Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır? Kişilerin ölümünden sonra bıraktıkları miras hukukuna göre üzerinde kimlerin hakları olduğu, hangi oranda hak sahibi olduklarının yazılı olduğu belgeye veraset ilamı denmektedir. Veraset ilamı diğer bir adı ile mirasçılık olarak bilinmektedir. Bu konuda 4721 sayılı Medeni Kanun maddeleri arasındaki 598’inci maddede mirasçılık belgesi olarak ifade edilmektedir.

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır?

Veraset ilamı dilekçesi ile yetkili ve görevli mahkemelerden veya noterlerden veraset ilamı (mirasçılık belgesi) alınabilmektedir. Veraset ilamı, mahkeme veya noterden alınan, kişilerin mirasçı olduklarını resmi olarak belirten belgedir. Noterlerden bu belgeyi alabilmek için vefat eden kişiyle akrabalık ilişkisinin bulunması gerekmektedir. Bu ilişkinin bulunmaması halinde kişiler Sulh Hukuk Mahkemelerine başvurarak, veraset ilamının mahkeme tarafından çıkartılmasını talep etmeleri gerekmektedir.

Veraset ilamı bir diğer ifadeyle mirasçılık belgesi, ölen kişinin ardında bıraktığı bir miras üzerinde hak sahibi kişilerin (mirasçıların) kimler olduğu ve mirastan ne kadar pay alacaklarının gösterildiği belgedir. Miras yoluyla elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi gerekmektedir. Bunun için veraset ve intikal vergisi alınmaktadır.

Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) Nedir?

Mirasçılık belgesi olarak da bilinen veraset ilamı, iki farklı kurumdan alınabilmektedir. Veraset ilamı basit tanımlamaya göre; ölen kişinin yasal mirasçılarının kim olduğunun ve mirastan ne kadar pay alacaklarının gösterildiği resmi belgedir. Murisin yani miras bırakan kişinin ölümünün ardından mirasçılar tarafından veraset ilamı yetkili kurumlardan alınabilmektedir. Veraset ilamında adı geçen kişiler mirastan yasal olarak pay alabilirler.

Miras üzerinden örnek vermek gerekirse, miras olarak bir gayrimenkulün ortada bulunması halinde kişiler veraset ilamı alarak, gayrimenkulün hangi oranlarda mirasçılara bölüştürüleceği veraset ilamına göre belirlenmektedir. Bu yönüyle mirasçılık belgesi oldukça önemlidir.

Veraset İlamı Nerelerden Alınabilir?

Veraset ilamı almak için kanunlarda iki farklı yöntem ön görülmüştür. Veraset ilamı almak için şartlara göre kişiler;

 • Sulh Hukuk Mahkemesi ve
 • Noter

Aracılığıyla mirasçılık belgesi alabilirler. Veraset ilamını noterden almak için kişilerin muris ile soy bağının bulunması gerekmektedir. Şayet bu bağ bulunmuyorsa o zaman Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuru yapılması gerekir.

Sulh Hukuk Mahkemelerinden veraset ilamı almak için dilekçe ile mahkemeye başvurulması gerekmektedir. Yapılan başvurunun ardından mahkeme tarafından nüfus araştırması vb. incelemeler yapılarak mirasçı olup olmadığınıza karar verilmektedir.

Veraset ilamını noterden almak için yine başvuru yapan kişinin muris ile bağı araştırılmaktadır. Bunun için farklı belge ve bilgilerin notere sunulması gerekir. Akrabalık bağı bulunan kişiler mahkeme yoluna gitmeden noterden veraset ilamı alabilir.

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır

Veraset İlamı Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Veraset ilamının çıkarılması için herhangi bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Miras yoluyla kişilerin gelir artışı yaşamaları durumunda veraset ve intikal vergisi alınmaktadır. Bu gelirlerin vergilendirilmesi için mirasçıların belirli süreler içinde veraset lamı alarak mal bildiriminde bulunması gerekir. Veraset ilamı geçerlilik süresi yapılan bu tanımlamalara göre bulunmamaktadır.

Veraset ilamı almak için kişilerin belirli bir harç ücreti ödemesi gerekebilir. Noterlerden alınacak veraset ilamı için belirli dönemlerde farklı harç ücretleri belirlenmektedir. Bu neden veraset ilamı harç ücretini doğrudan noterlerden öğrenmeniz gerekir. Veraset ilamında temelde yasal mirasçılar ve mirastan alacakları paylar gösterildiği için herhangi bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır.  

Veraset İlamı Nedir ve Nasıl Çıkartılır?

Veraset ilamı çıkartılmasının iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapılması olmaktadır. Veraset ilamı çıkartılması konusundaki ikinci yol ise noterlerden veraset ilamı talep edilmesidir. Elbette noterden veraset ilamı çıkartılması çok daha kolay bir yol olmaktadır. Ancak bu kolay yol ile noterden veraset ilamı çıkartılması konusunda bazı şartlar bulunmaktadır.

Verasetin noterden çıkartılması konusunda bir yabancılık unsurunun olmaması gerekmektedir. Yabancılık unsurunun bulunması durumunda veraset ilamı sadece Sulh Hukuk Mahkemesinden çıkartılabilmektedir. Yabancılık unsuru konusu mirasçılardan birisinin Türkiye’de ikamet etmemesi veya yabancı bir ülke vatandaşı olması anlamına gelmektedir. Mirasçılardan bir veya daha fazlası bu şekilde ise veraset ilamı sadece Sulh Hukuk Mahkemesinden çıkartılabilmektedir.

Veraset İlamı nasıl çıkartılır hakkında avukat ve danışmanlık konuları için sayfayı ziyaret edebilirsiniz…

Veraset İlamı Nedir?

Veraset İlamı, ölen bir kişinin bıraktığı mirasın mirasçılarının yer aldığı mahkeme kararı ile veya noterden alınabilen mirasçılık belgesi olarak ifade edilebilmektedir. Veraset ilamının çıkartılması için başvuru yapanın yasal veya atanmış mirasçı olması gerekmektedir. Yasal mirasçıların belirlenmesi sadece kimliklerini ibraz etmesi ile ispatlanabilmektedir. Atanmış mirasçıların ispatı için noter veya mahkeme huzurunda bir ispat gerekmektedir.

Veraset ilamı nedir ne işe yarar?

Veraset ilamı veya diğer adı ile mirasçılık belgesi ölen kişinin bıraktığı mirasın kimlere ve ne oranda kaldığının yazılı olduğu belgedir. Bu belge ile mirasçılar miras bırakanın taşınmaz malları ve alacakları üzerinde hak sahibi oranlar ile tasarruf yetkisi alabilmektedirler.

 

7 SORULAR

 1. KEMAL EVLER dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 2. ŞEBNEM ÖZAYDIN dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 3. ABDULKADİR YÜKSEL dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 4. YALMAN SERGİN dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 5. GÜLİZ KESEN dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 6. MAHDİ DOĞUŞ dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 7. ZAFER ŞEVKETFEROĞLU dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri