Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı

Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı 

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Ana ve Baba ile Soy Bağının Oluşması

Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki evlilik dışı doğan çocuğun soy bağı konusu baba konusunda sıkıntılıdır. Baba ile soy bağının kurulması için birtakım yapılması gereken hukuki işlemler vardır. Anne ile soy bağı doğum ile kurulduğundan çocuk ister evlilik birliği içerisinde doğmuş olsun isterse evlilik birliği dışında doğmuş olsun çocuk doğduğu an annesi ile soy bağı direk kurulur. Annenin doğurduğu çocuğu reddetme gibi bir durumu söz konusu olamaz. Lakin baba ile soy bağının kurulması konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Evlilik birliği içerisinde doğan çocuk ister o erkeğe ait olsun isterse başka birinden olsun evlilik birliği içerisinde doğması nedeni ile o adam ile soy bağı hukuki olarak kurulur. Ancak adam daha sonradan babalığın reddi davasını açabilir. Diğer hususta ise yani evlilik birliği dışında çocuğun doğumunda baba ile çocuk arasında soy bağının kurulması da yine hukuki süreçlerden geçer. Direkt olarak soy bağı kurulamaz. Baba çocuğu tanıyarak ya da babalık davası açarak çocuk ile soy bağını kurar.

Evlilik Birliği Dışında Doğmuş Olup Fakat Babası İle Soy Bağı Olan Çocuğun Miras Hukukundaki Yeri:

Evlilik birliği dışında doğan fakat babası ile soy bağı kurulmuş çocuğun miras hukuku konusunda sorun yaşaması artık imkansızdır. Babası tarafından tanınması yani babası ile arasında hukukun kabul ettiği soy bağının bulunması çocuğu kanun yolu ile zaten mirasçı yapar.

Evlilik Birliği Dışında Doğmuş Olup Fakat Babasının Sağ Olduğu Vakit Soy Bağının Kurulamadığı Çocuğun Miras Hukukundaki Yeri ve Hakları:

Çocuk hukuki yollarla tanınmamış ve baba ölmüş ise o zaman burada miras hukuk açısından izah edilmesi gereken sorunlar yaşanabilir. Bu süreçte babası ile soy bağı olmayan çocuk mirastan hak talep edebilir. Bunun için babalık davasını açabilir ve davada miras bırakanı diğer kanuni mirasçıları temsil eder. Bu dava sonucunda miras bırakanın babası olduğu iddiasını kanıtlayan çocuk ile ölen yani miras bırakan ile dava yolu ile hukuki bağ yani soy bağı kurulur ve çocuk mirasın kanuni mirasçısı olarak yerini alır. Fakat bu durumu ispat edemez ve aralarında bir bağ kurulamadığı takdirde çocuk mirastan pay alamaz.

6 SORULAR

 1. HAKKI CANTÜRK dedi ki:

  Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 2. VEDAT ÖZTÜRKMEN dedi ki:

  Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 3. Anonim dedi ki:

  Evlilik dışı olan bir çocuk mirasçılık belgesini aldıktan sonra reddi miras yapsa yetim aylığı almaya devam eder mi ?

 4. GONCAGÜL POLAT dedi ki:

  Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 5. FATİH ANKITÇI dedi ki:

  Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

 6. DİDAR BİNİCİ dedi ki:

  Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri