3 Kat Kartel Tazminat Davası

2007 İle 2011 Yılları Arasında Kredi Çeken Banka Mağdurlarına 3 Kat Kartel Tazminat 

Rekabet Kurulu 12 ayrı bankanın beraber hareket ederek faiz oranlarını yükselttikleri ve kredi kullanan vatandaşlara daha fazla faiz ile kredi kullandırmak zorunda bıraktıklarını ve haksız bir şekilde kazanç sağladıklarını tespit etti. Bu konuda 21.08.2007 tarihi ile 22.09.2011 tarihleri arasında kredi çeken kişiler uğradıkları zarar ile alakalı olarak geri alacakları paraların 3 katına kadar Kartel Tazminatı olarak iade alma hakları bulunmaktadır.

Rekabet Kurulunun Verdiği Cezayı Danıştay Onayladı

Rekabet kurulu Türkiye Cumhuriyeti’nde hizmet veren 12 adet bankasının 21.08.2007 tarihi ile 22.09.2011 tarihleri arasında beraber şekilde eylem gerçekleştirerek faiz oranlarını arttırdıklarını tespit etmiştir. Bu şekilde kredi çeken vatandaşlardan haksız şekilde bir kazanç sağlandığı da ortaya çıkmış olmaktadır. Bu sebeple Rekabet Kurulu bu bankalara idari para cezası uygulamıştır.

Rekabet Kurulu tarafından verilen bu karara bankalar itiraz ettiler. İtiraz görüşmesi Ankara 2. İdare Mahkemesi tarafından görülmüş ve bankaların talebi reddedilmiştir. Bunun üzerinde Danıştay 13. Dairesi tarafından da Ankara 2. İdare Mahkemesinin verdiği karar onanmıştır. Bu şekilde Rekabet Kurulunun vermiş olduğu ceza ve kararda kesinleşmiş olmaktadır.

Kararda sözü geçen 21.08.2007 tarihi ile 22.09.2011 tarihleri arasında bu 12 bankadan kredi çeken tüketiciler haksız şekilde yüksek faizler ile kredi çekmiş ve geri ödemelerini de haksız şekilde fazla yapmış olarak sayılmıştır. Bu kişiler bankalara bu konuda bir talepte bulunarak zararlarının ve fazla ödemelerinin geri ödenmesini talep edebilmektedir.

Bu bankalarda belirtilen tarihler arasında ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve ticari krediler ve konut kredisi olan tüketiciler yasal olarak elde ettikleri bu hakkı alabilmek için mahkemeye başvurmaları gerekmektedir. Bu tarihler arasında bankalarda çeşitli krediler alan kişileri, tüzel kişiler ve derneklerin bankalar hakkında tazminat davası açabilme hakları bulunmaktadır. Bu davalarda uğradıkları zararın üç katı kadar bir tazminat almaları da mümkün olabilmektedir.

Bankalara Kartel Tazminat Davasını Kimler Açabilir?

Ceza ve işlem uygulanan 12 bankadan 21.08.2007 tarihi ile 22.09.2011 tarihleri arasında mevduat hesapları bulunan, kredi ve kredi kartı hizmetlerinden faydalanan kişiler uğradıkları zarar sebebi ile tazminat davası açabilmektedirler. Bu davanın açılması için tüketicilerin kredi kartlarında ve çektikleri taşıt, konut ve ticari kredilerde normalden fazla faiz ödedikleri tespit edilmiştir.

Bu fazla şekilde ödenen ücretler tüketiciler için bir zarar olmaktadır. Uğradıkları ve haksız şekilde gerçekleşen bu zarar için, zarara yol açtıkları yasal olarak belirlenen bankalara maddi tazminat davaları açabilmektedirler. Açılacak davalar gerçek kişiler, tüzel kişiler ve dernek tarafından açılabilmektedir.

Kartel Tazminat Davaları Hangi Bankalara Karşı Açılabilmektedir?

Rekabet kurulu  21.08.2007 tarihi ile 22.09.2011 tarihleri arasında 12 banka arasında kartel (uyum ve uzlaşma) olduğunu tespit etmiş ve faiz artışlarının yasal olmadığını belirlemiştir. Bu sebeple maddi olarak zarara uğrayan kişiler için Rekabet Kurulunun kartel olduğunu belirlediği 12 bankaya tazminat davası açılabilmektedir.

Bu 12 banka; Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Türkiye Vakıflar Bankası, Denizbank, Ziraat Bankası, Finans Bank, Türkiye İş Bankası, HSBC Bank, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş., ING Bank, Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş.) ve Türk Ekonomi Bankası olmaktadır.

Kartel Tazminat Davası Açanlar Ne Kadar Tazminat Alabilecek?

Rekabet Kurulu yaptığı çalışmalarda 12 bankanın kartel olarak konut kredilerin 0.15 oranında (15 baz puanlık), ihtiyaç kredisinde 0.10 oranında (10 baz puanlık) ve taşıt kredisin 0,5 ile 0.20 (5 ile 20 baz puanlık) bir faiz artışı yaptığını tespit etmiştir.

Açılacak olan tazminat davalarında bu faiz oranları nedeni ile zarar uğrayan tüketiciler 4054 sayılı Rekabetin Korunması Kanununda belirtilen 58. Madde uyarında uğradıkları zararın üç katı kadar bir tazminat hakkına sahip olmaktadırlar. Alınacak Tazminat oranı hesabında ise yukarıdaki oranların fazlalık olduğu bilinmelidir. Ödenen kredi faizinden bu oran çıkartılacaktır. Kalacak toplan paranın üç katına kadar da tazminat alınabilecektir.

3 Kat Tazminat Davası Açılmasındaki Zaman Aşımı Ne Kadardır?

Bir tüketicinin bu tarihler arasında bahsi geçen 12 bankadan aldığı bir kredi mevcut ise kredi tarihinden sonra 10 yıl içerisinde bu davaları açabilmektedir. Kredinin tesisi edildiği tarih yani başlangıç tarihi esas alınarak 10 sene içerisinde bu dava açılabilmektedir.