Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim

Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim

Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim?

Nafaka Türk Medeni Kanunu tarafından düzenlenmiş ve belirli şartlara haiz olan kişilere boşanma davası sırasında ve sonrasında bağlanan farklı türlere sahip ödeme olarak açıklanır. 3 Ayrı türde nafaka bulunur ve bu nafaka türlerinin verilme zamanları, süreleri ile birlikte verilme şartları da farklılık gösterir. Boşanma davasının açılmasıyla birlikte bu durumdan ekonomik olarak etkilenen, dava süresince yoksulluk çeken eşe talebi halinde bağlanan nafaka türüne Tedbir nafakası denir

Tedbir Nafakası

Tedbir nafakası boşanma davası sırasında, bu durumdan ekonomik olarak etkilenmiş eşe talep etmesi halinde bağlanabilir. Nafakanın ne kadar olacağına hakim karar verir ve tedbir nafakasının bağlanabilmesi için, talep eden kişinin boşanmana sebep olan olaylarda kusursuz veya daha az kusurlu olması şartı aranır. Boşanma davasının sonuca bağlanmasıyla birlikte Tedbir Nafakası’ nın ödenmesi kesilir.

Yoksulluk Nafakası

Bir diğer nafaka türü olan yoksulluk nafakası, yine talep edilmesi halinde, boşanma davasının sonucunda bağlanabilir. Yoksulluk nafakasının bağlanabilmesi için, boşanma sonrasında eşin yoksulluk çekeceği, ekonomik olarak durumunun kötüleşeceği şartı aranır. Aynı zamanda Yoksulluk nafakasının bağlanabilmesi için, talep eden kişinin eşine göre boşanma ya neden olan olaylarda daha az kusurlu olması veya tamamen kusursuz olması gereklidir.

Yoksulluk nafakası bağlandıktan sonra, belirli bir süresi yoktur. Bununla birlikte ekonomik şartlara bağlı olarak ve talep edilmesi halinde arttırabilir, düşürülebilir veya tamamen kesilebilir. Yoksulluk nafakası alan kişinin ekonomik durumunda yaşanan olumlu gelişmeler, sigortalı bir işe girmesi, evlilik dışı da olsa biriyle evli gibi yaşamak gibi nedenlere bağlı olarak kesilebilir. Yanı sıra değişen gün şartları ve ekonomik koşullara paralel olarak, yoksulluk nafakasında artış talebinde de bulunulabilir.

İştirak Nafakası

İştirak nafakası diğer bir tür nafakadır. İştirak nafakasının diğer nafaka türlerine göre farkı, eşlerin varsa çocuklarının bakımı ve eğitim masrafları için ödenen nafaka türü olmasıdır. Ayrıca iştirak nafakasının bağlanma şartı yoktur. Velayeti alan kişiye çocuğun diğer ebeveyni tarafından ödenir. Bu nafaka çocuk 18 yaşına gelinceye kadar ödenir ve istisnai olarak çocuğun üniversite ve benzeri eğitim sürecinin devam etmesine bağlı olarak bu süre boyunca da 18 yaşından sonra da devam edebilir. İştirak nafakası çocuk veya çocukların eğitim masrafları, bakım masrafları için bağlanır ve değişen ekonomik koşullara göre artışı istenebilir.

Nafaka bağlanabilmesi hakkı Türk Medeni Kanunu tarafından düzenlenmiş olmakla birlikte, nafakanın alınabilmesi için gerekli şartlar arasında bulunan daha az kusurlu olmak veya kusursuz olmak kuralının, talep eden kişi tarafından dava süresince mahkemeye kanıtlamak suretiyle oluşturulması önemlidir.

Bu sebeple mahkeme sürecinin başından itibaren boşanma davasının çok iyi bir şekilde yönetilmesi, boşanmaya konu olaylar olan kusurun azlığının veya kusursuzluğun kanıtlanması ve tüm olaylara bakıldığında da daha az kusurlu olduğunun kanıtlanması gereklidir. Bu aşama da özellikle tedbir ve yoksulluk nafakası haklarının detayları hakkında danışmanlık  için bir  boşanma avukatı yardımı alınması önemlidir.

7 SORULAR

 1. ALARA DÜZEN dedi ki:

  Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 2. EBRU TOPÇAM dedi ki:

  Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

 3. BELGİN ÜRETENER dedi ki:

  Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 4. BALKİ CEYLAN dedi ki:

  Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 5. CEMRE ATEŞÇİ dedi ki:

  Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 6. ALPARSLAN AKAN dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 7. AYTEKİN DOĞRUL dedi ki:

  Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri