Düğünde Takılan Takılar Boşanmada Kime Verilir

Düğünde Takılan Takılar Boşanmada Kime Verilir

Düğünde Takılan Takılar Boşanmada Kime Verilir? Düğünde takılan ziynet eşyalarının boşanmadaki durumu, boşanma davası taraflarını yakından ilgilendirmektedir. Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümlere göre düzenlenen bu hususta düğünlerde gelin ve damada takılan ziynet eşyaları olan bilezik, çeyrek, tam altın ve benzeri takılar kadına aittir. Dolayısıyla düğünün takı merasiminde veya başka bir zamanda evlilik hediyesi olarak gelin ve damada takılan takılar üzerindeki tasarruf hakkı tamamen kadına verilmektedir. Düğünde takılan takılar boşanmada hak sahibi eşler tarafından talep edilebilmektedir.

Düğün sırasında veya sonrasın evlilik hediyesi olarak takılan bilezik, çeyrek altın, tam altın ve benzeri takılar gibi pek çok ziynet eşyası, hangi eşe takılırsa takılsın yalnızca kadının tasarrufuna bırakılmaktadır. Erkeğe takılan ziynet eşyalarından sadece erkeğin kullanabileceği ve erkeğe özgü takılar ya da eşyalar erkeğin tasarrufuna bırakılmaktadır. Örneğin erkek kol saati veya erkek yüzükleri, erkeğin malı olarak kabul edilmektedir.

Düğünde Takılan Takıların Boşanma Davasında İstemi

Düğün takıları ile ilgili gündeme gelen talepler, boşanma davası sırasında öne sürülebileceği gibi aile mahkemesi hakimi tarafından tarafların boşanmalarına hükmolunup evlilik birliğinin sonlandırılmasına yönelik kararın çıkmasından sonra da gündeme getirilebilmektedir. Dolayısıyla düğünde takılan takılar üzerindeki hak talebinizi isterseniz boşanma davasının herhangi bir aşamasında isterseniz de boşandıktan sonra aile mahkemesine sunabilirsiniz.

Düğün takıları ile ilgili olarak yetkili mahkemeye açılacak davanın terditli yani kademeli bir şekilde açılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede mümkün olması durumunda düğünde gelin ve damada takılan ziynet eşyalarının aynen iadesi istenmelidir. Ancak zaman içinde bunların satılıp başka unsurlar için kullanılması durumunda ziynet eşyalarının aynen iadesi mümkün olmayacağı için, bu gibi durumlarda da ziynet eşyalarının bedelinin ödenmesine karar verilmesi talep edilmelidir.

Ziynet Eşyası Davası Dilekçe Örneği

Her ne kadar kadınların hak sahibi olarak görüldüğü ziynet eşyası davalarında verilecek kararların yönü tahmin edilebilir olsa da hukuki usul ve esaslara uygun olmadan gerçekleşen ziynet eşyası talepleri ne yazık ki hak kayıplarıyla sonuçlanabilmektedir. Bu noktada alanında deneyimli ve aile hukuku avukat desteğine başvurulması önem teşkil etmektedir. Hukuk büromuzda görev yapan uzman avukatlarımızın profesyonel desteklerinden yararlanarak boşanma davalarının herhangi bir aşamasında veya boşandıktan sonra hakkınız olan ziynet eşyalarının tarafınıza ödenmesini talep edebilirsiniz. Hukuki prosedürlere en iyi şekilde hakim olan avukatlarımızdan, davanızın sonucunda etkili olması bakımından büyük önem taşıyan ziynet eşyası dava dilekçe örneği için de danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Ziynet Eşyası Davası Dilekçe Örneği

Düğünde Takılan Takılar Boşanmada Kime Verilir

Düğün Takıları Boşanma Halinde Mal Paylaşımına Girer Mi?

Düğünde takılan ziynet eşyaları, kadının kişisel malı olarak kabul edildiği için boşanmada mal paylaşımı hesaplamasına dahil edilmemelidir. Boşanmada evlilik birliği süresince ortak edinilen malların paylaşımı söz konusu olduğunda, tasarruf hakkı tamamen kadına bırakılan düğün takıları bu paylaşıma dahil olmamaktadır. Ancak kadın, kendi özgür iradesiyle düğün takılarını iade edilmemek üzere erkeğe vermişse bu takıları geri isteme hakkı yoktur.

Düğünde Takılan Takılar Boşanmada Kime Verilir

Modern hukuk sistemi çerçevesinde mevcut olan evlilik birliği kurmuş kişilerin boşanma hakkı çerçevesinde pek çok konu gündeme gelir. Günümüzde boşanma davaları süreci ile ilgili olarak en sık şekilde gündeme gelen konulardan birisi de düğünde takılan takılar boşanmada kime verilir konusu oluyor.

Evlilik birliğinin kurulduğu sırada düğünde takılan takılar ile ilgili olarak herhangi bir problem meydana gelmese de boşanma davaları süreci içerisinde söz konusu olan bu takılar ciddi problemlerin yaşanmasına neden olabiliyor. Özellikle de boşanma davalarında düğünde takılmış takılar ile ilgili olarak takıların kime ait olduğu uyuşmazlığı yaygın olarak görülüyor.

Boşanma davası süreci içerisinde söz konusu olan bu düğün takılarıyla ilgili olarak anlaşmazlık yaşayan kişilerin düğün takılarının kime ait olduğu, düğün takılarının tahsilinin nasıl yapılacağı ve düğünde takılan takıların sonradan harcanmış olması halinde nasıl hareket edilmesi gerektiği gibi uyuşmazlıklara çözüm oluşturulması gerekliliği bulunuyor.

Boşanma Sürecinde Düğün Takıları Kime Ait Olur?

Boşanma davalarında düğün takıları ile ilgili olarak taraflar arasında anlaşmazlıkların meydana gelmesi sıklıkla görülür. Bu tip anlaşmazlıklarda en önemli noktalardan birisini kesinlikle düğün sırasında ister erkek tarafının ister de gelin tarafının geline takmış olduğu her bir takının doğrudan geline ait olduğunun kabul edildiğidir.

Bu çerçevede de boşanma davası süreci içerisinde kim veya hangi tarafın takmış olduğu göz önünde bulundurulmadan düğünde geline takılan her bir takı doğrudan gelinin kabul edilir. Bu doğrultuda da boşanma davasında geline takılan takıların kendi tarafından (erkek tarafı) takıldığını belirtse dahi bu durumun herhangi bir yasal geçerliliği bulunmamaktadır.

Düğünde erkek tarafının geline takmış olduğu tüm takılar bağış olarak kabul edilir. Eğer erkek tarafından söz konusu olan takıların gelinden alınmış olması durumunda boşanma davası süreci içerisinde erkek tarafından bu takıların geri iadesinin yapılması yasal bir zorunluluk taşır.

Düğünde Erkeğe Takılan Takıların Kimindir?

Düğünde geline takılan takıların doğrudan gelinin kabul ediyor olması dolayısı ile erkeklere takılan takılarında doğrudan erkeğe ait mal sınıfına girdiği ile ilgili olarak genel bir algı bulunur. Ancak böyle bir durum söz konusu olmadığı gibi düğünde erkeğe takılan takıların kime ait olduğu düğünün gerçekleştirildiği yerin örf ve adetleri araştırılarak bu takıların kime ait olduğuna karar verilir.

Çünkü Türkiye’ de bazı yörelerde erkeğe takılan takılar dahi geline ait olarak kabul edilmektedir.

Boşanma Davasında Düğün Takıları Nasıl Alınır?

Boşanma davası süreci içerisinde düğün takıları hakkında meydana gelen anlaşmazlıklara yönelik talep ve isteklerin boşanma davası dilekçesi içerisinde açık şekilde belirtilmesi gerekir.

Bu noktada düğün takıları ile ilgili olarak net bir değer belirlemesi yapılamayacağından dolayı tahmini bir rakam belirlenerek, boşanma davası süreci içerisinde düğünde takılmış olan takıların tam değerinin talebi gerçekleştirilebilir.

7 SORULAR

 1. GÖKSU ATDAYEVA dedi ki:

  Düğünde Takılan Takılar Boşanmada Kime Verilir Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 2. YASEMİN RIDVANAĞAOĞLU dedi ki:

  Düğünde Takılan Takılar Boşanmada Kime Verilir Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 3. SAFA ŞENDUR dedi ki:

  Düğünde Takılan Takılar Boşanmada Kime Verilir Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 4. BESTE DERTLİ dedi ki:

  Düğünde Takılan Takılar Boşanmada Kime Verilir Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 5. GÖKBERK KULA dedi ki:

  Düğünde Takılan Takılar Boşanmada Kime Verilir Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 6. PELİN HAKGÖR dedi ki:

  Düğünde Takılan Takılar Boşanmada Kime Verilir Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri