Boşanma Davası Ücreti

Boşanma Davası Ücreti

Boşanma Davası Ücreti Ne Kadardır?

Evliliğinin sağlıklı bir şekilde yürümediğini düşünen kişiler boşanmak istedikleri zaman kendilerini maddi anlamda zorlayacak her detay hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu konuda en çok merak edilen gider, boşanma davası için ödenecek olan toplam para miktarı olmaktadır. Pek çok değişken göz önüne alınarak oluşturulduğu için boşanma davalarında belirli bir fiyattan söz etmek mümkün değildir.

Boşanma Davasının Ücretini Belirleyen Hususlar

Boşanma davası tarafların birbirleri ile çeşitli konular üzerinde uzlaşmaları ya da anlaşmazlıklarla karşılaşmaları sonucunda çekişmeli veya anlaşmalı olarak yapılabilmektedir. Boşanma ücretinin belirlenmesinde öncelikle bu iki dava çeşidine göre bir fiyat belirlemesi yapılır. Çekişmeli boşanma davası hukuki açıdan daha çok prosedürün yerine getirilmesini gerektirdiği için anlaşmalı boşanmadan daha masraflı olmaktadır. Ücretin farklılığını etkileyen ikinci değişken ise boşanma davasının kim tarafından açılacağının belirlenmesidir. Bu konuda eğer kişi bireysel başvuru yolu ile boşanma davasını açacaksa kendisinin sadece dava harcı ve yargılama giderleri ile belge masrafları olmaktadır. Ancak bir boşanma avukatının yardımı ile davanın açılması söz konusu ise tüm masraflara bir de avukatlık ücreti dahil edilir.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Ücreti Neler Belirler?

Taraflar tek celseye kadar inebilen en kısa sürede boşanma kararının mahkemeden çıkmasını istiyorlarsa anlaşmalı olarak boşanma davasını açmalılardır. Bu davanın açılması için öncelikle bir anlaşmalı boşanma dilekçesi ve buna ek olarak evlilik sırasındaki ortak maddi ve manevi değerlerin paylaşımını içeren bir de anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanması gerekir. Bu belgeler davanın seyrini ve niteliğini etkilemede esas kaynaklar olduğu için kararın verilmesinde başvurulan kaynaklar da olması sebebiyle mutlaka hukuki anlamda boşanma konusunda bilgili bir avukatla beraber hazırlanmalıdır. Anlaşmalı boşanmanın çekişmeli boşanmadan daha az masrafla sonuçlanabileceğini düşünen pek çok kişi bu boşanma davası için gerekli olan belgeleri dilekçe yazabilen çeşitli kişilerin yardımını alarak mahkemeye sunabiliyor. Ancak içinde mal paylaşımından eğer çocuk varsa onun vekaleti ve nafakasına kadar her türlü detayın yer aldığı bu belgenin özenle ve dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekir. Hatalı ve eksik hazırlanmış bir belge ile istenmeyen bir kararın mahkemeden çıkması tarafları daha masraflı bir süreç içine sokacaktır.

Avukatla birlikte anlaşmalı boşanma davasının yürütüleceğine karar verilmişse avukata bu konuda ücret ödenmesi gerekmektedir. Ücretler avukatın sahip olduğu deneyime ve boşanma davaları konusundaki uzmanlığına bağlı olarak değişiklik gösteriyor olsa da barolar belirli bir fiyat ortaya koymaktadır. Örneğin, 2015 yılı için İstanbul Barosu tarafından belirlenmiş olan avukatlık ücreti bu tür davalar için 4800 liradır. Fakat avukatlar bu ücretten daha düşük veya daha yüksek miktarlar da talep edebilirler.

Çekişmeli Boşanma Davasında Ücreti Neler Belirler?

Çekişmeli boşanma davasında tarafların arasındaki anlaşmazlıkların çok olması ve bunların giderilmesi için gereken işlemlerin yapılabilmesi için anlaşmalı boşanma davasında harcanan giderlerden daha fazla masraf ortaya çıkmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarından farklı olarak çekişmeli boşanma davalarında boşanma sebebinin bazen ispat edilmesi gerektiği durumlarda bilirkişinin atanması ve bu kişiye ücretinin ödenmesi de gerekmektedir.

Tıpkı anlaşmalı boşanma davalarının ücretinde olduğu gibi farklı illerdeki barolar avukatlık ücretleri konusunda çekişmeli boşanma davaları için de bir rakam belirlemiştir. 2015 yılı için İstanbul barosu 6800 lira avukatlık ücretini duyurmuştur. Bu ücret avukatlara göre değişkenlik gösteriyor olsa da tazminat talebi içeren boşanma davaların için avukatlık ücreti dava değerinin yüzde 15’i olarak belirlenmiştir. Çekişmeli boşanma davasında karşı tarafın kusurlu olduğunun iyi tespit edilebilmesi adına mutlaka bir avukatın yardımının alınması gerekir.

Boşanma Avukatı

11 SORULAR

 1. MAHSUM KARACA dedi ki:

  Boşanma Davası Ücreti Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

 2. HAYRİYE ERDOĞA dedi ki:

  Boşanma Davası Ücreti Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 3. TAHİR ÇAKMAK dedi ki:

  Boşanma Davası Ücreti Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 4. EMRECAN ÖREN dedi ki:

  Boşanma Davası Ücreti Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

 5. LAL TAKIMSU dedi ki:

  Boşanma Davası Ücreti Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 6. ZEMZEM SELBİ dedi ki:

  Boşanma Davası Ücreti Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 7. SEVCAN SALAY dedi ki:

  Boşanma Davası Ücreti Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 8. ALTUĞ KARSLI dedi ki:

  Boşanma Davası Ücreti Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

 9. KARDELEN ALTINOK dedi ki:

  Boşanma Davası Ücreti Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

 10. AYHAN KESMEZ dedi ki:

  Boşanma Davası Ücreti Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 11. BÜŞRA TURANOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davası Ücreti Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri