Boşanma Davasında Avukat Şart Mı

Boşanma Davasında Avukat Şart Mı

Avukat Kimdir, Boşanma Davalarında Avukat Ne İş Yapar?

Yaşamımızda birçoğumuz bir şekilde hukuki müesseselerin yürüttüğü hukuki işlemlere maruz kalırız ve bu işlemleri elbette ki hepimiz bilemeyeceğimizden bir bilene danışmak ve onun yardımı ile bu süreci atlatmak isteriz. Hukuki süreci bize ifade eden ve gidilecek yolları anlatan bunu meslek edinmiş, 4 yıllık hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra bir süre stajlık yaparak tecrübe kazanarak davalarda müvekkilini savunan ve onun haklılığını ispat etmeye çalışan kişilere avukat denir. Hukuki süreçlerin hiç birisinde yani uğradığımız, davalısı veya davacısı olduğumuz hiçbir davada avukat tutmamız için bir zorunluluk kanunlarda bulunmamaktadır lakin hukuki sürecin sağlıklı ilerlemesini istediğimizden dolayı avukat tutarız.

Boşanma davalarında evlilik birliğini hukuki bir şekilde sonlandırmak isteyen kişiler bu süreçte birçok prosedür ile karşılaşır. Bu davalar öncelikle boşanma davası ile başlar daha sonra çocukların velayeti davası, mal paylaşımı davası, maddi manevi tazminat davaları ve nafaka davaları gibi davalarla devam eder. Bazen uzun süren bu davalar tek başına yüklenilmek istenildiğinde ve davaları kazanma isteğinin artması nedeni ile kişi yıpranmaktadır. Bu davları kazanmak isteyen taraflar kendilerinden daha iyi bilen ve daha sağlıklı çözümler getirecek kişilerin yardımına ihtiyaç duyarlar yani avukatlarla iş birliği yaparlar.

Avukat Tutmak Zorunlu Mudur – Boşanma Davasında Avukat Şart Mı

Az öncede ifade ettiğim gibi avukat tutmak zorunlu olmamakla beraber boşanma davası ve ardından gelişen davaların hızlı ve olumlu şekilde ilerlemesi için bir avukatın varlığı elbette ki önemlidir.

Avukat Tutarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özel hukukun alt dalı olan medeni hukuku ilgilendiren boşanma davaları, velayet davaları ve buna benzer davalar her avukat tarafından bakılabileceği gibi medeni hukuk alanında veya özel hukuk alanında yüksek lisans yapmış yani uzmanlığı medeni hukuk olan avukatların tercih edilmesi normal bir avukatın tercih edilmesine oranla daha mantıklıdır. Bunun nedeni ise uzman avukat uzun bir süre uzmanlaştığı alan için eğitim görmüş, daha fazla olay ile karşılaşmış, bu davalarda ve bu hukuk alanındaki konulara daha çok önem vererek üzerinde durmuştur.

Boşanma avukatı usul ve işleyişi normal avukata oranla daha iyi bilmekte ve daha iyi kavramaktadır. Bu konuda gelişen güncel olayları uzman olduğu alan nedeni ile daha iyi araştırmakta ve güncel bilgileri kaçırmamaya çalışarak kendini yenilemektedir. Bu nedenle velayet davaları, maddi manevi tazminat davaları gibi davalardaki lehe ve aleyhe gelişen yönleri daha hızlı analiz ederek müvekkiline durumu çevirebilmektedir.

Boşanma Avukatları Ücretleri Hakkında Genel Bilgi

Her avukat ilgilendiği dava üzerinden belli bir miktar kazanır. Yani avukatlar davalara belli bir ücret karşılığında bakmaktadırlar. Bu ücretler davadan davaya değişebilmekle beraber avukatın tanınmışlığı, tecrübesi, iddiası ve uzman olduğu konu üzerindeki başarısı avukatın davaya bakacağı ücreti de etkilemektedir. Ayrıca avukat davaya bakacağı şehir ile arasındaki mesafe, yol ücreti gibi etkenlerde avukatın alacağı ücreti etkilemektedir. Boşanma avukatının alacağı ücret baroların belirlediği bir taban ücret üzerinden belirlenmekle beraber boşanma avukatı maddi manevi tazminat davası da açacağı takdirde müvekkiline gelecek olan tazminattan da belli bir oranda alacaktır.

Kesin bir ücret söyleyememekle beraber bir ücret aralığı da sunmam imkansızdır. Ancak bu bilgiyi bir boşanma avukatı ile görüşerek sonuca varabilir kesin ve doğru bilgiyi avukattan alabilirsiniz.

 

8 SORULAR

 1. ÜMİT BASKAK dedi ki:

  Boşanma Davasında Avukat Şart Mı hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 2. SELİMCAN KÜRKÇÜOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davasında Avukat Şart Mı dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 3. GÜLŞAH SARIİPEK dedi ki:

  Boşanma Davasında Avukat Şart Mı Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 4. NEBİ USLU dedi ki:

  Boşanma Davasında Avukat Şart Mı Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 5. KEREM SATIK dedi ki:

  Boşanma Davasında Avukat Şart Mı hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 6. KEREM SATIK dedi ki:

  Boşanma Davasında Avukat Şart Mı hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 7. SİMAY OLGUN dedi ki:

  Boşanma Davasında Avukat Şart Mı Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 8. SETANAY YANMAZ dedi ki:

  Boşanma Davasında Avukat Şart Mı Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri