Trafik Kazası Güç Kaybı Tazminat Davası Kararı!

Trafik Kazası Güç Kaybı Tazminat Davası Kararı!

Trafik Kazası Güç Kaybı Tazminat Davası Kararı!

İlk Derece Mahkemesinde görülen bir davada; bir motosiklet sürücüsü ve bir aracın çarpışması sonucu, her iki tarafta da yaralanma ve maddi hasarlar görülmüştür. Bunun üzerine araç sürücüsünün 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanunu 53/ 1 – b kapsamını ihlal ettiği ve davacının meydana gelen kazada yaralandığı ve sakatlığı nedeniyle yaşadığı zararın karşılanması amacıyla mahkemeye başvuruda bulunmuştur.

Trafik Kazası Güç Kaybı Tazminat Davası Kararı!

Davalının başvuru belgelerinin eksik olduğu gerekçe gösterilerek, davacı tarafından ödeme yapılmadığı ve kazada yararlanan kişinin iş gücünü kaybettiği için maluliyet tazminatıyla birlikte iş gücü kaybından doğan parayı ödemesi gerektiği istemiyle dava açılmıştır.

Davalı vekili tarafından mahkemeye yapılan itirazda; İlk Derece Mahkemesinin, verdiği kararın usul ve yasaya aykırı unsurlar taşıdığı ve bu nedenle yerel mahkeme kararının istinaf mahkemesinde görülmesi talep edilmiştir. Kaza sonucunda motosiklet sürücüsünün yaralandığı ve yaralanmasından kaynaklı olarak iş gücünü kaybettiği için yerel mahkemede açtığı dava, davacı lehine sonuçlanmış ancak yapılan itiraz sonucunda, yerel mahkemenin vermiş olduğu kararın kaldırılması gerektiğine hükmedilmiştir. İstanbul 6. Asliye Ticaret Mahkemesinde görülen davada, verilen kararın usule ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle açılan istinaf davası, üst mahkemece karara bağlanmıştır.

Güç Kaybı Tazminat Davasında Bozulan Karar!

İstanbul 6. Asliye Ticarete Mahkemesinde görülen bir kazaya ilişkin davada, motosiklet ve arabanın çarpışması üzerine, yaralanan motosiklet sürücüsü, güç kaybı yaşadığı ve iş gücü kaybı nedeniyle çalışmadığı sürelerin tazmin edilmesi gerektiğine yönelik talepte bulunmuştur. Yerel mahkeme davacı lehine karar vermiş ve tazminat ödemesi kararlaştırılmıştır. Ancak, davalı vekili kararın yanlış olduğuna ilişkin üst mahkemeye istinaf talebinde bulunmuş ve davanın üst mahkemede görülmesini sağlamıştır.

Üst mahkemenin davaya ilişkin verdiği kararda; davanın şartlarının yerine getirildiği, dava kapsamında delillerin toplanıp değerlendirilmesi ve ortaya çıkan sonuca göre, usulden red kararının, yerel mahkemece verilmiş olmasının yanlış olduğu belirlenmiştir. Hukuk Muhakemeleri Kanunun 353/ 1 – a – 6 maddesine göre; İstanbul 6. Asliye Ticaret Mahkemesi kararının bozulması ve kararın ortadan kaldırılmasına karar verilmiştir. Mahkeme kararında belirtilen şekilde, dava dosyasına işlem yapılması ve kararın kaldırılması talebiyle üst mahkeme, davayı yerel mahkemeye geri iade etmiştir.

İstinaf mahkemesinin kararına göre; istinaf başvurusunun kabulüne ve İstanbul 6. Asliye Ticaret Mahkemesinin 11.04.2018 tarih ve ilgili esas kapsamında verdiği kararın, HMK’nın ilgili maddelerince ortadan kaldırılmasına hükmedilmiştir. Bu kararın ardından güç kaybı tazminat davası yeniden ilk derece mahkemesine gönderilmiştir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri