Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi

Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi

Boşanınca Takılar Ne Yapılır?

Boşanma kararı alındıktan sonra tarafların en çok zorlandığı ve hakkında en fazla tartışma çıkan durumlardan biri evlilik birliğinin kurulması sırasındaki düğünlerde elde edilen takıların nasıl bir paylaşıma tabi tutulacağı olmaktadır. Düğün takılarının zaman zaman evlilik birliği içindeyken taraflar arasında bir problem yaratabiliyor olması bile dikkate alındığı takdirde boşanmanın ardından bu mallara karşı anlaşmazlıkların ortaya çıkışı kaçınılmaz olmaktadır. Takıların evlilik içerisinde harcanma şekli ya da bu takıların biriktirilmiş olması gibi tüm durumlarda yasalar tarafından belirlenen esaslar doğrultusunda anlaşmazlıkların ortadan kalkması sağlanabiliyor.

Boşanınca Düğün Takıları Kime Kalır?

Yasalarla belirlenmiş olan kurallar çerçevesince erkek ya da kız tarafından olmasına bağlı olmaksızın gelinin üzerine takılmış ya da ona hediye edilmiş olan tüm takılar geline ait olmaktadır. Boşanma sürecinde ortaya çıkabilecek olan anlaşmazlıklara karşı tarafların kendilerini koruması adına mutlaka takıların ayrı bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Boşanma davalarında en çok görülen problemlerden biri de bu aşamada erkek ya da kız tarafının takmış olduğu takıları geri talep etmesi ile ortaya çıkıyor. Burada esas olan nokta takıların kime takıldığı olmaktadır.

Çoğu zaman erkek tarafının geline daha çok takı taktığı göz önüne alınırsa bu durumda erkek tarafının taktığı takıları geri istemesi durumu ile karşılaşılabiliyor. Ancak erkek tarafının taktığı bilezik, altın gibi tüm takılar ve paralar bağış adı altında sayılmakta ve takıldıktan sonra artık geline ait olan değerler olmaktadır. Çiftler evlendikleri zaman erkek takıları kendine almışsa bu durumda kız tarafının hak kaybına uğradığı görülecektir. Bunun sonucunda boşanma sırasında erkeğin kadından aldığı tüm takıları geri iade etmesi gerekir.

Erkeğe Takılan Takılara Ne Oluyor?

Boşanma davaları sırasında tarafların yaşadıkları ve bağlı bulundukları yörelerin örf ve adetlerine uygun olacak şekilde kararlar verilir. Bu konuda erkeklere takılmış olan takıların genellikle erkeğe ait olduğu konusunda bir ön yargı bulunuyor olsa da kimi yerlerde bu takıların kadına ait olan mallara dahil edilmesi de mümkün olmaktadır.

Boşanmada Takılar Nasıl Alınır? – Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi

Boşanma davalarının, boşanma dilekçesinin ilgili mahkemelere verilmesi sonucunda açılmasının ardından taraflar tüm isteklerini bu dilekçe yoluyla belirtmiş olmaları gerekir. Ancak özellikle üzerinden uzun süre geçmiş olan evlilikler göz önüne alındığında burada yer alan takıların değerlerinin ne olduğu tam olarak ortaya konamayabilir. Bu sebeple dilekçelerde tahmini bir değerin girilmesi de mümkün olabiliyor. Ancak eğer takıların iade edilmesi kesinlikle talep ediliyorsa bunun boşanma davası içinde sonuca bağlanmasını sağlamak için mutlaka dilekçede bu duruma yer verilmelidir. Bu yapılmadığı zaman takıların iade edilmesi ile ilgili olarak farklı bir davanın açılması talep edilebilmektedir.

Düğün Takıları Harcanmışsa Boşanınca Paylaşım Nasıl Olur?

Pek çok boşanma davasında, evliliğin kurulmasının üzerinden belirli bir zaman geçtiği için tarafların takılarını herhangi bir şekilde harcamış olabileceği görülüyor. Borçların ödenmesi, ev ya da araba alınması gibi çok sayıda farklı alana yapılabilecek olan ödemelerin ardından takıların fiziksel olarak boşanma sırasında iade edilmesi de mümkün olmamaktadır. Ancak bu durumda takıların değerlerinin hesaplanması sonucunda para ödenmesi yoluna gidiliyor.

Takıların değeri hesaplanırken hangi takıların hesaba katıldığı konusunda da kanunda belirtilmiş olan bazı noktalar bulunmaktadır. Bu konuda ince bir ayrım bulunmaktadır. Düğün sırasında takılan tüm eşyalar takılar sınıfına dahil olabilir. Ancak eğer herhangi bir tarafın kendi kişisel eşyası olan saat gibi bir eşya söz konusu ise bu durumda saatin düğün takılarına dahil edilmesi mümkün değildir.

Boşanma Avukatı

12 SORULAR

 1. SERHAT KELERCİOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 2. SELAY TAŞGIN dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 3. EVRİM ŞIVGIN dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 4. SUDEM BALKAN dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 5. SANER GÖLGE dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 6. İMREN SARIKAHRAMAN dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 7. NURCAN SÖĞÜT dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 8. MAHSUM KARACA dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 9. UZAY BALIK dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 10. NİSA KARAKUŞ dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 11. MEHMED ÖZERBAŞ dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 12. HİLAL TÖREYİN dedi ki:

  Boşanma Davasında Altınlar İstenebilir Mi Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri