Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi

Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi

Tüketici dosya masrafı iadesini almak için önceki yazılarımızdada belirttiğimiz gibi 3.000 TL’nin altındaki dosya masrafları ilçi İl Ve İlçe Tüketici Hakem heyetlerine başvuru yapabilmektedirler. Yine tüketici 3.000 TL’nin üzerinde ise Tüketici mahkemelerinde dava açarak bankalardan ev kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi çektiğinde, alınan dosya masraflarının iadesine karar verilmektedir.

Tüketici Hakem Heyetlerinin ve Tüketici Mahkemelerin, Tüketicinin başvuru doğrultusunda dosyanın iadesi için karar vermekte ve bu kararda tüketici ile karşı tarafa tebliğ edilmektedir. Tüketici almış oldğu dosya masrafının iadesi kararını alarak dosya masrafı iadesi icra takibi yapmak suretiyle ilgili kuruluşdan mahkeme ilamına göre paralarının tahsilini isteyebilir. Dosya masrafının iadesi için Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi ilamlı icra takibi hazırlanırken avukat ve hukuki destek alınmasında büyük yarar bulunmaktadır. Dosyaların hazırlnaması, faizlerin hesaplanması profesyonel bir işlem olduğu için avukat desteği herzaman faydalıdır.

DOSYA MASRAFI İADESİ İCRA TAKİBİ NASIL YAPILIR

İlamlı İcra, dosya masrafının iadesi için Tüketici hakem heyetlerinden veya tüketici Mahkeme kararına  dayılınalarak yapılan icra takibine ilamlı icra takibi denir. İlamlı icra takibinde Tüketicinin elinde karşı kurum ve kuruluşa yani borçlusuna karşı almış olduğu mahkeme ilamı kararı vardır. Tüketici bu mahkeme ilamını göre icra dairesine giderek İcra takibine başlayabilir. Borçlu İcra takibinde kendisine tanınan sürede  ilam konusu borcu yerine getirmez ise Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi yani mahkeme ilamı icra dairesince zorla icra ettirilerek tüketicinin dosya masrafı iadesi edilir.

Yargıtay Kararı – Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi

T.C YARGITAY
13.Hukuk Dairesi Esas: 2015 / 9200 Karar: 2015 / 10971 Karar Tarihi: 07.04.2015

İTİRAZIN İPTALİ DAVASI – DAVANIN DAVA ŞARTI NOKSANLIĞI NEDENİYLE USULDEN REDDİNE KARAR VERİLMESİ GEREĞİ – İŞİN ESASINA GİRİLEREK DAVANIN KABULÜNE KARAR VERİLMİŞ OLMASI – HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Somut olayda davacı kredinin kullanılması sırasında kendisinden tahsil edilen toplam … TL masrafa ilişkin talepte bulunmuştur. Dava tarihi itibariyle … TL kredi masrafına bakma görevinin il tüketici hakem heyetine ait olduğu anlaşılmaktadır. Hal böyle olunca mahkemece, dava değerinin yasanın maddesi gereğince Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuruda bulunmasını zorunlu kılan miktarda olduğu ve bu miktar için mahkemeye dava açılmasının yasa gereği mümkün olmadığı gerekçesiyle davanın dava şartı noksanlığı nedeniyle usulden reddine karar verilmesi gerekirken, işin esasına girilerek davanın kabulüne karar verilmiş olması, usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir.

8 SORULAR

 1. UMUTCAN HAKYEMEZ dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 2. EMİNE ALPER dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 3. SERKAN UYAN dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 4. ABDULKADİR YÜKSEL dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 5. SEMA ULUMERİÇ dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 6. CAN GÜRIŞIK dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 7. AYLA KARAASLAN dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 8. UMMUHAN BURUŞ dedi ki:

  Dosya Masrafı İadesi İcra Takibi bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri