Evlilik İptali Davası

Evlilik İptali Davası

Evlilik İptali Konusunda Yapılması Gerekenler

Yasal olarak yapılan evlilikler yine yasal olarak sonlandırılabilmekte ve evlilikler iptal edilebilmektedir. Boşanma işleminden farklı olarak evlilik iptali konusunda belirli şartların yerine gelmesi gerekmektedir. Bu şartların oluşması durumunda evliliğin iptali davası açılabilmektedir. Bu davanın açılması konusunda gerekli olan evliliğin iptal edilmesi konusundaki haklı gerekçelerin sunulması gerekmektedir. Bu gerekçeler yasalarda belirtilmiş durumdadır. Yasalarda evliliğin iptali konusunda gerekçeler mutlak ve nispi olarak ayrılmış durumdadır. Mahkemeye evliliğin iptali konusunda yasalarda belirtilen geçerli bir sebebin sunulmaması veya bunun oluşmamış olması durumunda evlilik iptali gerçekleşmeyecektir.

Evliliğin İptal Sebepleri

Evlilik İptali İçin Belirlenen Mutlak Sebepler

Evliliklerin iptal edilmesi konusunda yasalarda bazı haklı sebepler belirtilmiştir. Bu sebeplerin ortaya çıkması durumunda tarafların evlilikleri iptal edilecektir. Bunun gerçekleşmesi için belirtilen sebepler içerisinde mutlak sebepler bulunmaktadır.

 • Evlilik yapan taraflardan birisinin ayırt etme gücünden yoksun olması bu sebepler içerisinde gösterilmektedir.
 • Evlenen bireylerden birisinin, evliliğin önünde engel teşkil edecek durumda ve derecede akıl sağlığının bozuk olması diğer bir sebep olmaktadır.
 • Bunların yanında evlilik iptali için evlenen kişilerin evliliği etkileyecek derecede hısım olmaları da mutlak bir sebep olarak gösterilebilmektedir.

Bu sebeplerin oluşması ve bunların kanıtlanması ile mahkeme evliliğin iptali konusunda karar verebilecektir. Bu durumların oluşması ve ispatlanamaması veya tam olarak oluşmaması durumlarında evlilik iptali söz konusu olmayacaktır.

Evlilik İptali İçin Belirlenen Nispi Sebepler

Evliliğin iptal edilmesi konusunda mutlak sebepler yanında nispi sebeplerde bulunmaktadır. Bunlarında gerçekleşmesi durumunda evliliğin iptal edilmesi mümkün olabilmektedir.

 • Evliliğin iptali için evlenen kişilerden birisinin yanılgı ile evlenmesi evliliğin iptalini gerektirebilmektedir.
 • Evliliğin iptali konusundaki diğer bir nispi sebep ile evlenilen eşin kandırması ve aldatması olabilmektedir. Bu durumda da evlilik iptali sebepleri gerçekleşmiş olacaktır.
 • Evliliğin iptal edilmesi için gerekleri sebeplerden birisi de taraflardan birisinin evliliğe tehdit veya şantaj ile zorla karar verdirilmiş olmasıdır. Böyle bir durumda da evlilik iptal edilebilecektir.

Evliliği iptali konusunda açılacak davalarda bu konular belirtilmeli ve ispat edilmelidir. Bu şekilde mahkeme tarafından evliliğin iptal edilmesi söz konusu olabilmektedir.

Boşanma Avukatı

6 SORULAR

 1. BEYHAN SERDAROĞLU dedi ki:

  Evlilik İptali Davası Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 2. NİL GÖRGÜLÜ dedi ki:

  Evlilik İptali Davası bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 3. SEZER SARIHAN dedi ki:

  Evlilik İptali Davası Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

 4. MELİH GÖRGÜL dedi ki:

  Evlilik İptali Davası Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 5. ERİM TEMÜR dedi ki:

  Evlilik İptali Davası Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 6. SİMGE BİLDİK dedi ki:

  Evlilik İptali Davası Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri