Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer? Anlaşmalı boşanma eşlerin evlilik birliğini bitirmeye birlikte kara vermesi sonrasında ve her konuda uzlaştıktan sonra açılabilen ve hızlı bir şekilde evlilik birliğinin mahkeme tarafından sonlandırılmasını sağlayan Medeni Kanun’ da bulunan bir haktır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Hukuk sistemimiz içinde çekişmeli ve anlaşmalı olmak üzere iki farklı dava açılabilir. Anlaşmalı boşanma davası, tarafların tüm konularda ortak bir mutabakata varmalarıyla açılabilmektedir. Ön görülen tüm şartların sağlanması halinde taraflar anlaşmalı boşanma davası açabilir. Anlaşmalı boşanma davası şartları;

 • 1 yıldan fazla evli kalmış olmak
 • Boşanma protokolü üzerinde anlaşmaya varmış olmak
 • Tazminat, nafaka, velayet vb. konularda mutabakata varmak
 • Eşlerin davayı birlikte açması veya açılan davayı diğer tarafın kabul etmesi
 • Protokolün hâkim tarafından kabul edilmesi

Olarak belirlenmiştir. Anlaşmalı boşanma davalarında en temel şart, adından da anlaşılacağı üzere tarafların anlaşmaya varmış olmalarıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Anlaşmalı boşanma davaları hızlı bir şekilde boşanmanın gerçekleşmesini sağlamak amacıyla düzenlenmiş bir kanunu haktır. Bununla birlikte anlaşmalı boşanmanın usullere uygun bir şekilde başlatılması ve sürdürülmesi, davanın süresinin uzaması veya kısalması konusunda en büyük etkendir. Usullere uygun bir şekilde yapılan başvuru, doğru evrakların yine doğru bir biçimde hazırlanarak ilgili mahkemeye sunulması, duruşma sırasında eşlerin birlikte mahkemede bulunmaları ve beyanlarını onaylamaları anlaşmalı boşanma davasının en hızlı şekilde ve tek duruşmada sonlanmasını sağlar.

Mahkeme süresinin kısaltılması için usullere uygun bir şekilde hazırlanmış dava dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolünün yanı sıra, yapılması gereken başka işlemlerde bulunur. Bazı durumlarda duruşmanın verildiği tarihten daha önceki bir tarihe alınabilmesi mümkündür. Bununla birlikte bu konularda başvurulan mahkemenin iş yükünün önemi de büyüktür. Genel olarak anlaşmalı boşanma davaları Anlaşmalı boşanma yaklaşık 7 ile 20 gün arasında sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma davasının Yargıda belirlenen hedef süre 45 gündür.

Anlaşmalı Bışanma Davası 1 Günde Bitermi

Acil durumlar söz konusu olduğunda 1 gün içerisinde bile sonuçlandırılmış emsal anlaşmalı boşanma davaları da vardır. Ancak boşanmanın kesinleşmesi ve nüfusa işlemesi bu süreye dahi değildir. Bununla birlikte anlaşmalı boşanma davalarının başından itibaren doğru bir şekilde yürütülememesi, bir duruşmadan daha fazla olarak duruşmaya neden olabileceği ve bu durumun süreci 3-4 aylık bir süreye uzatabilmesinin mümkün olduğu unutulmamalıdır. Aynı şekilde davanın yanlış yürütülmesinin sonuçları boşanmanın uzamasına neden olabilecek unsurlar olabilir.

Örneğin yanlış yapılan başvuru ve davanın ön incelenmesinde davanın reddedilmesine neden olabilir ve böyle bir durumda aynı konuyla ilgili taraflar 3 yıl içerisinde yeniden dava açamayacakları için oldukça zor durumda kalabilirler.

Ayrıca Benzer şekilde yanlış yürütülen anlaşmalı boşanma davası, hakimin kanaatleri üzerine çekişmeli boşanma davasına dönüşebilir ve bu durumda boşanma süresi uzadığı gibi, boşanma şekil ve usulleri değiştiğinden yeni ve pek çok başka işlemi yine usullerine uygun bir şekilde yapmak gerekebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davaları En Hızlı Şekilde Nasıl Sonuçlandırılır?

Tüm bu sebepler Anlaşmalı boşanma davalarının açılmasından önce bir avukatın yardımına başvurulmasını önemli bir noktaya taşır, Mümkünse tüm dava süresince tarafların avukat veya avukatlar aracılığıyla temsil edilmesi, usuller ve yöntemler açısından büyük bir avantaj sağlayacak, davanın doğru yöntemlerle sürmesini sağlayacak ve istenilen sonuca en hızlı şekilde ulaşılmasında büyük katkı sağlayacaktır.

Bu doğrultuda yapılacak avukat başvuruları sırasında, davanın ne kadar bir süre içerisinde sonlanacağı daha net bir şekilde önceden anlaşılabilir. Benzer şekilde avukatların yönlendirmeleri sonucunda iş yükü konusunda daha az sorun yaşayan mahkemelere yönelmek suretiyle de, anlaşmalı boşanma davasının süresi olabilecek en kısa sürelere çekilebilir.

Aile hukuku konusunda uzmanlaşmış ve daha öncesinde benzer davaları sonuçlandırmış tecrübe edinmiş avukatlara başvurmanızda bu sürecin nasıl başlayacağını ve nasıl hangi sürede sonuçlanacağı hakkında faydalı bilgilere sahip olmuş olacaksınız. Ayrıca Avukat desteği halinde boşanma konusunda girmiş olduğunuz psikolojik ve gergin halinizde rahatlama, bilgi sahibi olmanız durumunda belirsizlik ortadan kalkacağı  kesin bir durumdur.

anlasmali-bosanma-davasi-nedir-ne-kadar-surer

anlasmali-bosanma-davasi-nedir-ne-kadar-surer

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma yaklaşık 7 ile 20 gün arasında sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma davasının Yargıda belirlenen hedef süre 45 gündür.

Anlaşmalı boşanma davası açmak için kanunen bazı şartların oluşması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davası, 1 yıldan fazla süre evli bulunan eşlerin, boşanma sonrası konularda ortak bir paydada buluşup, anlaşmaya varmaları ile açılan davalardır. Anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davasına göre daha kısa sürelerde sonuçlanmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için tarafların boşanma protokolü (boşanma sözleşmesi) hazırlamış olmaları gerekir.

Anlaşmalı boşanma davaları oldukça kısa süre içinde sonuçlanabilmektedir. Ancak davanın niteliği ve tarafların tutumuna göre bu süreler değişebilir. Evliliğin bitmesine ilişkin tüm konularda tarafların tam bir anlaşmaya varması halinde kısa sürede sonuç almak mümkündür.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Anlaşmalı boşanma davası açıldıktan kısa süre içinde sonuçlanmaktadır. Tarafların her konuda anlaşmaya varması ve hâkim tarafından, yapılan anlaşmanın hukuka uygun bulunması ile dava sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma davası süresi hakkında kesin bir yargıya varmak mümkün değildir. Anlaşmalı boşanma yaklaşık 7 ile 20 gün arasında boşanmada sağlanabilir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu kapsamında anlaşmalı boşanma davalarına ilişkin hükümler belirlenmiştir. Buna göre tarafların dava açması gerekir. 1 yıldan az süreli evli kişiler anlaşmalı boşanma yoluna gidememektedir. Bu kişiler çekişmeli boşanma davası açarak taleplerini mahkemeye bildirmesi halinde mahkeme tarafından anlaşmalı boşanma olarak görülebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Hangi Mahkemelere Açılır?

Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için kişilerin ikamet ettikleri bölgedeki Aile Mahkemelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Aile Mahkemelerinin kurulmadığı yerlerde kişilerin Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurmaları gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası açmak için tarafların mümkünse avukatları aracılığıyla, boşanma sonrasına ilişkin konularda müzakere etmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında süreç;

 • Taraflar arasında anlaşma hazırlanır (avukatlar ile yapılmalıdır)
 • İki tarafın hür iradesi ile boşanma sözleşmesi imzalanır
 • Avukatlar tarafından görevli ve yetkili mahkemeye dava açılır
 • Duruşmaların ardından gerekçeli karar açıklanır
 • Nüfus bilgileri yeni karara göre güncellenir
 • Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer hakkında geniş bilgi için…

Anlaşmalı boşanma davası açılmasından sonuçlanmasına kadar olan süreç bu şekilde işlemektedir. Anlaşmalı boşanma davası açarak kısa sürede boşanma kararının alınması mümkündür. Anlaşmalı boşanma davasında en temel şart, tarafların mutabık olmasıdır.  

6 SORULAR

 1. ONUR KESKİN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

 2. IŞIK EROL dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

 3. BEKİR TAMER dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 4. TÜRKÜLER GÜLDEN dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 5. SAMİ EKİNCİOĞLU dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 6. ŞEYMA GEZEK dedi ki:

  Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri