Boşanma Dava Dilekçesi

Boşanma Dava Dilekçesi  Nasıl Yazılır, Nasıl Olmalı? Boşanma dava dilekçesi örneği, Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümler gereğince boşanmaya sebebiyet veren haklı nedenleri oluşması durumunda, eşlerinden boşanmak isteyen kişilerin, aile mahkemesine sunmaları gereken dilekçenin ne şekilde yazılması gerektiğini belirtmesi bakımından önemlidir. Bu nedenle boşanma davası açmayı düşünen kişilerin, hukuki prosedürlere uygun olarak boşanma dava dilekçesi hazırlamaları gerekmektedir. Boşanma dava dilekçesi, hukuk sistemimizde iki farklı yol ve yöntemi bulunan boşanma davalarının niteliğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Boşanma Dilekçesi Ne Demek?

Boşanmayı düşünen eş veya eşlerin, boşanmanın maddi ve manevi sonuçları üzerinde karşılıklı mutabakata vararak anlaşmalı boşanma yolunu seçmeleri halinde yetkili aile mahkemesine sunulması gereken boşanma dava dilekçesi farklı içeriklere sahipken, aksi halde çekişmeli boşanma yolunu seçen dava taraflarının mahkemeye ibraz etmesi gereken boşanma dava dilekçesi farklı konuları barındıracaktır.

Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası Dilekçesi

Boşanma davası dilekçesi, evliliğin hukuki açıdan sonlandırılmasının talep edildiği hallerde açılması gündeme gelen boşanma davasının görülebilmesi için gerekli olan belgelerin en başında yer alması bakımından önemlidir. Söz konusu dilekçenin hukuki usul ve esaslara göre eksiksiz ve de kusursuz bir şekilde hazırlanması davanın kısa sürede sonuçlanabilmesinin yanında talep edilen şekilde nihai kararın verilmesinde de önemli etkiye sahiptir. Gerek boşanma davasının kabul edilmesinde gerekse de boşanma davasını açan davacı eşin haklarını en iyi şekilde kanun önünde koruyabilmesi için boşanma davası dilekçesinin boşanmaya ilişkin dolarak tüm hukuki gerekçeleri ve dayanakları içermesi gerekmektedir.

Boşanma davası dilekçesini hukuki usul ve esaslara göre hazırlamak büyük dikkat ve önem gerektiren bir iş olması sebebiyle bu süreçte alanında uzman aile hukuku avukatı desteği almak faydalı olmaktadır. Boşanma avukatının tecrübesi ve hukuki bilgisi sayesinde boşanma dilekçesi hem hak kayıplarının önüne geçebilecek bir nitelikte hazırlanabilir hem de davanın kısa sürede sonuçlanabilmesine uygun zemin oluşturabilme özelliğine sahip olmaktadır.

Boşanma davası dilekçesi, yalnızca aile mahkemesine boşanma talebinin sunulduğu bir belge değildir. Bu dilekçe boşanma sürecinin iskeletini oluşturması bakımından büyük önem taşımaktadır. Boşanma davası dikelçesinde boşanma nedenlerine de atıfta bulunulması gerekmektedir. Bunun yanında boşanmaya sebep olan delillerin hukuki prosedürlere uygun olarak dava dilekçesinde yer etmesine özen gösterilmelidir.

Çekişmeli Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çekişmeli boşanma davası dilekçesi, tarafların uyuşmazlığına işaret ettiği için tek taraflı olarak hazırlanan bir belgedir. Çekişmeli boşanma davası dilekçesinde;

 • Boşanmaya gerekçe gösterilen olaylar veya haller
 • Boşanma sebebi delilleri
 • Şahitler
 • Maddi ve manevi olarak bütün talepler (mal paylaşımı, nafaka, tazminat, velayet vb)

açık ve net bir şekilde yer almalıdır. Bunun yanında boşanmaya sebep olan olaylar, dilekçede uzun bir şekilde hikaye anlatır gibi yazılmamalıdır. Dolayısıyla boşanmaya sebep olarak gösterilen olayların yalnızca aile hukuku kısmını ilgilendiren detayların yazılması gerekir.

Hukuk büromuzda görev yapan alanında deneyimli boşanma avukatlarımızdan destek alarak boşanma davalarınızda mahkemeye sunulacak dilekçenizi en kapsamlı bir şekilde hazırlayabilir, böylelikle olası hak kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Boşanma Dava Dilekçesi

Boşanma hukuki olarak evlilik gibi eşlere tanınmış hukuki bir hak olarak düşünülse de, eşler ve varsa çocuklarının yaşamlarını doğrudan etkileyen bir süreç olduğu ve yanı sıra aile birliğinin ve dağılmasının toplumsal etkileri gibi kriteler de mahkeme tarafından objektif bir şekilde değerlendirilerek alınan bir karardır.

Daha açık ifade edildiğinde, boşanma hakkı her ne kadar eşlere hukuki anlamda hak olsa da, boşanmanın nedenlerinin yeterli olmaması veya evliliğin devam etmesinin kişiler, çocukları ve toplumsal olarak daha faydalı olacağı gibi bir kanaatin Hakimde oluşması, boşanmanın gerçekleşmemesine neden olur. Boşanma Davasının tüm süreçlerinin bu nedenle usule uygunluk bakımından hassasiyetle değerlendirilmesi önemlidir.

Boşanma Dilekçesi Ne Demek

Boşanma Dava Dilekçesi Ne Demek?

Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Olmalıdır

En baştan hassas bir şekilde ele alınması gereken boşanma davasında, dava dilekçesi ayrı bir önem taşır. Boşanma dava dilekçesi hazırlanırken öncelikle davalı ve davacı olan tarafların,   varsa çocuklarının isim soy isim ve yine varsa tarafların hukuki temsilcilerinin isim soy isim bilgileri öncelikli olarak yer almalıdır. Bunun yanında boşanmayı talep eden tarafın bakış açısıyla, boşanma aşamasına getiren neden veya nedenler maddeler halinde açıkça belirtilmelidir.

Boşanma davaların davacı olan tarafın, boşanmaya neden olan durumları ispat etmekle yükümlü olduğu unutulmamalıdır. Boşanma dava dilekçesinde, neden veya nedenler belirtildikten sonra, bunları ispat edecek tanık, rapor, belge ve benzeri tüm materyallerde belirtilmelidir.

Adından davanın sonucunda davacının talep ettikleri de açık ve net bir şekilde olmalıdır. Boşanma davası sonucun da varsa çocuk veya çocukların velayetlerinin talebi, çocuklar veya doğrudan kendisi için nafaka talepleri veya mallar ile ilgili olan taleplerinde boşanma dava dilekçesinde yer alması gereklidir.

Boşanma Dava Dilekçesi Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Tüm bu detaylar ile hazırlanması gereken Boşanma dava dilekçesi, boşanmanın tüm hukuki sürecini etkileyen ve Hakimin konuyu değerlendirirken öncelikli olarak bilgi sahibi olmasını sağlayacak önemdedir.

Davaya konu olan nedenlerin olumsuzluğundan önce, 4721 Sayılı Medeni Kanun içerisinde bulunan boşanma nedenlerinin arasında olması zorunluluğu vardır. Boşanma dava dilekçesi ile birlikte, tüm dava süreci karmaşık ve usulüne uygun bir şekilde sürdürülmesi gereken bir süreçtir.

Bu nedenlerle hukuki usuller, kanunlar ve davanın durumuna paralel olarak gerekecek ispat yöntemleriyle ilgili deneyim ve birikim sahibi olan avukatlardan yardım alınması, davanın istenilen sonuca ulaşabilmesinde önemli bir artı unsurdur.

Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Boşanma dava dilekçesi hazırlanırken bir avukatın görüşünden faydalanılması ve hatta dava dilekçesinin doğrudan avukat gözetiminde yazılması, tüm süreci etkileyecek olan bu başvurunun doğru bir şekilde yapılmasını ve tüm sürecin de istenilen şekilde gitmesini sağlayacağı detayının altı çizilmelidir.

Davacı olan tarafın boşanma talebinin yanı sıra, boşanmanın nedenleri ve boşanma sonrasındaki taleplerinin, boşanma dava dilekçesinde açık ve net olmakla birlikte, usulüne uygun bir şekilde maddeler halinde yazılması gereklidir.

 

Bilgilendirici diğer makaleler için boşanma avukatı ankara sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

10 SORULAR

 1. BATU KIZANLIKLI dedi ki:

  Boşanma Dava Dilekçesi Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 2. GÜLBİN ALAN dedi ki:

  Boşanma Dava Dilekçesi Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

 3. GÜRKAN AKTEN dedi ki:

  Boşanma Dava Dilekçesi Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 4. HARUN KİRİŞCİ dedi ki:

  Boşanma Dava Dilekçesi Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 5. CAFER ÇAKMAN dedi ki:

  Boşanma Dava Dilekçesi Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 6. GÜNEŞ KAŞIKCI dedi ki:

  Boşanma Dava Dilekçesi Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 7. ARYA KAZDAĞ dedi ki:

  Boşanma Dava Dilekçesi Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 8. MELEK YAKICI dedi ki:

  Boşanma Dava Dilekçesi hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 9. DEĞER BOZ dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Boşanma Dava Dilekçesi hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 10. GÖKŞAH MERİÇ dedi ki:

  Boşanma Dava Dilekçesi Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri