Emsal Üründen Fiyat Farkı Alınmasına Dair Emsal Mahkeme Kararı

ürün parasının iadesi yargı kararı

Emsal Üründen Fiyat Farkı Alınmasına Dair Emsal Mahkeme Kararı

İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesi’nin emsal ürüne fiyat farkı konulmasıyla ilgili vermiş olduğu emsal niteliğindeki karara konu olan davada; internet üzerinden kapüşonlu kaban satın alan Avukat Recep Kılınçarslan, defolu olduğu gerekçesi ile gönderilmeyen ürünün yerine emsal üründen fiyat farkı talep edilince yasadığı mağduriyet sonrası haklı bulundu. Avukat, yerel mahkeme tarafından verilen bu kararın emsal nitelikte olduğunu belirtti.

Tüketici mahkemesine taşınan olayda, İstanbul’da internet üzerinden kapüşonlu kaban satın alan Avukat Recep Kılınçarslan, “defolu” olduğu gerekçesiyle gönderilmeyen ürünün yerine emsal üründen fiyat farkı talep edilince, mağduriyetinin giderilmesi talebiyle mahkemeye başvurdu. İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesinde gerçekleşen duruşmaya taraflardan davalı Avukat Recep Kılınçarslan katılırken, davalı taraf ise katılım göstermedi.

Gerçekleşen duruşmada, Avukat Recep Kılınçarslan, tüketici mahkemesine sunduğu dava dilekçesinde, tüketici sıfatıyla geçen yıl ocak ayında internetten satış yapan bir firmadan 149,90 TL tutarında kapüşonlu kaban satın aldığını, parasını ödediğini ancak bir süre sonra satın aldığı ürünün kendisine ulaşmaması üzerine firmayı arayarak durum hakkında bilgi aldığını bildirdi.

Tüketici Mahkemesinden Emsal Karar

Davacı Kılınçarslan dilekçesinde, firma tarafından kendisine “ürünün ellerinde kalmadığı ve defolu olduğunu” söylendiğini belirtti. Bunun üzerine ürünün değiştirilmesini talep ettiğini kaydeden davacı, davalı firmanın bu talebe karşılık kendisinden 50 lira fark ödemesi gerektiğini söylediğini kaydetti. Davacı Kılınçarslan internet üzerinden satın aldığı kapüşonlu kabanın kendisine gönderilmemesi sebebiyle zarara uğratıldığı için konuyu tüketici hakem heyetine taşıyarak şikayetçi olduğunu, fakat bu talebinin Pendik Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı heyetince reddedildiğini, bunun üzerine de İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesi’ne başvurduğunu belirtti.

Davalı firma ise, İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesine sunmuş olduğu savunmasında, ürünün “ayıplı” olduğunu tespit eder etmez gönderimini durdurduklarını ve davacı müşterilerine derhal bilgi verdiklerini ifade etti.

Tüketici mahkemesi, “Stokları tükenmiş bir ürünü web sitesinde yayınlayan davalının stoklarını kontrol etme yükümlülüğü olduğunu, web sitesinde yayınlamış olduğu ürünü tüketiciye teslim edemediği görüldüğü için davacının ödediği 50 liralık fazla miktarın yasal faiziyle geri ödenmesine” hükmetti.

“Alışverişten Mağdur Olduğunu Düşünenler Hakkını Arasın”

Davacı avukat Recep Kılınçarslan, İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesi’nin vermiş olduğu emsal niteliğindeki kararın tüketiciler açısından örnek teşkil ettiğini belirterek, özellikle internet üzerinden alışveriş yapan ve mağdur olan herkesin hakkını araması gerektiğini söyledi. Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan Avukat Recep Kılınçarslan; tüketici mahkemelerinin alışveriş mağduriyetlerinde çözüm makamı olduğuna dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu:

“Ben fazla ödediğim paramı, davalı firmadan iade aldım. Vatandaşlar da mağdur olduklarında haklarını aramayı kesinlikle bırakmasınlar. Şu anda internet çağında yaşadığımız için alışverişleri de internetten yapıyoruz. İnternet siteleri bazı vatandaşları bu şekilde mağdur ediyor.” diyerek internet üzerinden alışveriş yaparak mağduriyet yaşayan vatandaşların dikkatli olmalarını söyledi.

İnternet üzerinden ticari faaliyetler düzenleyen büyük firmaların “100 kişiden 1 kişi dava açsa bile geriye kalan 99 tanesi yanımıza kârdır.” mantığıyla hareket ettiklerine dikkat çeken Avukat Recep Kılınçarslan, oysa ki bu firmalardan internet üzerinden alışveriş yapan vatandaşların haklarını firmadan talep etmeleri ve tüketici hakem heyetlerine şikayet etmeleri durumunda firmaların vatandaşlara bu tür mağduriyetler yaşatmayacağını kaydetti. “Benim aldığım ürün 150 liralık bir üründü ancak yaşanan bu mağduriyet başka bir gün bin liralık veya 5 bin liralık bir üründe yaşanmış olabilir. Bu tür durumlarda fiyat yüksek olduğu için arada oluşabilecek fiyat farkı da çok yüksek olmuş olacak.” diyen Avukat Recep Kılınçarslan, “Bu tür durumlarda lütfen haklarımızı arayalım ve müşterilerini mağdur eden bu tür fırsatçı firmaların yanına kâr bırakmayalım.” mesajını verdi.

Adaletin yerinin bulması ve tüm tüketiciler açısından emsal niteliğinde olması için böyle bir hukuki adım attığının altını çizen Avukat Recep Kılınçarslan, “Benim beğendiğim kapüşonlu kaban 150 liraydı. Firma, ürünün defolu olduğu ve ellerinde bulunmadığı gerekçesiyle benim haberim olmadan paramı iade etti. Benzer bir ürün gönderilmesini istediğimde 50 lira fiyat farkı talep etmişlerdi. Emsal ürünü fiyat farkını vererek satın aldım ve konuyu mahkemeye taşıdım.” şeklinde hukuk mücadelesini özetleyerek sözlerini tamamladı.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri