Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır?

Kişilerin ölümünden sonra bıraktıkları miras hukukuna göre üzerinde kimlerin hakları olduğu, hangi oranda hak sahibi olduklarının yazılı olduğu belgeye veraset ilamı denmektedir. Veraset ilamı diğer bir adı ile mirasçılık olarak bilinmektedir. Bu konuda 4721 sayılı Medeni Kanun maddeleri arasındaki 598’inci maddede mirasçılık belgesi olarak ifade edilmektedir.

Veraset İlamı Nedir ve Nasıl Çıkartılır?

Veraset ilamı çıkartılmasının iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapılması olmaktadır. Veraset ilamı çıkartılması konusundaki ikinci yol ise noterlerden veraset ilamı talep edilmesidir. Elbette noterden veraset ilamı çıkartılması çok daha kolay bir yol olmaktadır. Ancak bu kolay yol ile noterden veraset ilamı çıkartılması konusunda bazı şartlar bulunmaktadır.

Verasetin noterden çıkartılması konusunda bir yabancılık unsurunun olmaması gerekmektedir. Yabancılık unsurunun bulunması durumunda veraset ilamı sadece Sulh Hukuk Mahkemesinden çıkartılabilmektedir. Yabancılık unsuru konusu mirasçılardan birisinin Türkiye’de ikamet etmemesi veya yabancı bir ülke vatandaşı olması anlamına gelmektedir. Mirasçılardan bir veya daha fazlası bu şekilde ise veraset ilamı sadece Sulh Hukuk Mahkemesinden çıkartılabilmektedir.

Veraset İlamı Nedir?

Veraset İlamı, ölen bir kişinin bıraktığı mirasın mirasçılarının yer aldığı mahkeme kararı ile veya noterden alınabilen mirasçılık belgesi olarak ifade edilebilmektedir. Veraset ilamının çıkartılması için başvuru yapanın yasal veya atanmış mirasçı olması gerekmektedir. Yasal mirasçıların belirlenmesi sadece kimliklerini ibraz etmesi ile ispatlanabilmektedir. Atanmış mirasçıların ispatı için noter veya mahkeme huzurunda bir ispat gerekmektedir.

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılabilir?

Veraset ilamı veya diğer adı ile mirasçılık belgesi ölen kişinin bıraktığı mirasın kimlere ve ne oranda kaldığının yazılı olduğu belgedir. Bu belge ile mirasçılar miras bırakanın taşınmaz malları ve alacakları üzerinde hak sahibi oranlar ile tasarruf yetkisi alabilmektedirler.

 

7 SORULAR

 1. KEMAL EVLER dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

 2. ŞEBNEM ÖZAYDIN dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim…

 3. ABDULKADİR YÜKSEL dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

 4. YALMAN SERGİN dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 5. GÜLİZ KESEN dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

 6. MAHDİ DOĞUŞ dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

 7. ZAFER ŞEVKETFEROĞLU dedi ki:

  Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri