Dava Dilekçesi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dilekçe Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dava Dilekçesi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Dilekçede Görselliğin Önemi Nedir?

Gerek mahkeme dosyasına ek olarak yetkili mahkemeye sunulsun gerekse de beyan veya delil listesi için yetkili kurumlara iletilsin tüm dilekçelerde içeriğin ne olduğu kadar, bu içeriğin nasıl ifade edildiği de önem teşkil etmektedir.

Bununla birlikte görsel olarak da hazırlanması büyük önem taşıyan dilekçelerde baştan savma yazılmış, gerekli özen gösterilmemiş olanlar hakim veya bilirkişi tarafından da aynı özensizlikle okunmaktadır.

Bu noktada, lezzetli ancak görsel olarak göze hitap etmeyen bir biçimde hazırlanmış olan yemek üzerinden örnek vermek mümkündür. Bu durumda lezzetli olduğunu düşünseniz bile sadece görünüşü sebebiyle o yemeği yememek isteyebilirsiniz. Bu durumun bir benzeri dilekçeler içinde gayet tabii geçerli olmaktadır.

Dava Dilekçenin Usullere Göre Hazırlanması

Dilekçeyi okuyacak kişinin öncelikle dikkati çekilmelidir. Zira bu kişi dilekçenin özenle ve oldukça emek harcanarak hazırlandığına dair bir farkındalık yaşamalıdır. Görünen o ki tamamı büyük harflerle yazılmış dilekçeler bile mahkemelere sunulabilmektedir.

Hukuk çalışanları açısından böyle hazırlanmış dilekçeler, makama saygısızlık olarak kabul edilmektedir. Bu noktada dilekçenin görsel olarak sunuma hazır bir halde olması için, Microsoft Office programı olan Word programına da mümkün olduğu kadar hakim olunması önemlidir.

Dilekçelerde kullanılması gereken yazı tipi, her ne kadar kişinin kendi seçimine bırakılmış olsa da, font seçiminde abartıya kaçmamak, mümkün olduğunca akıcı bir şekilde okunması mümkün olan fontları seçmek önem teşkil etmektedir. Bu bağlamda yazı boyutu seçiminde de en uygun olarak 12 punto seçilmelidir. Çünkü bu rakamdan daha küçük boyutlar okunmayı zorlaştırırken daha büyükler de görsel açıdan rahatsız edici olarak kabul edilmekte ve amatör bir görüntü ortaya koymaktadır.

Dava Dilekçesinde Görselliğin Önemi

Dilekçenin yazıldığı makamın kalın (bold) olarak yazmak ve kâğıdın tam ortasında yer alacak şekilde yerleştirmek dilekçe hazırlarken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardır. Bununla birlikte davacı, davalı, dilekçe konusu, talep gibi başlıkların da yine kalın olarak gözükmesi sağlanmalıdır.

Hizalamalara dikkat edilmesi satır aralarındaki boşlukların nizami olması dilekçenin görsel açıdan muazzam olması konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer hususlardır. Bu noktada bir üst başlıkta hizalama tam olarak nereden yapılmışsa, sonraki diğer başlıklarda da aynı nokta üzerinden hizalamanın yapılması gerekmektedir.

Hizalama konusunda daha kolaylık yaşayabilmeniz için boşluk tuşu yerine tab tuşunu kullanmak hizalamanın daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bunun yanında dilekçede farklı yazı karakterlerinin fazlaca kullanılmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri