Boşanma Davasında Affetmiş Sayılma

Boşanma Davasında Affetmiş Sayılma

Eşler nikah sözleşmesi yapmakla birbirlerine karşı cinsel anlamda sadakat yükümlülüğü altına girerler (M.K. 185/III). Bu yükümlülüğün ihlali halinde sadakat yükümlülüğünü ihlal eden eşe karşı aldatılan eş manevi tazminat talep edebilir. Bu tür bir eylem TMK’da boşanma nedeni olarak öngörüldüğünden aldatılan eş bunu boşanma sebebi sayabilir ve boşanmaya göre M.K. 174/2 ile manevi tazminat isteyebilir. Ancak aldatılan eş böyle bir eylem dolayısıyla boşanmaya zorlanamaz. Diğer ifadeyle aldatılan eş boşanma nedeni yapmaksızın kişisel saldırıların ihlal edildiği gerekçesiyle aldatan eşe karşı manevi tazminat talebinde bulunabilir.

Boşanma Davasında Affetmiş Sayılma, Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Boşanma Davasında Af niteliği sayılan davranışlar sıralayacak olursak, Karı Kocanın Barışması, Yaşanan Olayları Affetmek, Yaşanan Olayları Hoşgörü İle Karşılamak, Yaşanan Olaylara Rağmen, Evlilik Birliğini Sürdürmek

 

BOŞANMA AFFETMİŞ SAYILMA

Boşanma Davasında, tarafların ilk boşanma davasının reddedilmesinden sonra biraraya gelip barıştıkları ve evlilik birliğini 3-4 ay kadar devam ettirdikleri, ikinci açılan boşanma davasında verilen kararla hükmen belirlendiğine göre, biraraya gelip evlilik birliğinin devam ettirilmiş olması, önceki olayların hoşgörüyle karşılandığını gösterir. Bundan sonra da kocanın kadının kişilik haklarına tecavüz niteliğinde maddi bir hadise bulunmamaktadır. Bu bakımdan kadın lehine manevi tazminat takdiri usul ve yasaya aykırıdır. Kocanın manevi tazminat yönünden karar düzeltme talebinin kabulüne Dairemizin onama kararının manevi tazminata münhasıran kaldırılmasına, hükmün manevi tazminat yönünden bozulmasına karar verilmesi gerekmiştir.

8 SORULAR

 1. GURBET ERTAŞ dedi ki:

  Boşanma Davasında Affetmiş Sayılma Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 2. CİHAN DOĞANOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davasında Affetmiş Sayılma Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

 3. Hasan Kalalı dedi ki:

  boşanma davası açan eşim davadan sonra mesajlarda samimi yaklaşarak benden 200 bin tl verirsem boşanma davasından vazgeçebileceğini söyledi bu dururmda davanın reddi mümkün mü?

 4. GİRAY HORASAN dedi ki:

  Boşanma Davasında Affetmiş Sayılma Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

 5. ZÜBEYDA KALINSAZLIOĞLU dedi ki:

  Boşanma Davasında Affetmiş Sayılma Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

 6. YURDAGÜL KALAY dedi ki:

  Boşanma Davasında Affetmiş Sayılma Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

 7. GURBET ERTAŞ dedi ki:

  Boşanma Davasında Affetmiş Sayılma bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 8. SELEN ONÜŞ dedi ki:

  Boşanma Davasında Affetmiş Sayılma Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
[recaptcha]

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri