Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir

Anlaşmalı boşanma dilekçesinin verildiği yeri izah etmeden önce anlaşmalı boşanma nedir ve süreç nasıl işler kısa bir şekilde özetlersek şunları söyleyebiliriz: Evlilik birliğini hukuki yollarla bitirmek için boşanma davası açan bireylerin boşanma davasını açmak için kullandığı sebepler vardır. Medeni Kanun bu sebepleri kendi nezdinde saymış ve bunlar dışında nedenler kabul etmemiştir. Bu nedenlerden biri olan anlaşmalı boşanmada eşler boşanmaya ve boşanmadan sonra oluşacak hukuki durum ve sonuçlar üzerine ortak bir karar alırlar ve beraber bir şekilde mahkemeye başvururlar ya da bir diğerinin başvurusunu öteki taraf kabul eder.

Genel hukuk davalarında özellikle özel hukuk davalarında davanın açılmasını sağlayan en önemli etken uyuşmazlık hakkında bir dilekçedir. Bu dilekçede davacı kendi açısından yaşadığı sorunları ve uğradığı mağduriyeti bildirerek bu sürecin hukuki yollarla ilerlemesini ve hak kaybına uğramadan uyuşmazlığın çözümünü ister.

Özel hukuk davalarının nasıl açılacağını, hangi mahkemede açılacağını hangi hakimin davaya nasıl yürüteceğini inceleyen ve bu konuda açıklamalar yapan hukuk dalı Medeni Usul Hukukudur. Medeni Usul Hukuk Muhakemesi Kanununda bu sürece ve gelişmelere kanun koyucunun cümleleri ile açıklık getirmiştir. Hukuk Muhakemesi Kanunu 119. Maddesinde bir özel hukuk davası açılırken dilekçenin içeriğinde yer alacakları bentler halinde açıklığa kavuşturarak belirsizliklere mahal vermemiştir. Anlaşmalı boşanma davası dilekçesinin nasıl yazılacağı hususu ayrı bir konu olmakla beraber bu kanun incelediğinde genel bir taslak oluşmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesinin Verildiği Yer

Ana meseleye döndüğümüzde ise Medeni Usul hangi mahkemenin hangi hukuk dalına ait davaya bakacağına karar verir ve ona göre kurallar ortaya koyar. Boşanma davası bir medeni hukuk konusu olmakla beraber bunu biraz daha sınırladığımızda aile hukuku kapsamında boşanma davasının incelediğini görürüz. Buna bağlı olarak anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşlerin anlaşmalı boşanma davasını açmak için verecekleri dilekçenin yeri eşlerden birinin yerleşim yerindeki veya davadan önce son altı ay beraber oturdukları yer mahkemesindeki aile mahkemesidir. Aile mahkemesi aile hukukuna ait olan konulara bakar.

Aile mahkemesini verilecek olan dilekçenin medeni kanunun anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için gerekli olan şartları içererek yazılması önem arz eder. Bunun sebebi ise eğer şartlar sağlanmıyorsa Aile mahkemesindeki hakim şartların oluşmamasını gerekçe göstererek anlaşmalı boşanma davasını reddeder. Bunun sonucunda bireyler boşanamazlar. Anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmiş bireyler her konuda anlaşmaya vardıklarını ifade eden ve bu ifadeleri barındıran bir boşanma protokolü imzalamaları gerekmektedir.

Boşanma Avukatı

9 SORULAR

 1. YÜCEL TEKELİOĞLU dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler….

 2. KADER GÜRATA dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 3. SITKI GÜRELİ dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 4. BURHAN TAVİL dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 5. TARIK DUĞAN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

 6. SEVİ İLERİGİDEN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 7. ÇAĞLA LEVENT dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 8. ATAHAN ONUR dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 9. GÜNEY KUŞ dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri