Evlilik Sözleşmesi Nedir Nasıl Nerede Yapılır

Evlilik Sözleşmesi Nedir Nasıl Nerede Yapılır

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Evlenmek isteyen ve bu niyette olan iki kişinin aralarında yaptıkları sözleşmedir.

Evlilik Sözleşmesi Neden Yapılır?

Eşlerin evlenmek istemesinden sonra evlenmeden önceki malları ve evlendikten sonra edinilecek malları ile alakalı olarak bir yasal düzenleme yapmaları bu sözleşme ile mümkün olabilmektedir. Bu sözleşme ile bir boşanma sonunda mal paylaşımı konusunda yasaların belirlediği ölçülerde bir paylaşımın önceden belirlenmesi mümkün olabilmektedir.

Evlilik Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Evlilik sözleşmelerinin yapılması konusunda eşlerin ve eş adaylarının istedikleri her şeyi yazamayacaklarını bilmesi gerekmektedir. Ülkemizde evlilikte dahil olmak üzere yapılacak tüm sözleşmeler yasalara uygun olmak ve ilgili kanunlara uymak zorundadır. Bu sebeple sözleşmelerin bir avukat eşliğinde hazırlanması faydalı olacaktır.

 • Sözleşmelerin en önemli bölümleri mal paylaşımı kısımlarının belirtildiği bölümlerdir. Evlilik süresince edinilen ve edinilmesi planlanan mallar ile veya iş hayatları ile alakalı durumlar bu sözleşmede belirtilebilmektedir.
 • Eşlerin aralarında hazırlayacakları bir taslak ile avukatlara gitmeleri sonrasında avukatlar bunları tasnif ederek inceleyecektir.
 • Yapılması planlanan bu sözleşmenin tüm maddelerinin doğru bir şekilde belirlenmesi ve yazışması avukat tarafından yapılabilecektir.
 • Bu işlemin ardından hazırlanan sözleşme eşler tarafından okunarak imza altına alınabilmektedir. Bu imzalama sonrasında noterde onaylama işlemi de yapılacaktır. Böylece sözleşme yasal bir geçerlilik kazanmış olacaktır.

Evlilik sözleşmeleri konusunda halk arasında en çok bilinen yanlışlar eşlerin davranışları konusunda bir düzenlemenin yapılmasının bu sözleşmeler ile mümkün olduğudur. Yapılacak evlilik sözleşmeleri mal paylaşımı konusunda eşlerin araların bir anlaşma yapmaları ile ortaya çıkmaktadır. Bir vefat sonrasında hazırlanacak olan vasiyetler gibi evlilik sözleşmeleri de boşanma sonrasını garantiye almak ve bu konuda bir anlaşma yapmak amacı ile düzenlenmektedir. Günümüzde yapılan evliliklerin ömürleri konusunda herkesin çekinceli olması ve mal paylaşımı konusunda bazı sorunların olmaması gibi durumlar nedeni ile bu sözleşmeler taraflar arasında yapılabilmektedir. Evlilik sözleşmelerinin yapılması evlenme işleminden önce veya sonra yapılabilmektedir. Nişanlanan ve evlenme planları yapan kişiler evlendikten sonra edinilecek mallar ve şu anda sahip oldukları mallar konusunda bir sözleşme yapabilmektedirler. Bu durum aralarında mal varlığı konusunda bir anlaşmanın olması ile mümkün olabilmektedir.

Ülkemizde boşanma sonrasında pal paylaşımı konusunda belirli yasalar bulunmaktadır. Evli olan ve evlenecek olan çiftler bu mal paylaşımları yasalarından farklı olarak bir düzenleme yapamazlar. Yapılacak düzenlemeler yasal olarak belirlenen mal paylaşımları kanunlarına uygun olmak zorundadır. Ülkemizde 2002 yılında kabul edilen yasa uyarınca bu tarihten sonra evlenen eşler edinilmiş mallara katılma rejimi ile mal varlığı oluşturmaktadır. Bu tarihten önce evlenen kişiler ise mal ayrılığı rejimi ile var varlığı yapmaktadırlar. Bir boşanma sonrasında eşlerin mal varlıkları ve mal paylaşımı konusundaki durumları bu mal rejimlerine göre mahkeme tarafından belirlenmektedir. Bu sözleşmeler ise bu mal rejimlerine uygun olacak şekilde düzenlenmektedir.

Evlenen tarafların evlilik yıllarına göre mal rejimleri de belirlenmiş olmaktadır. Bu durumda farklı bir isteklerinin bir sözleşme ile belirtmeyen kişiler 2002 yılı sonrasında evlenmiş olmaları ile edinilmiş mallara katılma rejimi seçmiş sayılmaktadır. Bu durum boşanan çiftlerinin mallarının kimin üstüne olduğunun bir önemi olmadığı anlamına gelmektedir. Evlilik tarihi içerisinde alınan tüm mallarda malın kimin üstüne olduğunun bir önemi olmadan paylaşımı yapılabilmektedir. Bu tarihten önce yapılan evliliklerde ise mal kümün üstüne kayıtlı ise boşanma sonrasında mallar onun olmaktaydı. Ancak evlenen kişiler bu iki mal rejiminden daha farklı mal rejimleri de belirleyebilmektedirler. İşte bu durum evlilik sözleşmesinin yapılması anlamına gelmektedir. Yapılacak evlilik sözleşmesi ile yasalarda belirtilen farklı mal rejimlerinden birisini seçmek mümkün olabilmektedir. Bu mal rejiminin seçilmesi ile mevcut malların paylaşımı ve olası alınacak malların paylaşımı konusunda bir uzlaşma sağlanabilmektedir. Bu uzlaşmanın sağlanması ile sorunsuz bir şekilde mal paylaşımı yapılabilmektedir. Yasal olarak mal ortaklığı, paylaşımlı mal ayrılığı ve mal ayrılığı gibi farklı mal rejimleri tercih edilebilmektedir.

Mal Rejimi Sözleşmesi Ne Zaman Yapılabilir?

Mal rejimini belirleyecek olan sözleşme evlenmeden önce veya evlendikten sonra yapılabilmektedir. Evlenme planı yapmakta olan nişanlı kişiler aralarında mal rejimi konusunda bir karar vererek bir sözleşme yapabilmektedirler. Aynı şekilde evlilik yapıldıktan sonrada bu konuda bir tercih ve sözleşme yapılabilmektedir. Yapılacak sözleşmelere noter tarafından onaylı olması gerekmektedir.

Makalede Evlilik Sözleşmesi Nedir Nasıl Nerede Yapılır konusunu okudunuz. Diğer konu olan Boşanma Avukatı sayfasından boşanma davası ile ilgili makaleleri okuyabilirsiniz.

8 SORULAR

 1. DİDAR BİNİCİ dedi ki:

  Evlilik Sözleşmesi Nedir Nasıl Nerede Yapılır Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 2. NİHAL SEVİL dedi ki:

  Evlilik Sözleşmesi Nedir Nasıl Nerede Yapılır Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 3. BENSU BEKMEZ dedi ki:

  Evlilik Sözleşmesi Nedir Nasıl Nerede Yapılır Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 4. GÖKTUĞ YAYLI dedi ki:

  Evlilik Sözleşmesi Nedir Nasıl Nerede Yapılır Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 5. BAHATTİN ÖZCÜRCÜ dedi ki:

  Evlilik Sözleşmesi Nedir Nasıl Nerede Yapılır Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 6. MEHMED DİLER dedi ki:

  Evlilik Sözleşmesi Nedir Nasıl Nerede Yapılır Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 7. MUTLU AKKURT dedi ki:

  Evlilik Sözleşmesi Nedir Nasıl Nerede Yapılır Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 8. REGAİP ÇUBUK dedi ki:

  Evlilik Sözleşmesi Nedir Nasıl Nerede Yapılır Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri