Boşanmada Koruma Kararı ve Evden Uzaklaştırma

Boşanmada Koruma Kararı ve Evden Uzaklaştırma Kararı Nasıl Alınır İtiraz Edilir

Boşanmada Koruma Kararı ve Evden Uzaklaştırma

Modern hukuk sistemi evlilik birliği içerisinde eşinden şiddet görmekte olan kadınların başvuruları durumunda hukuki koruma altına alınabilmesini mümkün kılmaktadır. Evlilik birliğinin eş tarafından uygulanan veya uygulanması yüksek olasılık olması nedeniyle açılan boşanma davalarında mahkeme kararı ile şiddet uygulayan eşin konuttan uzaklaştırılması yaygın olarak uygulanan hukuki koruma yöntemlerinden birisidir.

Türkiye’ de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında Aile Mahkemesi hakimi tarafından önlem niteliğinde verilmiş olan kararlar çekişmesiz yargı işi olarak değerlendirilmektedir.  4271 sayılı Türk Medeni Kanunu çerçevesinde düzenleme altına alınmış önlemlerle beraber

*Eşlerden birisinin ya da çocukların

*Aynı çatı altında yaşamakta olan diğer aile üyelerinden birisinin

*Mahkeme tarafından ayrılık kararı alınmış

*Yasal şekilde ayrı yaşam hakkı bulunan

*Evli olmalarına karşın fiili olarak ayrı yaşayan aile bireylerinden birisinin aile içi şiddete maruz kalması halinde bu kişilerin kendileri tarafından ya da Cumhuriyet Savcılığı tarafından gerçekleştirilecek bildirim çerçevesinde Aile Mahkemesi hakimi tarafından söz konusu durumun elzemliği dikkate alınarak resen kanunda sayılmakta olan önlemlerden bir veya birkaçını ya da uygun göreceği benzeri başka önlemleri de alma konusunda hüküm verebiliyor.

Boşanma Davasında Alınan Koruma Kararları Ve İtiraz

Boşanma davaları çerçevesinde eşine yönelik şiddet uygulamakta olan kişilere ilişkin olarak alınabilecek önlemler ise;

*Şiddet gören eşe yönelik şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama ya da küçük düşürme içerecek söz ve eylemlerde bulunmama

*Ortak kullanımda olan konuttan ya da bulunulan noktadan derhal uzaklaştırma ve koruma altına alınacak ortak kullanımdaki evin şiddet gören eşe tahsisi

*Şiddet uygulayan kişilere uygulanan uzaklaştırma çerçevesinde koruma altında bulunan kişilerin konutuna, okuluna ve işyerine yaklaşamama

*Evlilikteki çocuklara ilişkin daha evvelden gelen yakın ilişki hakkının refakatçi eşliğinde kurulması, sınırlandırma altına alınması veya tamamıyla kaldırılması

*Koruma altına bulunan kişilerin, gerekli hallerde şiddete maruz kalmamasına karşın yakınlarına, tanıklarına ve yakın ilişki kurma hakkı saklı kalacak biçimde çocuklarına yaklaşmaması

*Koruma altındaki kişinin kişisel ve ev eşyalarına zarar vermemesi

*Koruma altındaki kişiye iletişim araçları ya da sair biçimde rahatsızlık oluşturmaması

*Yasal olarak bulundurma ve taşıma izni bulunan silahların kolluk güçlerine teslim edilmesine

*Silah taşıma zorunluluğu bulunan kamu görevi yerine getirmesine karşın silahını kurumuna teslim etmesi

*Koruma altındaki kişilerin bulunduğu yerlerde alkol ya da uyuşturucu tüketimi gerçekleştirmemesi veya  bu maddelerin etkisi altındayken koruma altındaki kişilere yaklaşmaması ve bağımlılık söz konusuysa muayene ve tedavisinin (hastaneye yatış dahil) gerçekleştirilmesi

*Sağlık kuruluşuna muayene ya da tedavi hedefli başvuru gerçekleştirmesi ve tedavisinin uygulanması şeklindeki maddelerden bir veya birkaçına birden Aile Mahkemesi tarafından hüküm verilebilir.

Şiddet gören ya da şiddet görme riski bulunan kişilerin bu durumu resmi makamlara ya da yetkili mercilere ihbar etme hakkı bulunur. İlgili kurumdaki kamu görevlileri tarafından  kanun çerçevesindeki görevlerini gecikmeye müsaade etmeden yerine getirmesi ve uygulaması gereken diğer önlemlere dair yetkililere haber verme yükümlülüğüne sahiptir.

 

6 SORULAR

 1. İLKAY SAVCI dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Boşanmada Koruma Kararı ve Evden Uzaklaştırma hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 2. MUHAMMET ZORLU dedi ki:

  Boşanmada Koruma Kararı ve Evden Uzaklaştırma Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 3. SELCEN CIDIK dedi ki:

  Boşanmada Koruma Kararı ve Evden Uzaklaştırma Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 4. ÇAĞAN ÇAKAL dedi ki:

  Boşanmada Koruma Kararı ve Evden Uzaklaştırma Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 5. ONUR KESKİN dedi ki:

  Boşanmada Koruma Kararı ve Evden Uzaklaştırma Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 6. HİLAL TÖREYİN dedi ki:

  Boşanmada Koruma Kararı ve Evden Uzaklaştırma Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri