Arsa Davalarına Bakan Avukatlar

Arsa Davalarına Bakan Avukatlar

Arsa Davalarına Bakan Avukatlar

Hukuk sistemimizde emlak avukatı, gayrimenkul avukatı, tapu avukatı gibi nitelemelerle tabir edilen avukatlar, tapu ve arsaya ilişkin davalarda müvekkillerine profesyonel hukuki destek sunmaktadır. Bunlar arasında yer alan arsa davalarına bakan avukatlar, müvekkillerinin arsa hakkındaki davalarında mahkemeye sunulacak dava dilekçesinin hazırlanmasından davanın hak kayıplarına uğranmadan sonuçlanmasına kadar tüm hukuki işlemlerde üzerlerine düşen görevleri yerine getirmektedir.

Gayrimenkul avukatı olarak da tanımlanan bu avukatlar; arsa, tarla ve ev hakkında meydana gelen hukuki uyuşmazlıkların dava yolu ile çözülmesinde önemli görevleri üstlenmektedir. Gayrimenkul hukukunda tapu ile ilgili işlemler Medeni Kanun kapsamında eşya hukuku konusuyla ilgilidir. Her ne kadar gerekli mesleki eğitimlerini tamamlamış olan her avukat bu konuyla ilgili görülen davalara bakabilse de bazı avukatlar, gayrimenkul davaları konusunda özel bir hizmet vermek adına özel olarak bu hukuki alana yoğunlaşabilirler. Bu durumda gayrimenkul hukuku uzman avukatlar müvekkillerinin karşılaştıkları uyuşmazlıkların çözümünde daha yaratıcı ve hızlı sonuçlara ulaşabilmektedir.

Arsa Davaları Nelerdir?

Emlak ya da gayrimenkul hukuku kapsamında en çok görülen davalar; tapu tescil ve tapu iptal davalarının yanı sıra ortaklığın giderilmesi (izale-i şuyu), kamulaştırma, bedel artırımı davaları, ön alım davaları, ecrimisil davaları, geçit hakkı davaları gibi davaları kapsamaktadır. Arsa ve tapuda doğan davalar arasında yer alan tapu iptal ve tescil davasının nedenleri şunlardan oluşmaktadır:

 • Muris muvazaası (mirastan mal kaçırma) nedeniyle tapu iptal davası
 • İzale-i şuyu (ortaklığın giderilmesi) nedeniyle tapu iptal davası
 • Tapulu taşınmazlarda olağanüstü zaman aşımı nedeniyle tapu iptal davası
 • Tapusuz taşınmazlarda olağanüstü zaman aşımı nedeniyle tapu iptal davası
 • Taraf muvazaası nedeniyle tapu iptal davası
 • Taşkın inşaat nedeniyle tapu iptal davası
 • Vekalet görevinin kötüye kullanılması nedeniyle tapu iptal davası
 • Ölünceye kadar bakma sözleşmesi nedeniyle tapu iptal davası
 • Hesap hatası nedeniyle tapu iptal davası
 • İnanç sözleşmesi nedeniyle tapu iptal davası
 • Aile konutu olması nedeniyle tapu iptal davası
 • Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi nedeniyle tapu iptal davası

Arsa Davaları ve Tapu İptali Kime Karşı Açılır

Hukuk sistemimizde arsa davalarına bakan avukatların görev yapabildiği davalar,  tapu kaydında taşınmazın mülkiyet hakkını elinde bulunduran kişinin aleyhinde açılmaktadır. Ancak tapuda ismi kayıtlı olan malikin vefat etmiş olması halinde tapu iptal ve tescil davasının malikin yasal mirasçılarına karşı açılması gerekmektedir.

Eğer tapu iptal ve tescil davası ile birlikte tapu kaydında herhangi bir üçüncü şahsın, ayni hakkı ortadan kaldırılması talep edilmesi durumundaysa, tapu kaydındaki hak sahibine ayrıca dava açılması gerekmektedir.  Arsa davası avukatları aracılığıyla davaya konu olan taşınmaz mülkün bulunduğu yer mahkemesine dava dilekçesi sunularak davanın açılması mümkündür. Arsadan kaynaklı davalarda görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi’dir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri