa olsun tüm alacak davaları bu mahkeme tarafından görülmektedir. Mahkemenin açılması konusunda yerin tespit edilmesi konusunda borçlunun ikamet adresi önemli olmaktadır. Bu durumda borçlunun ikamet adresindeki en yakın Asliye Hukuk Mahkemesine alacak davası açılabilmektedir.

Fatura ile yapılacak ödeme taleplerinde Borcun ödenmesi konusunda borçluya alacaklı tarafından bir ihtar çekilir. Borçlunun bu ihtara zamanında cevap vermemesi ve ödemeyi yapmaması durumunda İlamsız icra takibi yapılabilmekte veya alacak davası açılabilmektedir. Yapılacak bu yöntemler ile borçlunun borcunu ödemesi konusunda yasal haklar kullanılmış olmaktadır.

Faturaya Dayalı Takip İtirazının Kaldırılması Nasıl Yapılır?

Faturaya dayalı şekilde yapılacak olan ilamsız ödeme takibinin kaldırılması konusunda borçlu taraf itirazda bulunabilmektedir. Bu itirazın gerçekleşmesi durumunda icra işlemleri duracaktır. Ancak alacaklı taraf bu konuda itirazın kaldırılması konusunda bir dava açabilmektedir. Bu şekilde itirazların kaldırılması ve icra işlemlerinin devam etmesi sağlanabilmektedir. Bu konuda emek ve zaman harcanması konusu düşünüldüğünde ciddi bir çalışmanın yapılması gerekmektedir. Bu konuda Hukuk bilgisi olan bir avukat ile çalışılması zaman ve emek konusunda bir kazanç sağlayacaktır.

Faturaya Dayalı İcra Takibine İtirazın İptali Davası

Faturaya dayalı icra takibi başlatıldığında borçlu taraf buna itiraz edebilmektedir. Açılacak dava ile buna itiraz edip takibi durdurabilmektedir. Bu itirazın iptal edilmesi ve işlemin devam ettirilmesi konusunda bir dava açılması gerekmektedir.

7 SORULAR

 1. ECE EFE dedi ki:

  Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 2. NESLİHAN TUZCU dedi ki:

  Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 3. BERK KİRİŞ dedi ki:

  Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 4. CEVDET ÇOBANOĞLU dedi ki:

  Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 5. UĞURKAN YURT dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 6. LAL AYRIM dedi ki:

  Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 7. NİLÜFER MUŞ dedi ki:

  Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri