Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı

Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı. Bilirkişi raporuna itiraz süresi, hukuk sistemimizde taraflara bilirkişi raporunun tebliğ edilmesinden sonra iki haftalık süreç olarak belirlenmiştir. Hak düşürücü niteliğe sahip olan bu sürenin geçirilmemesine dikkat edilmelidir. Bu sürece ve hakka ilişkin Yargıtay içtihatlarına giren pek çok karar bulunmaktadır.

Bilirkişi raporuna yapılan itiraz ile birlikte davanın tarafları raporda eksik olduğunu iddia ettikleri yanların tamamlanmasını talep edebilme hakkına sahip olmaktadır. Ayrıca bilirkişi raporunda belirsizlik söz konusu ise  bu belirsizliklerin ortadan kaldırılması için gereğinin yapılmasını isteyebilirler. Öte yandan bilirkişi raporuna itiraz edilerek, davada yetkili olması istenen yeni bilirkişi ataması içinde talepte bulunulması mümkün olmaktadır.

Bilirkişi Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

Hukuki süreçte çoğu zaman uyuşmazlıkların giderilmesi için başvurulan bilirkişi raporu, tarafların itiraz etmesini gerektiren durumlarda yeniden gözden geçirilmek üzere baştan hazırlanabilmektedir. Bu sebeple kendilerine tebliğ edilen bilirkişi raporunun itirazında iki haftalık hak düşürücü sürenin geçirilmemesine büyük özen gösterilmelidir. Bu sürenin yanında bilirkişi raporuna itiraz etmek için de birtakım usul ve esaslara göre hareket edilmesi önem taşıyan bir husustur.

Bilirkişi raporuna itiraz etmek ve bilirkişi raporunun yeniden değerlendirilmesini ya da yeni bilirkişi atamasının yapılmasını istemek için öncelikle bilirkişi raporuna itiraz dilekçesi yazılmalıdır. Bu noktada dilekçenin sunulduğu mahkeme, usullere uygun bilirkişi raporuna itiraz üzerine bilirkişiden ek rapor talebinde bulunabilmektedir. Hatta kimi durumlarda bilirkişi tarafından davaya konu olan olayın yeniden incelenmesi de söz konusu olmaktadır. Bilirkişi raporuna itiraz dilekçe örneği ile hukuki uyuşmazlığın giderilmesi için önemli bir teknik olan bilirkişi raporuna usul ve esaslara göre itiraz edebilmeniz mümkün olmaktadır.

Bilirkişi Raporuna Nasıl İtiraz Edilir

Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı – Bilirkişi Raporuna Nasıl İtiraz Edilir

Bilirkişi Raporu İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bilirkişi raporuna itiraz durumunun oluştuğunda hazırlanacak olan bir dilekçe ile bilirkişi raporunun yeninden gözden geçirilmesi ve eksik yanlarının tamamlanması talep edilebilmektedir. Bu bağlamda davanın tarafları kendilerine bilirkişi raporunun tebliğ edildiği andan itibaren 2 hafta içinde yetkili makama bilirkişi raporuna itiraz dilekçesi hazırlayarak bu süreci başlatabilme hakkına sahiptir.

Bilirkişi raporuna itiraz dilekçesinde ilk olarak hitap edilen makamın bulunması gerekmektedir. Bu makamın dilekçenin en üst kısmına başlık şeklinde yazılmasından sonra itiraz sahibinin adı ve soyadı, varsa vekilinin adı ve soyadı gibi bilgiler yazılmalıdır. Daha sonra dilekçenin devamında itiraza konu olan durumlar açık ne net bir şekilde belirtilmelidir. Bu konunun detaylarında bilirkişi raporunun eksik ya da gerçeğe aykırı olduğu iddia edilen kısımları belirtilmelidir. Dolayısıyla dilekçenin devamında, itiraz edilen söz konusu kısımların bilirkişi tarafından yeniden rapor alınması için talepte bulunulması gerekmektedir.

Tüm bu itiraz sürecinin sonunda yetkili mahkeme itirazları hukuka uygun bir şekilde kabul ederek hazırlanan bilirkişi raporunda eksiklik ya da belirsizlik olması durumunda bu eksikliklerin giderilmesi ya da belirsizliklerin açığa kavuşturulmasını sağlamak amacıyla bilirkişiden ek bir rapor yazmasını isteyebilmektedir.

Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı – Yargıtay Kararları

ALACAK DAVASI – HUKUKİ DİNLENİLME HAKKI – İLK DERECE MAHKEMESİNCE DURUŞMA YAPILMASININ KURAL OLUŞU – DOSYA ÜZERİNDE KARAR VERİLMESİNİN USUL VE YASAYA AYKIRI OLDUĞU – HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Tarafların hukuki dinlenilme hakkı bağlamında ilk derece mahkemesince duruşma yapılması kural olup, mahkemece tarafların iddia ve savunmalarının toplanarak duruşma açılması ve tarafların açıklamaları dinlenildikten sonra sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken dosya üzerinde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı, olup, bozmayı gerektirir.

16 SORULAR

 1. VAHİDE ALİAĞAOĞLU dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 2. MARAL ÜLGEN dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 3. NADİDE SALTIK dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 4. ŞERİFE ERTURAN dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 5. FIRAT KIZILCIK dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 6. UĞURKAN HEKİMAN dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 7. ONURHAN GEL dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 8. ABDURRAHMAN ÜNVER dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 9. AYŞIN ALTINDAŞ dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

 10. SEMA ULUMERİÇ dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

 11. RASİM GÖKCESU dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 12. NİL GÖRGÜLÜ dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 13. NERİMAN EŞİCİ dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 14. BURCU SARIYAR dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 15. BERKE AYVA dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

 16. SULTAN GÖKYAR dedi ki:

  Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi Yargıtay Kararı Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri