Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci

Ankara Gölbaşı Boşanma Avukatları

Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci

Boşanma medeni kanunumuzda geniş yer alan konularda olup, toplum ve teknolojinin artması ile gündemdeki yerini hep koruyacağına benzemektedir. Genel anlamda boşanma konusu ele alınacak olursak evlenmenin boşanma ile sonuçlanabilmesi için sorunların çözülmesi halinde aile mahkemesindeki davanız boşanma ile karar verilecektir. Bu sorunlar, çocuk varsa velayet, eş ve çocuk için nafaka, mal paylaşımı, maddi ve manevi tazminat konularıdır.

Yukarda belirtilen sorunların çözümü halinde boşanmaya karar verileceğinden, eşler kendi aralarında anlaşarak, anlaşmalı boşanma davası açabilirler, yada aile mahkemesine boşanmaya sebep olaylar belirtilerek, eşin kusurlu olduğu ispat edilmesi halinde,  aile mahkemesi boşanmaya karar verebilecektir.

Boşanma Davalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aile içi şiddet, aile içi sorunlar ve çok daha fazlası nedeni ile Türkiye’ de boşanma davası sayısı ciddi oranda artış gösteriyor. Dünya genelinde de toplumlar açısından kronik bir problem haline gelen boşanma davalarındaki artışlar, aile birliğinin önemli oranda zedelenmesine neden oluyor. Ancak boşanma davaları hem kadın hem de erkek açısından aile birliğinin sürdürülebilirliğinin olanaksız hale geldiği durumlarda son derece önemli bir yasal hak etkisi teşkil ediyor. Özellikle de son yıllarda aile içi şiddet ve kadına şiddet gibi konularda son derece yüksek bir yüzdenin yakalandığı Türkiye’ de bayanların mevcut olan bu yasal haktan yararlanarak, yaşadıkları eziyete son verebilme imkânı bulunuyor.

Türkiye’ de Türk Medeni Kanun’u’ nun kapsamında belirtilmiş olan koşullar çerçevesinde aile birliğinin sağlıklı şekilde sürdürülebilmesinin mümkün olmaması durumunda boşanma davası açabilme imkanı bulunuyor. Ancak günümüzde pek çok kişi boşanma davası açmak için genel olarak çevreden duyduğu bilgiler üzerinden hareket ediyor ki bu durumda son derece geniş bir kapsama sahip olan ve komplike yapıya sahip olan boşanma davalarında tarafların ciddi hak kayıpları ile karşı karşıya kalmasına neden olabiliyor.

Boşanma Davası 3 Yıl Açılamaz

Aile birliğinin sürdürülebilir durumda olmaması üzerine aile birliğini kuran taraflardan birisinin boşanma davası açması ve bu dava sürecini bilinçsiz bir şekilde yürütmesi sonucunda Aile Mahkemesi tarafından boşanma davasının reddine karar alınabilir. Bu durumda boşanma davası 3 yıl boyunca tekrar açılamaz.

Bu yüzden boşanma davası sürecine iyi bir şekilde hazırlanılması ve gerekli olan evrakları boşanmaya konu olan durum, olay ya da husus ile ilgili mevcut kanıtları da eksiksiz bir şekilde hazırlayarak başvuruda bulunulmalıdır. Hatta bu konuda profesyonel hukuk desteğinin alınması günümüzde zaten çok zor boşanma kararı almak durumunda kalan bayanların, dava sürecinde olumsuzluklar ile karşı karşıya kalmasının önüne geçilebilmesi açısından çok önemlidir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Aile birliğinin sona erdirilmesi hedefi ile taraflardan birisinin boşanma davası açabilmesi için öncelikli olarak tarafların ortak şekilde son 6 aydır ikamet ettikleri yerdeki ya da taraflardan birisinin son 6 aydır ikamet ettiği yerdeki bir Aile Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemeleri’ ne başvuru gerçekleştirmesi gerekir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda boşanma davaları aile birliğinin sona erdirilmesi şeklinde tanımlanırken,  boşanma nedenleri özel ve genel şeklinde 2 kategoride değerlendirilir.

Türk Medeni Kanunu’nda boşanma davasının ‘özel nedenleri’ net şekilde açıklanır. Bu nedenlerin davacı tarafından ispat edilmesi durumunda Aile Mahkemesi tarafından hemen kabul kararı alınır. Bu nitelikteki özel nedenler arasında; hayata kast, kötü ve onur kırıcı eylemler, suç işleme ve haysiyetsiz yaşam sürdürme, terk etme, akıl sağlığı sorunları şeklindedir.

Genel boşanma davası nedenleri ise evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olan ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’ nun 166.maddesi dahilinde açıklanmış olan durumlar, olaylar ve hususlardır.

21 SORULAR

 1. SIRRI ERDEN dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 2. ARYA KAZDAĞ dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

 3. BERKAN KURTEL dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 4. NAGEHAN BAĞCIOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Davayı açma şartları nelerdir..

 5. BERKE ERSOY dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 6. BERK KİRİŞ dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 7. NUR GÖK dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 8. ERDAL EDİZ dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 9. UMUT AYDIN dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

 10. UFUKCAN KURTULDU dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

 11. SANER AKYILDIZ dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

 12. GÖKBERK TÜRKAY dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 13. AKİF KİTAPÇI dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

 14. MELİSA ÖZGEDİK dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

 15. DOĞUHAN BEK dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

 16. EMRE DİLEK dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

 17. FARUK EVİZ dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

 18. ERDEM ÖZÇOBAN dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 19. GÜROL KAHRAMAN dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

 20. FATİME GÜRCAN dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 21. MAHMUT HAMALOSMANOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davası Açma Nedenleri Dava Süreci hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri