Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası

Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası

Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir Nasıl Neden Açılır? Tanıma ve tenfiz danası, yabancı ülke mahkemeleri tarafından verilen bir mahkeme kararının, Türkiye’de aynen geçerli olması için açmanız gereken bir dava türüdür. Özellikle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları yabancı ülkede açtıkları boşanma davası ve bu davanın kararının Türkiye’de de geçerliliğini sağlamak adına Türk mahkemelerinde dava açması gerekir. Her ülkenin kendine ait hukuk kuralları ve yargı sistemi bulunmaktadır. Bağımsız devlet olmanın bir gereği olarak bu yargı bağımsızlığına yönelik başka mahkemelerde verilen kararlara ilişkin tanıma ve tenfiz davası açılmalıdır.

Tanıma ve tenfiz davalarının en önemli ve yaygın konularından biri boşanma davasıdır. Özellikle, yurt dışında boşanan eşler, Türkiye’deki malların paylaşımına yaparken yabancı mahkeme tarafından verilen mahkeme kararını uygulayamamaktadır. Bu davanın geçerli olması için ilgili mahkemede tanıma ve tenfiz davası açılması gerekir.

Tanıma Tenfiz Davası Nedir?

Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının, ülke sınırları dışında herhangi bir mahkeme tarafından verilen kararın Türkiye’de geçerliliğini sağlamak için tanıma ve tenfiz davası açması gerekmektedir. Özellikle boşanma davalarına ilişkin kararların ülkemizde de geçerli olması sadece bu dava ile mümkündür. Tanı tenfiz nüfus müdürlüğü tarafından söz konusu boşanmanın tanınması için gereklidir.

Yabancı mahkemelerin vermiş olduğu kararın Türkiye’de aynen geçerli olması adına açılan davalara tanıma davası denilmektedir. Tenfiz davası ise yine yabancı mahkeme tarafından verilen bir kararın, örneğin; boşanma davasında, nafaka, velayet vb. konularında da karar verilmişse bu kararların geçerli olmasını ifade etmektedir. Birbirine karıştırılan bu iki kavram temelde farklı unsurları barındırmaktadır.

Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası Açmak Zorunlu Mudur?

Yabancı mahkeme tarafından verilen tüm kararların geçerli olması için tanıma ve tenfiz davalarının açılması gerekmektedir. Sadece boşanma davaları için değil, yurt dışında karara varılmış tüm davalar için bu davanın açılması gerekir. Bu yönüyle tanıma ve tenfiz davasının açılması zorunluluktur.

Tanıma tenfiz dilekçe örneği ve diğer başvuru belgeleri hazırlanırken belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Genellikle kısa süre içinde sonuçlanan bu davalar hatalı başvuru yüzünden uzun süre devam edebilir.

yurtdışı boşanma tanıma ve tenfiz avukatı

yurtdışı boşanma tanıma ve tenfiz avukatı ve danışma

Tanıma ve Tenfiz Davası Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tanıma ve tenfiz davalarının açılması için kişilerin birçok farklı belgeyi bir araya getirerek mahkemeye sunması gerekmektedir. Tanıma tenfiz davası için gerekli belgeler;

 • Yabancı mahkeme tarafından verilen mahkeme kararı
 • Kararın kesinleştiği gösteren yazı
 • Apostile (yabancı ülke Türk temsilciliklerinden alınır)
 • Mahkeme kararının Türkçe tercümesi

Davanın açılması için gerekli olan başlıca belgelerdir. Bu belgeler arasında yabancı ülkelerdeki Türk temsilciliklerinden (konsolosluk, büyükelçilik vb.) alınacak apostoli en önemli belgelerden biridir. Bu belgede davaya konu olan kararın o ülkenin yetkili makamları tarafından verildiğine dair onay yer almaktadır. Şayet bu onay yoksa dava açmanız mümkün değildir.

Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası

Boşanma Davalarında Tanıma ve Tenfiz Davası Hukukun evrensel ilkeleri olsa da her ülkenin kendine özgü hukuk sistemi mevcuttur. Bunun birden fazla sebebi olsa da en önemli sebepleri her ülke vatandaşının kültürel, ahlaksal ve buna benzer sebeplerinin birbirinden farklı olmasıdır. En önemli sebeplerden biri de ülkelerin kuruluşu sırasında kanun koyucuların tercih ettiği sistemdir. Hukuk sistemlerinin farklı olması da bir ülkede gerçekleşen hukuki sürecin bir başka ülkede kabul olup olmayacağı sorununu ortaya çıkarır. Evrensel hukuk ilkeleri kullanılarak bu soruna da çözüm bulunmuştur.

Boşanma Davalarında Tanıma ve Tenfiz Davası

Ülkeler arası hukuk sistemlerinin farklı olması bir ülkede yaşayıp başka bir ülkenin vatandaşı olan bireyin kendi ülkesi içerisindeki hukuki durumunu etkilemekte ve birçok sorunlarla karşılaşmasına sebep olmuştur ve uluslararası hukuk sistemi buna bir çözüm bulmuştur.

Medeni hukuk konularında meydana gelen uluslararası bu soruna ülkemizin kabul ettiği hukuk sistemi tanıma ve tenfiz davası ile çözüm bulmuştur. Tanıma ve tenfiz davası yurtdışında kanun koyucunun kabul ettiği ülkelerden birinde boşanma davası açmış ve karara bağlanmış çiftlerin vatandaşı olduğu Türkiye Cumhuriyeti içerisinde boşanma davasının ve getirdiği hükümlerinde aynen geçerli olması için yurtdışında yapılan davanın kabul görmesi için açılan davalara denir.

Tanıma davası boşanma davasının kabul görmesi için açılan dava sürecine verilen isimken tenfiz tavası ise boşanma davasının sonucunda ortaya çıkan sorumlulukların ve sonuçların örneğin velayet ve nafaka hükümlerinin ülke içerisinde kabul edilmesi için açılan davalardır. Bu davalar Medeni hukuku ilgilendiren davalardır.

Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma tanıma davasını ancak ve ancak yurtdışında boşanmış olan çiftlerden biri veya her ikisi açabilir. Bu dava açılmadığı takdirde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde hala evli gözükecekler ve sorunlarla karşılaşabileceklerdir. Tanıma davaları ülke içerisinde açılan bir boşanma davası gibi Aile Mahkemelerinde açılır. Yalnız bu tanıma davaları normal boşanma davalarında olduğu gibi kişilerin ikamet ettiği aile mahkemesinde açılamaz. Bu davaların açılabileceği belli şehirler vardır. Bu şehirleri sıraladığımızda İstanbul, Ankara ve İzmir kentlerini söyleyebiliriz.

Gerekli belgelerin hazırlanması sonucu boşanma davası dilekçesi ile yetkili Aile Mahkemesine başvuru yapılır.

Sonuç olarak; yurtdışında boşanma davası ile hukuki birliğine son verilmiş bireylerin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde de kabulü için İzmir, Ankara ve İstanbul kentlerinde olan aile mahkemelerinden birinde gerekli belgeler ve boşanma dilekçesi ile açılabilir.

Yurtdışında Gerçekleştirilen Boşanma Davasının Hüküm ve Sonuçlarının Türkiye’deki İcra Edilebilirlik Durumu

Kanun koyucu;

 • Amerika
 • İngiltere
 • İsviçre
 • Belçika
 • Avusturya
 • Kanada
 • Norveç
 • Avustralya
 • Azerbaycan
 • Türkmenistan
 • Ukrayna
 • Rusya
 • İsveç
 • Slovakya
 • İtalya
 • İspanya
 • Macaristan
 • Mısır
 • Çin
 • Gürcistan
 • Japonya
 • Yunanistan
 • Bulgaristan
 • Makedonya

Ülkelerinde gerçekleşen boşanma davalarının kendi sınırları içerisinde yani Türkiye sınırları içerisinde Türk hukuk sistemi tarafından da kabul görülüp davanın sonuçlarının gerçekleşmesini sağlamak için bu ülkelerde yaşayıp da Türk vatandaşı olan bireyin her iki ülkede de eşit konumda olmasını sağlamak için oluşturduğu hukuki yola tanıma ve tenfiz davaları denir.

Tanıma davası boşanma davasının sonucunu yani bireylerin hukuki birlikteliklerin yurtdışındaki bir mahkeme tarafından bittiğini ifade eden kararı tanırken tenfiz davası ise bu boşanma davsı sonucunda oluşan hüküm ve sonuçların Türkiye içerisinde de hukuki olarak gerçekleştirilmesinde sakınca olmamasını sağlayan dava türüdür. Yukarıdaki ülkeler dışında bu söylenenler geçerli değildir. Tenfiz davasını ve sonuçlarını anlatmamız gerekirse bir ülkeyi baz alarak bu konuyu anlattığımızda şunları söyleyebiliriz. Yurtdışı boşanma tanıma ve tenfiz avukatı hakkında bilgi almak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

5 SORULAR

 1. FURKAN TÜRKER dedi ki:

  Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 2. İREM YAPICI dedi ki:

  Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 3. ECENUR KÜNÜÇEN dedi ki:

  Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

 4. HACER HAMOOD dedi ki:

  Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 5. SEDA TANIŞIK dedi ki:

  Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri