İcra Hukuku İcra Davaları

icra-hukuku

İcra Takibi Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır?
Bir hukuki işlem olarak icra takibi; ülkemizde özellikle ticaret ile uğraşan vatandaşlar başta olmak üzere hemen hemen herkesi yakından ilgilendiren bir kavrama işaret etmektedir. Nitekim borçlu ve alacaklı kişi arasında kanunlar nezdinde belirlenen sorumluluk ve yükümlülüklerin yerine getirilmemesinin akabinde gündeme gelen hukuki prosedürlerden biri olan icra takibi, kapsamı bakımından geniş bir kitlenin hakkında bilgi sahibi olması gereken hukuki işlemler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda icra takibi nedir, neden ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarına ilişkin bilinmesi gereken detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.
İcra Takibi Nedir?
Öncelikle icra takibinin kavramsal tanımına bakmak gerekmektedir. İcra takibi; borçlu bir kişinin ödemesi gereken borcunu herhangi bir sebep göstermeden veya hukuken geçerli bir sebep olmaksızın ifa etmemesi durumunda alacaklı kişinin, söz konusu borcu devletin gücü ve yetkilerini kullanarak tahsil ettirmesi anlamına gelmektedir. Bu noktada alacaklı olan kişi borcunun ifa edilmesi için İcra Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak borçlu kişi hakkında icra takibi başlatma hakkına sahiptir. İcra takibi işlemleri hukuk sistemimize göre ilamlı icra takibi ve ilamsız icra takibi olarak iki farklı yönteme tabi tutulmaktadır. Bu iki farklı yöntemin gerektirdikleri ve sonuçları farklılıklar göstermektedir.
İlamlı icra takibi, mahkeme kararına dayanılarak gerçekleştirilen icra türüdür. Bu yöntemde alacaklı kişi İcra Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak yetkili mahkemeden borcunun ifa edilmesi yani tarafına ödenmesi hususunda mahkeme kararı çıkartmaktadır.
İlamsız icra takibi ise ortada bir mahkeme kararı olmadan başlatılan bir icra türüdür. Bu yöntemde de para ve teminat niteliğinde olmasa bile kiralanan bir taşınmazın tahliyesi söz konusu olabilmektedir. Alacaklı durumundaki kişi bu yöntemde de İcra Müdürlüğü’ne müracaat etmesi gerekmektedir.
İcra Takibi Neden Yapılır?
İcra takibi yukarıda da açıklamış olduğumuz gibi bir sözleşmeden doğan uyuşmazlıkların akabinde sözleşmedeki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeniyle başlatılmaktadır. İcra takibi borçlu kişinin borcunu ödememesine istinaden, söz konusu borcun alacaklıya ifa edilmesi için yapılmaktadır.
İcra Takibi Nasıl Yapılır?
Hukuk sistemimizde icra takibine ilişkin iki farklı yöntemden bahsetmek mümkündür. Bu bağlamda ilamsız icra takibi için farklı hukuki usul ve esaslara uyulması söz konusuyken ilamlı icra takibinde de yine kanunlar nezdinde belirlenen prosedürlere uygun hareket edilmesi gerekmektedir.
İcra takibi yetkili icra mahkemesinden alınan ödeme emri ile yapılabileceği gibi aynı zamanda İcra Müdürlüğü’ne başvuru ile de başlatılabilen bir süreçtir. Bu bağlamda icra takibi nedir, neden ve nasıl yapılır sorularına ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak için hukuk büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri