Evlat Edinme Davası

Evlat Edinme Davası

EVLAT EDİNME DAVASI

Evlat edinmek, çok sık rastlanan bir durumdur. Evlat edinme davası ise çocuk sahibi olmayan çiftlerin başvurduğu hukuki bir yoldur. Bunun getirisi olarak bir dava açmak ve bu dava sürecinin nasıl işleyeceğini öğrenmek isteyen birçok kişi var.
Evlat edinmek isteyen kişiler,mutlak surette evlat edinme davası açmak zorundadırlar. Kişinin ailesinin değişmesi de hukuk ve yaşantı çerçevesinde önem taşıdığı için muhakkak dava açılarak mahkeme kararı ile gerçekleştirilmelidir. Şimdi Evlat Edinme sürecini ve Evlat Edinme Davasını izah edeceğiz.
EVLAT EDİNME KOŞULLARI NELERDİR?
Çocuk, evlat edinen kişi ya da kişiler tarafından bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olmalıdır. Evlat edinme işlemi, çocuğun yararına olmalıdır. Evlat edinme işlemi, diğer çocukların yararlarını zedelememelidir.
18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN EVLAT EDİNME ŞARTLARI NELERDİR?
Evlat edinecek eşler birlikte evlat edinmek zorundadırlar. Evli olmayan kişiler, birlikte evlat edinemezler.  Evlat edinecek eşlerin evlilikleri en az 5 yıl sürmüş olmalı veya eşler 30 yaşını doldurmuş olmalıdırlar.
Şayet 30 yaşını doldurmuş olan eşler, evlilikleri henüz 5 yıl sürmemiş olsa dahi evlat edinme hakkına sahip olacaktır. Çocuğun ana ve babasının rızası olmalıdır. Çocuk, Çocuk Esirgeme Kurumu ya da benzeri bir kurumda yaşıyorsa o kurum tarafından atanacak vasinin onayı gerekmektedir.
18 YAŞINDAN BÜYÜKLERİN EVLAT EDİNME ŞARTLARI NELERDİR?
 Evlat edinecek kişinin altsoyu bulunmamalıdır.  Evlat edinen kişi, en az 5 yıldan beri evlat edineceği kişiye bakmış olmalıdır.  Evlat edinecek kişi ile evlat edinilen arasında en az 18 yaş olmalıdır.  Evlat edinilecek kişinin rızası olmalıdır.
EVLAT EDİNME DAVASI NASIL AÇILIR?
Evlat edinme davalarında görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Şartların oluşması halinde evlat edinme işlemi için yalnızca hukuki prosedür kalmış olacaktır. Evlat Edinme Davası, evlat edinecek kişi veya kişiler ile evlat edinilecek çocuk veya ergin arasındaki hukuki münasebetin kurulmasına hizmet eder.
EVLAT EDİNME DAVASI SÜRECİ  NASIL İŞLER? 
Evlat edinme davalarında, esaslı olarak görülen ve kanunda gösterilmiş şartların varlığının saptanması ilk işlemdir. Bunun yanı sıra açılacak davanın türüne göre tanıkların beyanları alınmalı, tarafların sosyal ve ekonomik durumları araştırılmalıdır. Dava sürecinde evlat edinecek kişilerle evlat edinilecek çocuk arasındaki hukuki ilişki irdelenecek, evlat edinme işleminin gerçekten amacına hizmet edip etmeyeceği saptanacaktır.
EVLAT EDİNME DAVASI NE KADAR SÜRER?
Evlat edinme davasında süreç, ilgili kurumlara yazılan yazılara cevap verilme süresine göre değişiklik göstermektedir. Nitekim mahkemeler işlemleri hızlı bir şekilde yapsalar da gerek emniyete yazılan yazılar gerekse de bilirkişi raporlarının geç gelmesi bu süreci uzatmaktadır.
Bu nedenle davanın ne kadar süreceğine dair bilgi vermek pek mümkün olmamakla birlikte en erken 5-6 ay içerisinde dava sonuçlanabilecektir.
EVLAT EDİNME DAVASININ SONUÇLARI NELER OLACAKTIR?
Evlat edinme davasının sona ermesi ve evlat edinme kararının çıkmasıyla birlikte bazı hukuki hususlar değişiklik kazanacaktır. Ana ve babaya ait olan hak ve yükümlülükler, evlat edinene geçecektir.  Evlatlık, evlat edinen kişilerin mirasçısı olacaktır.  Evlatlık küçük ise evlat edinenin soyadını alacaktır. Evlat edinen kişiler dilerlerse çocuğa yeni bir isim verilmesini isteyebilirler.
Evlat edinilen kişi ergin ise; kendi isteği halinde evlat edinenin soyadını alabilir. Eşler tarafından evlat edinilen çocuğun nüfus cüzdanında ana ve baba hanesine, yeni ana ve babası yazılır. Evlatlık edinilen çocuğun nüfus bilgileri evlat edinenlerin nüfus kütüğüne geçirilir.
EVLAT EDİNME İŞLEMİNİN GİZLİ TUTULMASINI İSTEYEBİLİR MİYİM?
Evlat edinecek kişi veya kişiler, evlat edinme işleminin gizli tutulmasını istedikleri takdirde ilgili mahkeme bu belgeleri gizli tutmakla yükümlüdür.

8 SORULAR

 1. GÖKAY BAĞÇAALTI dedi ki:

  Evlat Edinme Davası Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 2. ÖYKÜ OLGUNTÜRK dedi ki:

  Evlat Edinme Davası Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 3. ESRA TUTAR dedi ki:

  Evlat Edinme Davası Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 4. HALİS ATAN dedi ki:

  Evlat Edinme Davası Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 5. GÜNEY KUŞ dedi ki:

  Evlat Edinme Davası Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 6. GÜLBİN ALAN dedi ki:

  Evlat Edinme Davası Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 7. ARZU BODUROĞLU dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Evlat Edinme Davası hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 8. SEVİ İLERİGİDEN dedi ki:

  Evlat Edinme Davası Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri