İstinaf Mahkemesi Kıdem Tazminatı Emsal Karar!

İstinaf Mahkemesi Kıdem Tazminatı Emsal Karar!

İstinaf Mahkemesi Kıdem Tazminatı Emsal Karar! İstinaf Mahkemesinden Çalışanları Yakından İlgilendiren Kıdem Tazminatı Kararı!

İstinaf Mahkemesine intikal eden davada; işveren, işe aldığı personeline kıdem tazminatı ödememek için çalışanına istifa dilekçesi imzalattı. İşçi tarafından imzalanan bu dilekçe hukuka aykırı bulunduğu gerekçesiyle yerel mahkeme tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerinde istinaf talebinde bulunulmasının ardından devreye giren İstinaf Mahkemesi, yerel mahkeme kararını hukuka uygun bularak onayladı. Böylece işverenin, işten çıkardığı çalışanına toplamda 9.982 lira kıdem ve ihbar tazminatı ödemesine hükmedildi.

İş sözleşmesi ile çalışma hayatlarını sürdüren milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren İstinaf Mahkemesi kararına konu olan olay Gaziantep’te yaşandı. Yerel mahkeme, işverenin çalışanına imzalattığı istifa dilekçesinin geçersiz saydı ve işçi lehine kıdem ile ihbar tazminatı ödenmesi kararını verdi.

Dava Konusu Kıdem Tazminatı Yerel Mahkeme Kararı

Gaziantep 3. İş Mahkemesi’ne başvuruda bulunan K.K., bir temizlik şirketinde çalışma hayatına devam ederken işten çıkarıldı. Tarafına ödenmeyen ihbar ve kıdem tazminatı için yerel mahkemeye başvuruda bulunan işçinin talebi mahkeme tarafından değerlendirilmeye alındı.

Dava dosyasında toplanan; sigorta sicil dosyası, iş yeri sicil dosyası ve bilirkişi raporu ile tanıkların ifadelerini inceleyen Gaziantep 3. İş Mahkemesi, değerlendirmede bulundu. Davalı işverenin mahkemeye sunduğu savunma dilekçesine ek olarak işçiye ait istifa dilekçesi de bulunduruldu. Söz konusu davacı işçiye ait olan istifa dilekçesi hukuken geçersiz sayılarak davacının kıdem ve ihbar tazminatı alması yönünde yerel mahkeme kararı verildi.

Davacının mahkemeye sunduğu delillerin yasalara uygun olduğu ifade edilen kararda, “İşçinin istifa dilekçesi imzalamış olmasına karşın, söz konusu iş yerinde kesintisiz olarak çalıştığını bu duruma göre de işçinin işte kalma baskısı altında istifa dilekçesini imzalamış olduğunun anlaşıldığı” vurgulandı. Bununla birlikte davacı işçinin yukarıdaki gerekçeden dolayı kıdem ve ihbar tazminatı almalarına hak kazandığı ifade edildi.

Kıdem Tazminatı Davacı İşçi Avukatının İddiaları

Davacı işçinin vekili, işten çıkarılan müvekkilinin kıdem ve ihbar tazminatını almak için Gaziantep 3. İş Mahkemesi’ne başvuruda bulunduklarını dile getirdi. Dava esnasında toplanan deliller arasında, davalı işverenin, müvekkilinin imzalamış olduğu istifa dilekçesinin de bulunduğunu belirten avukat, müvekkilinin işe başladıktan sonra söz konusu belgeleri imzalamak zorunda kaldığını, davada ifade veren tanıkların da beyanlarının bu yönde olduğuna dikkat çekti. Bu sebeple yerel mahkemenin söz konusu istifa dilekçesinin geçersiz olduğuna hükmettiğini kaydetti.

İstinaf Mahkemesi Kıdem Tazminatı Kararı Uygun Buldu

Gaziantep 8. Bölge Adliye Mahkemesi 8. Hukuk Dairesi’nin de dosyayı incelediğini ve yerel mahkeme kararını onayladığını ifade eden avukat, istifa dilekçesinin işçinin çalışırken almasının istifa iradesi oluşmasının önüne geçtiğine vurgu yapıldı.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri