Evlilik Birliği İlişkin Görevlerini Yerine Getirmemek

Evlilik Birliği İlişkin Görevlerini Yerine Getirmemek

Evlilik Birliği İlişkin Görevlerini Yerine Getirmemek konusuna ait yargıtay kararı bilgi amaçlı olarak aşağıda verilmiştir.

YARGITAY KARARI: EVLİLİK BİRLİĞİ İLİŞKİN GÖREVLERİ YERİNE GETİRMEMEK BOŞANMA

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas:  2014/16406 Karar: 2015/116 Karar Tarihi: 12.01.2015

BOŞANMA DAVASI – DAVALININ DOKUZ YILDIR EVLİLİK BİRLİĞİNE İLİŞKİN GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEDİĞİ VE EŞİNDEN AYRI YAŞADIĞI – BOŞANMAYA KARAR VERİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Davalının dokuz yıldır evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmediği ve eşinden ayrı yaşadığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilmesi gerekir.

Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalının dokuz yıldır evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmediği ve eşinden ayrı yaşadığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK md. 166/1) karar verilecek yerde, yetersiz gerekçeyle davanın reddi doğru bulunmamıştır.

Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA,

 

5 SORULAR

 1. İLYAS ÇERÇİOĞLU dedi ki:

  Evlilik Birliği İlişkin Görevlerini Yerine Getirmemek Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 2. İMREN AYDINCI dedi ki:

  Evlilik Birliği İlişkin Görevlerini Yerine Getirmemek Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 3. CEYLAN ARPALI dedi ki:

  Evlilik Birliği İlişkin Görevlerini Yerine Getirmemek Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 4. ARİ AYŞEN dedi ki:

  Evlilik Birliği İlişkin Görevlerini Yerine Getirmemek Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 5. MEHMETCAN GENÇER dedi ki:

  Evlilik Birliği İlişkin Görevlerini Yerine Getirmemek Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri